19-12-2021 02:01

Ανώτερος ο Μίλωνας νίκησε 3-1 τον Φίλιππο Βέροιας και ανέβηκε στην 5η θέση

Ο Μίλων νίκησε με 3-1 σετ το ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής με τον Φίλιππο Βέροιας και προσπέρασε στην 5η θέση της βαθμολογίας την Κηφισιά η οποία έχει μπροστά της τον αγώνα με τον Παναθηναϊκό.  Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα προηγήθηκε με 2-0 σετ και κινδύνευσε με ισοφάριση από το μαχητικό Φίλιππο ο οποίος προηγήθηκε στο 4ο σετ 16-12 ενω το ματς ήταν το αποχαιρετιστήριο του Κώστα Προύσαλη που μετακόμισε στον Ολυμπιακό,

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης  παρότι βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στο 4ο σετ έκανε αντεπίθεση διαρκείας και πάνω στο νήμα με τον έμπειρο Ηλία Λάππα αλλά και εντυπωσιακόυς του Χανδρινό με 25,  Καίσλασάλο 20 και  κατάφερε να πάρει το πολύτιμο τρίποντο φτάνοντας τους 10 βαθμούς σε 8 αγώνες.

Το ντεμπούτο του Γιαράμπα

Ο Φίλιππος βρέθηκε να χάνει 2-0 σετ και με την πλάτη στον τοίχο προσπάθησε για την ανατροπή. Έφτασε κοντά στην ισοφάριση αλλά δεν τα κατάφερε και έτσι έμεινε στους 3 βαθμούς και στην 7η θέση της βαθμολογίας. Στο 20-17 του 1ου σετ έκανε το ντεμπούτο του ο Κολομβιανός κεντρικός Γιόχαν Γιαράμπα. Επίσης ήταν το τελευταίο ματς του Κώστα Προύσαλη με τον Φίλιππο καθώς όπως είπε ο Τάκης Χριστοφορίδης θα συνεχίσει στον Ολυμπιακό.

Στο 1ο σετ ο Μίλων μπήκε φουριόζος, αποφασισμένος και πιο διαβασμένος..Με το σερβίς του Χανδρινού να ανοίξει δρόμους στην υποδοχή του Φιλίππου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 6-2. Παρότι ο Φίλιππος κατάφερε να μειώσει 14-13 στο -1 με τον άσσο του Βαρβεσιώτη, ο Μίλων με τον Καϊσλασάλο και δύο λάθη των φιλοξενουμένων ξέφυγε από τα δύσκολα χτίζοντας προβάδισμα +4 (17-13). Μέχρι το τέλος αυτή η διαφορά συντηρήθηκε και το σετ έκλεισε 25-21 με το χαμένο σερβίς του Στουντζίνσκι.

Προβάδισμα 2-0 ο Μίλων

Σχεδόν ίδια εικόνα είχε και το 2ο σετ με τον Φιλίππο να έχει και προβάδισμα 9-7 μετά το λάθος του Λάππα. Ο Ματσιέι με μπλοκ, ο Χανδρινός με επίθεση και ο φορμαρισμένος Λάππας με μία δύσκολη κόντρα επίθεση έβαλαν πάλι το Μίλωνα μπροστά 15-13. Συναρπαστικό ήταν το ματς μέχρι το τέλος του σετ με το Μίλωνα να διατηρεί το προβάδισμα του ενός πόντου. Τελικά ο άσσος του Μπράιαν έκανε το 23-21, ο Ρουμελιωτάκης μείωσε 23-22, ο Φίλιππος έχασε το σερβίς 24-22 και ο Καϊσλασάλο έκλεισε το σετ με 25-23.

Μείωσε ο Φίλιππος

Ο Φίλιππος τα έδωσε όλα στο 3ο σετ και με πολύ ρίσκο πίεσε ακόμα περισσότερο στο σερβίς. Με τους Σονάρι, Στουντζίνσκι προηγήθηκε 4-2 και με το σερβίς του Βαρβασιώτη ξέφυγε 7-3. Μέχρι το τέλος του σετ δεν άλλαξε κάτι καθώς ο Φίλιππος κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα ακόμα και όταν πίεσε ο Μίλωνας μειώνοντας 24-23 με τον Καϊσλασάλο και το λάθος του Στουντζίνσκι. Ο Ρουμελιωτάκης με επίθεση έκανε το 25-23 και μείωσε σε 1-2 σετ.

Αντεπίθεση Μίλωνα για το τρίποντο

Καθοριστικό ήταν το 4ο σετ με τον Φίλιππο να μπαίνει δυνατά με 8-5 με τον εξαιρετικό Ρουμελιωτάκη και να διατηρεί το προβάδισμα μέχρι το 16-12 δείχνοντας πως είναι αποφασισμένος να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ. Λογάριαζε όμως χωρίς τον Καϊσλασάλο που με προσωπικό ρεσιτάλ έκανε σερί 3-0 μειώνοντας 15-16. Ο Ρουμελιωτάκης έδωσε αέρα δύο πόντων (17-15) στον Φίλιππο αλλά και πάλι ο Μίλωνας έκανε νέο σερί 3-0 προσπερνώντας 20-18.

Ο Φίλιππος δεν είχε απαντήσεις στην αντεπίθεση του Μίλωνα ο οποίος με τον Λάππα και τον Χανδρινό κέρδισε τους κρίσιμους πόντους για το 24-21 και παρά το χαμένο σερβίς του Μπράιαν ο Λάππας έφερε τη λύτρωση για το 25-22 και το 3-1 σετ.

Διαιτητές: Βουδούρης, Γεροθόδωρος, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Γεωργιάδης Στ., Βαρατάσης, Γραμματεία: Μπίτσικα.

1ο σετ: 8-6, 16-13, 21-18, 25-21
2ο σετ: 6-8, 16-14, 21-19, 25-23
3ο σετ: 4-8, 11-16, 17-21, 23-25
4o σετ: 5-8, 12-16, 21-19, 25-22

*Οι πόντοι του Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων προήλθαν: 4 άσσοι 57 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων και του Α.Π.Σ.Φιλίππου Βέροιας οι πόντοι προήλθαν: 3 άσσοι, 53 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-21, 25-23, 23-25, 25-22) σε 103 λεπτά

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας):  Χανδρινός Σπύρος 25π. (23/35επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 81%υπ., 50%αρ.), Μπράιν 5 (3/7επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ούρτσεβιτς 1 (1/3επ.), Καϊσλασάλο 20 (18/35επ., 2 μπλοκ), Λάππας 5 (5/14επ., 55%υπ., 27%αρ.), Ματσιέι 8 (3/6επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι) / Χανδρινός Άρης (λ. - 85%υπ., 50%αρ.), Μούχλιας 4 (4/6επ.), Βελούδης (λ), Τσαρκάτογλου.

Α.Π.Σ.ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Τάκης Χριστοφορίδης): Γιάγκος 2π. (2/3επ.), Προύσαλης 1 (1/2επ.), Ρουμελιωτάκης 13 (13/32επ., 72%π., 44%αρ.), Βαρβεσιώτης 13 (9/23επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Σονάρι 11 (10/13επ., 1 μπλοκ), Στουντζίσκι 14 (12/25επ., 2 μπλοκ, 55%υπ., 32%αρ.) / Μπουράκης (λ. - 70%υπ., 60%αρ.), Στεφανίδης, Γιαράμπα 7 (6/9επ., 1 μπλοκ), Σιούτης, Κουπατσιάρης.