15-06-2015 15:32

Η οικογενειακή υπόθεση και το μεγαλειώδες τέλος της Beach Volleyleague

Σε οικογενειακή υπόθεση εξελίχθηκε το τουρνουά των επαγγελματιών αθλητών που έγινε στο Καράβι κλαμπ και κορύφωσε το πρόγραμα των αγώνων στο πρωτάθλημα μπιτς βόλεϊ Λιγκ το διήμερο 13-14 Ιουνίου. Συνολικά το σαββατοκύριακο έγιναν 200 αγώνες και συμμετείχαν 120 αθλητές και αθλήτριες.

Η διοργάνωση χαρακτηρίστηκε από έντονο συναγωνισμό, ωραίο θέαμα και πολλές εκπλήξεις παρουσία πολλών φίλων του αθλήματος, ενώ οι τελικοι μεταδόθηκαν από το Novasports. Η μπάλα των τελικών έπεσε στα γήπεδα από αλεξιπτωτιστή δικαιώνοντας τη φράση του Ηλία Ψινάκη «μπάλα εξ ουρανού»!

Οι αγώνες έγιναν στο κεντρικο γήπεδο που πήρε την ονομασία «Καραντάσιου - Τριανταφυλλίδη» προς τιμή των δύο κορυφαίων αθλητών οι οποίοι μάλιστα τιμήθηκαν από την ΕΣΑΠ, τον ιδιοκτήτη του «Καράβι κλαμπ» Μπάμπη Μανιάτη και τον εντεταλμένο σύμβουλο αθλητισμού του Δήμου Μαραθώνα Αλέξανδρο Σόμογλου που εκπροσώπησε τον δήμαρχο Ηλία Ψινάκη.

Μεγάλη ήταν και η συμμετοχή των φίλων του αθλήματος που παρακολούθησαν τους αγώνες ενώ είχαν την ευκαιρία να αποκτήσουν αναμνηστικά της διοργάνωσης και διάφορα είδη του βόλεϊ από τον πλούσιο και ανανεωμένη κατάλογο τη μπουτίκ της ΕΣΑΠ.

Τα αδέλφια Δημητριάδη και τα αδέλφια Ζήση έφτασαν μέχρι τους τελικούς σε βορρά και νότο και πήραν την πρόκριση για την τελική φάση που θα γίνει στη Γλυφάδα 27-28 Ιουνίου διεκδικώντας τους τίτλους της εφετινής σεζόν.

Στο ταμπλό του βορρά οι δύο παίκτες του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, ο Σταύρος Κασαμπαλής και ο Θωμάς Δημητριάδης κατέκτησαν την πρώτη θέση καθώς στον τελικό επικράτησαν του Βασίλη και του Δημήτρη Ζήση με 2-1 (21-16, 18-21, 15 11)

Στο ταμπλό του νότου οι Τσαλικιάν, Καντιώτης ξεπέρασαν για άλλη μια φορά τον εαυτό τους. Μετά την επιτυχία τους το Σάββατο όπου κατέκτησαν τον τίτλο στην κατηγορία Golden ανδρών πήραν πρόκριση για τους επαγγελματίες οπου και εκεί πήραν την πρώτη θέση δημιουργώντας μια ξεχωριστή επίδοση.

Στον τελικό που μεταδόθηκε από το Novasports και παρακολούθησαν πολλοί φίλοι του αθλήματος στο κεντρικό γήπεδο του «Καράβι κλαμπ» ο Τσαλικιάν της Αρμενικής και ο Καντιώτης του Πανιωνίου νίκησαν την ομάδα των Βολουδάκη, Ανέστη Δημητριάδη. Ο Ανέστης μαζί με τον Θωμά είναι αδέλφια και γόνοι του παλιού πρωταθλητή και πλέον προπονητή Μάκη Δημητριάδη.

Μάλιστα στους ημιτελικούς τα δύο αδέλφια θα είναι αντίπαλοι για μία θέση στον τελικό της διοργάνωσης. Μεγάλη μάχη έγινε και στον ημιτελικό του νότου όπου οι Τσαλικιάν, Καντιώτης έκαναν άλλη μία υπέρβαση και νίκησαν τους Παπαγγελόπουλο, Κόβαλτσουκ με 2-1 μετά από συγκλονιστική αναμέτρηση που είχε τρία σετ και κρίθηκαν στον πόντο με (33-31, 21-23, 15-13).

Συνολικά το σαββατοκύριακο έγιναν 200 αγώνες και συμμετείχαν 120 αθλητές.
Εκτός από την κατηγορία των επαγγελματιών αθλητών που οι ομάδες τους ήταν χωρισμένες σε βορρά και νότο, έγιναν ακόμα πέντε κατηγορίες, η ανδρών Silver, στις γυναίκες Gold και Silver και στο μεικτό που σημειώνει μεγάλη επιτυχία επίσης οι κατηγορίες Gold και Silver.
Στο τουρνουά ανδρών Silver και πάλι νικητές ήταν οι Ρέγκος, Ζαμπιάκης.
Στο τουρνουά γυναικών Gold νικήτριες ήταν οι Καζάκου / Μυρίλλα.
Στο τουρνουά γυναικών Silver νικήτριες ήταν οι Γρίσπου, Μπιτσάκου.
Στο τουρνουά μεικτού Gold νικήτρια ήταν η ομάδα των Μαύρου, Σακελαρίδη.
Στο τουρνουά μεικτού Silver νικήτρια ήταν η ομάδα των Βούλγαρη, Μαγρίππη.

* Στη κεντρική φωτογραφία ο πρόεδρος της ΕΣΑΠ Παντελής Ταρνατόρος με τους Κασαμπαλή, Δημητριάδη, Βασίλη και Δημήτρη Ζήση στην απονομή του τουρνουά επαγγελματιών βορρά.

* Στη δεύτερη φωτογραφία ο πρόεδρος της ΕΣΑΠ Παντελής Ταρνατόρος με τους Τσαλικιάν, Καντιώτη, Βολουδάκη, Ανέστη Δημητριάδη στην απονομή του τουρνουά επαγγελματιών νότου.