21-02-2015 22:10

Κοκκινάκης και βασικοί έφεραν... τούμπα το ματς

Με τον Μενέλαο Κοκκινάκη να πιάνει εξαιρετική απόδοση ο Ολυμπιακός πέρασε από την Τουμπα με 3-1 επί της ΜΕΝΤ και πήρε τους 3 βαθμούς που χρειαζόταν για να μείνει στην κορυφή. Η ομάδα του Καζάζη τώρα ελπίζει σε απώλεια του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι με τον Εθνικό που θα γίνει Καθαρά Δευτέρα.

Εξαιρετικός ήταν και πάλι ο Κοκκινάκης που σημείωσε 17 πόντους με εντυπωσιακά ποσοστά σε επίθεση και υποδοχή. Ο Δημήτρης Καζάζης ξεκίνησε με Μαρούλη, Τακουρίδη και Τζελάτι βασικούς, αλλά έχασε το πρώτο σετ και επιστράτευσε ξανά τις πρώτες επιλογές του. Από την άλλη, ο Σπύρος Φίνος στο ντεμπούτο του στον πάγκο της ΜΕΝΤ είδε τον Σακόγλου να κάνει άλλη μια πολύ καλή εμφάνιση με 23 πόντους και τον Χατζηηλιάδη να τον ακολουθεί με 12.

Η ΜΕΝΤ από την αρχή του αγώνα είχε μεγάλο προβάδισμα στο σκορ απέναντι στον «μουδιασμένο» Ολυμπιακό. Η ομάδα της Τούμπας προηγήθηκε με 16-10 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, ο Ολυμπιακός έκλεισε τη διαφορά προς το τέλος του σετ (24-21) αλλά η ΜΕΝΤ επικράτησε 25-12 και έκανε το 1-0 σετ.

Από το 2ο σετ ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο στο σκορ, η ΜΕΝΤ πλησίασε στο 15-14 αλλά έστω και με πίεση οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 25-22 και ισοφάρισαν 1-1 σετ.

Στο 3ο και στο 4ο σετ ο Ολυμπιακός διατήρησε πάντα τον έλεγχο στο σκορ και πήρε τη νίκη.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Δανιηλίδου

1ο σετ: 8-4, 16-10, 21-15, 25-21
2ο σετ: 5-8, 14-16, 17-21, 22-25
3ο σετ: 4-8, 10-16, 14-21, 20-25
4ο σετ: 4-8, 11-16, 17-21, 20-25

*Οι πόντοι της ΜΕΝΤ προήλθαν από 6 άσσους, 42 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 47 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 40 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 1-3 (25-21, 22-25, 20-25, 20-25)

ΜΕΝΤ (Φίνος): Σακόγλου 23 (22/37 επ, 1 μπλοκ), Ναζίρης 4 (2/3 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χατζηηλιάδης 12 (9/16 επ, 3 μπλοκ, 61% υπ - 39% άριστες), Μπίσετ 7 (4/7 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Αντιφάκος 7 (1/3 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Κλέρσεντ 4 (3/10 επ, 1 μπλοκ, 38% υπ - 23% άριστες) / Χρυσάφης (λ, 56% υπ - 24% άριστες), Παντίρης, Παπαπαναγιώτου, Μάντζιος 1 (1/2 επ, 67% υπ - 33% άριστες)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Μαρούλης, Ντιάτσκοφ 4 (4/6 επ, 55% υπ - 36% άριστες), Κοκκινάκης 17 (11/16 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 84% υπ - 68% άριστες), Κόιστρα 5 (4/7 επ, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 4 (4/4 επ), Τζελάτι 2 (2/5 επ) / Στεφάνου (λ, 64% υπ - 41% άριστες), Χριστοφιδέλης 4 (3/8 επ, 1 μπλοκ, 75% υπ - 63% άριστες), Γιούρισιτς 7 (6/8 επ, 1 άσσος), Προύσαλης 2 (2/4 επ), Κλαρκ 12 (11/22 επ, 1 άσσος)