09-02-2015 20:37

Δίποντο σε... πρώτο χρόνο ο Παμβοχαϊκός

Ο Θάνος Τερζής αξιοποίησε στο έπακρο του κεντρικούς του και ο Παμβοχαϊκός έφτασε σε δύσκολη νίκη με 3-2 απέναντι στη ΜΕΝΤ για την 15η αγωνιστική της Volleyleague. Με αυτό το αποτέλεσμα, ο Παμβοχαϊκός φτάνει τους 19 βαθμούς κλειδώνοντας την 8άδα, ενώ η ΜΕΝΤ αυξάνει την διαφορά της από ΑΕΚ και Λαμία στη μάχη της παραμονής.

Ο Τζορτζ Παπαδόπουλος τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους, διεκδικώντας τον τίτλο του MVP μαζί με τον Νέμεθ που επίσης έκανε πολύ καλό παιχνίδι με 18 πόντους. Ενεργό ρόλο είχε και ο Κανέλλος που σημείωσε 11 πόντους, ενώ μετά το πρώτο σετ, ανέβηκε και ο Ντουσάρμ (18 πόντοι). Από την άλλη, ο Σακόγλου ήταν αυτός που κρατούσε την ΜΕΝΤ με 27 πόντους και το εντυπωσιακό 60% στην επίθεση, ενώ όταν βρήκε συμπαραστάτη τον Μπίσετ, η ΜΕΝΤ έφτασε να κερδίσει 1 χρήσιμο πόντο.

Η ΜΕΝΤ ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα με καλό σερβίς και εντυπωσιακό τον Σακόγλου και πήρε προβάδισμα 8-4 και 11-8, ενώ με σερί 3-0 η διαφορά εκτινάχθηκε στο 14-8. Παρά τις προσπάθειες Νέμεθ, Σαρικεΐσογλου ο Παμβοχαϊκός δεν επανήλθε παρά μόνο στο 2ο σετ οταν σταδιακά βελτίωσε το σερβίς. Από το 12-12 ο Παμβοχαϊκός πήρε τον έλεγχο στο φιλέ και με δύο πόντους του Παπαδόπουλου προηγήθηκε 14-12. Με τον Σαρικεΐσογλου στο σερβίς ο Παμβοχαϊκός έκανε σερί 5-0 και ξέφυγε 19-13 φτάνοντας εύκολα στο 25-16 και το 1-1 σετ.

Ίδια εικόνα και στο 3ο σετ με τον Τερζή να «φορτώνει» τον Παπαδόπουλο που έκανε πάρτυ και έδωσε στον Παμβοχαϊκό προβάδισμα με 11-6 και 16-8 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ και το σετ έκλεισε στο 25-15.

Κι ενώ όλα έδειχναν πως ο Παμβοχαϊκός θα κέρδιζε το τρίποντο, η ΜΕΝΤ μπήκε πάλι στον αγώνα. Με τον Μπίσετ να ανεβάζει στροφές, την υποδοχή να βελτιώνεται και τον Σακόγλου να είναι ασταμάτητος η ομάδα της Τούμπας διατήρησε μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα και πήρε το σετ 25-21 κατακτώντας έναν πολύτιμο βαθμό για την παραμονή.

Όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ όπου η χρυσή αλλαγή των Γιώργου Δρογκάρη, Σπένσερ Ρόου έδωσαν τη νίκη στον Παμβοχαϊκό.  Με πρώτο χρόνο του Παπαδόπουλου και άουτ του Σακόγλου ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 8-6 και 10-7. Ο Σακόγλου μείωσε 10-8. Εκεί ο Μέρτεν έριξε στον αγώνα τον Δρογκάρη που πήγε στο σερβίς και διέλυσε την υποδοχή της ΜΕΝΤ και οι Σακόγλου, Χρυσάφης έκαναν διαδοχικά λάθη. Έτσι ήρθε σερί 4-0 και το σκορ έγινε 14-8 κρίνοντας τον αγώνα.

Διαιτητές: Βασιλειάδης - Γεωργιάδης