06-02-2021 20:50

Επέστρεψε στις νίκες ο ΠΑΟΚ με άνετο 3-0 κόντρα στο Μίλωνα

Tην πρώτη εντός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα 2020-21 πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ και μάλιστα με 3-0 επί του ΑΟΝΣ Μίλωνα σε αγώνα που άνοιξε το πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής. Με βασικό πασαδόρο τον Δημήτρη Κομητούδη ο δικέφαλος πήρε τη νίκη σε 68 λεπτά και ανέβηκε στους 10 βαθμούς. Υπενθυμίζεται πως ο ΠΑΟΚ έχει δύο αγώνες λιγότερους, καθώς οι εντός έδρας αναμετρήσεις με την Κηφισιά και τον ΟΦΗ αναβλήθηκαν λόγω του covid και πλέον εφτασε στους 10 βαθμούς.

O Mίλωνας ήταν ανταγωνιστικός μόνο στο 1ο σετ όπου έφτασε το ματς μέχρι το 21-21 αλλά το χαμένο σερβίς του Τσαρκάτογλου και η απάντηση του Εβάντρο από τα 9 μέτρα έκαναν τη διαφορά καθώς χάλασε την υποδοχή του Μίλωνα και με πόντους από Παπαλεξίου, Κουμεντάκη, Βαν ντε Ντρις έφεραν σερί 4-0 για το 25-21.

Από εκεί και πέρα ο ΠΑΟΚ πήρε τον πήρη έλεγχο στον αγώνα. Στο 2ο σετ ξέφυγε 9-5 με τον Εβάντρο. Μετά από διαδοαχικά λάθη των φιλοξονουμένων και επίθεση του Κουμεντάκη ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 3-0 για το 16-9. Το σετ έτρεξε ξεκούραστα για τον ΠΑΟΚ και έκλεισε με νέα λάθη του Μίλωνα και συγκεκριμένα από Δαρίδη και Χανδρινό.

Τέλος, στο 3ο σετ ο Μίλωνας στάθηκε κοντά στο σκορ και συγκεκριμένα μέχρι το 11-10 χάρις τις επιθέσεις του Χαντ.Το χαμένο σερβίς του Χανδρινού και τα νέα λάθη από Χαντ, Μαντέκα έδωσαν τροφή στον ΠΑΟΚ να ξεφύγει 15-10 και στη συνέχεια με τους Εβάντρο, Βαν ντε Ντρις να φτάσει άνετα στο 25-16 και στο 3ο σετ.

Διαιτητές: Αβραμίδης, Παπακοσμάς,

Παρατηρητής: Καραμπαλάσης, Επόπτες: Παπαδοπούλου Χρ., Βασδέκης, Γραμματεία: Δεληκωστίδου.