22-12-2018 22:40

Χρυσό τρίποντο του Εθνικού στο ντέρμπι της Θράκης με ήρωα Κοντοστάθη!

Mε ηρωική μορφή τον Γρηγόρη Κοντοστάθη που αγωνίστηκε πιθανότα με κατάγμα στον καρπό και τους Στίγγα, Γκμίτροβιτς να είναι άπαιχτοι στο φιλέ ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε στην Κομοτηνή με 3-0 σετ και ισοβαθμεί με ΑΕΚ και Ηρακλή στην 6η θέση της βαθμολογίας.

Είναι η πρώτη νίκη του Εθνικού στην Κομοτηνή για το πρωτάθλημα της Volley League. Με όπλο το σερβίς που της απέφερε 10 άσσους και κορυφαίους του Γκμίτροβιτς, Στίγγα αλλά και Τουράνιανιν νίκησε με 3-0 στην Κομοτηνή και έπιασε την ΑΕΚ και τον Ηρακλή στην 6η θέση με 10 βαθμούς. Η Κομοτηνή έκλεισε τον Α΄γύρο με μία νίκη και με 5 βαθμούς μοιράζεται την τελευταία θέση με την Κηφισιά. Ο αγώνας έγινε ντέρμπι στο 2ο σετ. Το 23-22 για την Κομοτηνή με σερί 3-0 έγινε 25-23 για τον Εθνικό και εκεί ουσιαστικά κρίθηκε ο αγώνας.

Στο 1ο σετ με το σερβίς του Τουράνιανιν έκανε την διαφορά. Με πλουραλισμό στην επίθεση ο Εθνικός ξέφυγε 9-6. Ακολούθησαν μονομαχίες στο φιλέ με την Κομοτηνή να μειώνει σε 11-12 και ο Τουράνιανιν με φοβερό σερβίς άνοιξε την υποδοχή της Κομοτηνής. Ο Γκμίτροβιτς και ο Μπενγκολέα έκαναν τη διαφορά και με σερί 6-0 εκτόξευσαν τη διαφορά στο 18-11. Το σετ έκλεισε 25-18 με άσσο του Γκμίτροβιτς.

Στο 2ο σετ ήραν η σειρά του Μπενγκολέα με το σερβίς του να κάνει σερί 4-0 για το 9-5, ενώ στην ολοκλήρωση της περιστροφής πάλι ο Αργεντινός με το σερβίς του εκτόξευσε την διαφορά στο 20-14. Φάνηκε πως όλα είχαν κριθεί αλλά η Κομοτηνή μείωσε με τον Ανέστη Δαλακούρα μείωσε 20-15 και στο σερβίς πήγε ο Άρης Ανδρεάδης που έκανε εκπληκτικό σερί από τα 9μ. και διέλυσε την υποδοχή της πρώην ομάδας του. Ο Δαλακούρας και ο Χριστόφας (αμφότεροι πρώην παίκτες του Εθνικού) πήραν διαδοχικούς πόντους και με συνολικό σερί 7-0 έβαλαν την Κομοτηνή μπροστά 21-20. Ο Δαλακούρας έκανε το 23-22 αλλά ο Εθνικός ήταν αποφασισμένος. Ισοφάρισε με τον Γκμίτροβιτς (23-23), προηγήθηκε με τον Μπενγκολέα και τελείωσε το σετ με μπλοκ του Στίγγα στον Ρενάν για το 25-23.

Μετά το 2-0 σετ ο Εθνικός απέκτησε σημαντικό προβάδισμα αλλά η Κομοτηνή δεν πέταξε λευκή πετσέτα. Πάλεψε για να πάρει το σετ που θα την έβαζε στον αγώνα Με τον Δαλακούρα και τον Νουράνγκουα ξέφυγε 5-2 και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το 15-13. Η επίθεση του Γκμίτροβιτς και το μπλοκ του Στίγγα έφερε το ματς στα ίσια 15-15, ενώ στο 18-18 πάλι οι δύο παίκτες του Εθνικού έκαναν τη διαφορά. Ο Στίγγας με φοαβερό σερβίς και άσσο έκανε σερί 4-0 για το 22-18 και το ματς τελείωσε με επίθεση του Γκμίτροβιτς.

Διαιτητές: Ιωαννίδης, Θεμελής.

1o σετ: 6-8, 11-16, 13-21, 18-25

2ο σετ: 5-8, 13-16, 21-20, 23-25

3ο σετ: 8-5, 15-16, 18-21, 21-25

*Οι πόντοι της Κομοτηνής προήλθαν: 3 άσσοι, 29 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν: 10 άσσοι, 32 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (18-25, 23-25, 21-25) σε 75΄.

ΜΓΣΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κρεούζης): Δαλακούρας Κ. 6 (6/16 επ., 100% υπ. - 75% άριστες), Μαρούλης 1 (1 άσσος), Ρενάν 7 (4/8 επ., 3 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 9 (9/23 επ., 32% υπ. - 16% άριστες), Μουράνγκουα 7 (6/23 επ., 1 μπλοκ), Χριστόφας 8 (4/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Αρχοντούδης (λ, 45% υπ. - 14% άριστες), Μπανιώτης (λ, 67% υπ. - 56% άριστες), Ανδρεάδης 1 (1 άσσος), Καβαρατζής (50%υπ.).

ΜΓΣ ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Στρούγκαρ 1 (1 άσσος), Μπενγκολέα 11 (7/22 επ., 4 άσσοι, 54% υπ. - 23% άριστες), Γκμίτροβιτς 16 (13/29 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τουρανιάνιν 7 (4/7 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Στίγγας 13 (7/9 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Ριζόπουλος 1 (1/8 επ., 100% υπ. - 100% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 55% υπ. - 29% άριστες), Νικολακάκης.