11-02-2018 00:02

Νικητής ο Ηρακλής στο... θρίλερ της απόρθητης Μίκρας

Από την βραδιά των τάι μπρέικ δεν θα μπορούσε να εξαιρεθεί η αναμέτρηση του Ηρακλή με τη Νίκη Αιγινίου στη Μίκρα.

Σε αγώνα με πολλές εναλλαγές στο σκορ ο Ηρακλής με πρωταγωνιστές τους Εφραιμίδη, Αρμενάκη πήρε τη νίκη με 3-2 σετ και εκτός από δύο πολύτιμους βαθμούς παραμένει μαζί με τον Ολυμπιακό οι δύο ομάδες που είναι αήττητες στην έδρα τους. Η Νίκη πήρε έναν πολύτιμο βαθμό και είχε κορυφαίους τους Μαυροβουνιώτη, Ντίνα και Παπαδόπουλο.

Η Νίκη μπήκε αποφασισμένη για θετικό αποτέλεσμα στη Μίκρα και με το φλοτ σερβίς του Μαυροβουνιώτη και ρεσιτάλ του Ντίνα στο μπλοκ έκανε εντυπωσιακό σερί 6-0 για το 13-7. Ο Ηρακλής μετά το αρχικό σοκ ισορρόπησε σταδιακά, ο Προύσαλης ίσιωσε το παιχνίδι αλλά ανατροπή δεν επιτεύχθηκε καθώς η ομάδα του Αιγινίου είχε τις λύσεις και παρότι στο τέλος πιέστηκε με 24-22 ο Δημητριάδης έφερε τη λύτρωση, το 25-22 και το 0-1 σετ.

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στην αρχή αλλά το φλοτ σερβίς του Παπαδόπουλου έφερε σερί 4-0 για το 18-13 υπέρ της Νίκης. Αρχικά το σερίς του Προύσαλη και μετά του Μούχλια εκμηδένισαν τη διαφορά και το μπλοκ του Εφραιμίδη έφερε το ματς στα ίσια 19-19. Ακολουθησαν σκληρές μάχες. Ο Κιχάδα έκανε το 24-23 αλλά Αρμενάκης και Μούχλιας με κόντρα έφεραν τον Ηρακλή μπροστά με 25-24. Ο Μαυροβουνιώτης έκανε το πρώτο σβήσιμο (25-25) αλλά ο Ηρακλής είχε πάντα προβάδισμα το οποίο αξιοποίησε στο 30-29 όταν ο Μούχλιας έδωσε προβάδοισμα με επίθεση. Στην επόμενη φάση ο Στρούγκαρ έκανε κακή επίθεση και ο Ηρακλής με 31-29 ισοφάρισε 1-1 σετ.

Ο Ντίνας με πρώτο χρόνο έκανε τη διαφορά και στο 3ο σετ όπου η Νίκη και πάλι ξέφυγε 11-7. Η απάντηση ήρθε αρχικά από τον Εφραιμίδη και μετά από τον Σμαραγδή και ο Ηρακλής έπιασε τη Νίκη στο 13-13. Η Νίκη προηγήθηκε και πάλι 20-17 με επίθεση του Παπαδόπουλου και δύο λάθη των γηπεδούχων που έπαιζαν τη «γάτα με το ποντίκι». Ο Ηρακλής παρότι βρέθηκε πίσω με 22-21 με Εφραιμίδη, Αρμενάκη και μπλοκ του Μούχλια προσπέρασε 24-22 Μείωσε ο Μαυροβουνιώτης και ο Αρμενάκης τελείωσε το σετ 25-23 για το 2-1 σετ.

Η Νίκη αν και είχε τις εντυπώσεις δεν είχε κάποιο βαθμό και τα έδωσε όλα στο 4ο σετ για να τον αποκτήσει. Ο Μαυροβουνιώτης πήρε το βάρος των επιθέσεις και με τρεις σερί ενέργειες και ένα μπλοκ του Ντίνα η Νίκη έκανε σερί 5-0 και προηγήθηκε 11-5. Ο Ηρακλής κυνήγησε πάλι την ισοφάριση αλλά αυτή τη φορά δεν τα κατάφερε. Ο Μανώλης Δημηριάδης μοίρασε το παιχνίδι σε Κιχάδα, Μαυροβουνιώτη και με δύο δύσκολες επιθέσεις του Παπαδόπουλου τελείωσε το σετ 25-20 για το 2-2.

Το φλοτ σερβίς του Σμαραγδή δημιούργησε πρόβλημα στη Νίκη και ο Ηρακλής μπήκε με προβάδισμα 4-0, ενώ Εφραιμίδης και Φέργκιουσον ανέβασαν τη διαφορά στο 12-5. Το σερβίς του Δημητριάδη παραλίγο να φέρει τα πάνω κάτω. Οι γηπεδούχοι έκαναν λάθη και η Νίκη με σερί 5-0 έφερε το ματς στον πόντο. Ο Αρμενάκης έκανε το 13-10, αλλά η Νίκη και πάλι δεν τα παράτησε και με σερί 4-0 έφτασε σε ματς μπολ. Ο Μαυροβουνιώτης με επίθεση έκανε το 13-11, δύο κολλητά μπλοκ από Παπαδόπουλο, Ντίνα έκαναν το 13-13 και ο άσσος του Παπαδόπουλου με φλοτ σερβίς έφερε τη Νίκη σε απόσταση βολής. Ο Εφραιμίδης ισοφάρισε 14-14, ο Παπαδόπουλος έχασε την επίθεση και ο Αρμενάκης έκανε το 16-14 και κράτησε το αήττητο στη Μίκρα, 3-2 ο Ηρακλής.

Διαιτητές: Γεωργιάδης – Αβραμίδης

1ο σετ: 6-8, 10-16, 16-21, 22-25
2ο σετ: 7-8, 13-16, 20-21, 31-29
3ο σετ: 5-8, 14-16, 19-21, 25-23
4ο σετ: 5-8, 15-16, 19-21, 20-25
5ο σετ: 5-1, 10-5, 12-5, 16-14

Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 5 άσσους, 64 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 9 άσσους, 74 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (22-25, 31-29, 25-23, 20-25, 16-14) σε 146΄

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Ορφανός): Προύσαλης 1 (0/1 επ, 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 2 (2/6 επ, 38% υπ -15% άριστες), Εφραιμίδης 18 (14/26 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 68% υπ -21% άριστες),Σμαραγδής 9 (3/7 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Φέργκιουσον 9 (6/8 επ, 3 μπλοκ), Αρμενάκης 32 (30/55 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 71% υπ – 43% άριστες), Μπουράκης (λ), Μούχλιας 11 (9/16 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 65% υπ -29% άριστες), Ευγενίδης, Κατσιαφλάκας.

ΜΑΣ ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Δημητριάδης 3 (2/3 επ, 1 άσσος), Μαυροβουνιώτης 29 (24/28 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 80% υπ – 35% άριστες), Ντίνας 17 (12/28 επ, 5 μπλοκ), Κιχάδα 11 (8/12 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Στρούγκαρ 14 (13/26 επ, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 21 (15/26 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 62% υπ -27% άριστες)  / Ραΐκοβιτς (λ, 62% υπ -35% άριστες), Λουκούμι, Ρεμπούτζιας, Μηλής.