21-01-2018 00:09

Πολύ σκληρή για να... πεθάνει η Κηφισιά

Την έβδομη νίκη της και την τέταρτη στο τάι μπρέικ σημείωσε η Κηφισιά και μάλιστα επί του Φοίνικα στο Ζηρίνειο. Οπως και στον Α΄γύρο η Κηφισιά επικράτησε με το ίδιο σκορ του «πειρατικού» και έπιασε τον Εθνικό στους 19 βαθμούς. Ο Φοίνικας προηγήθηκε 2-1 σετ αλλά δεν αξιοποίησε το πλεονέκτημα. Πρώτος σκόρερ της Κηφισιάς ήταν ο Χαντ με 26 πόντους και του Φοίνικα ο Γιορντάνοφ με 25 πόνττους. Βασικός αγωνίστηκε με την Κηφισιά και ο Ντε Σόουζα που σημείωσε 16 πόντους.
Στο πρώτο σετ στο Ζηρίνειο Κηφισιά και Φοίνικας Σύρου συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 6-6. Στη συνέχεια πέρασε στο σερβίς ο Ιγκόρ Ντε Σόουζα και με δύο συνεχόμενους άσοσυς διαμόρφωσε το 8-6. Η διαφορά έφτασε στο +3 (9-6) για την ομάδα των βορείων προαστίων με κόντρα επίθεση του Χαντ.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και με «αιχμή του δόρατος» τον Λιντζ πέρασαν μπροστά με 11-13, αναγκάζοντας τον Κώστα Αρσενιάδη να καλέσει τάιμ άουτ. Στη συνέχεια του σετ με κόντρα επίθεση του Χαντ η Κηφισιά πλησίασε σε «απόσταση αναπνοής» τον Φοίνικα 14-15.

Η ομάδα της Σύρου με επίθεση του Γιορντάνοφ πήρε «αέρα» τριών πόντων 14-17, όμως η Κηφισιά με ένα σερί 3-0 έφερε το σετ στα ίσα 17-17. Οι φιλοξενούμενοι με επίθεση του Πέτερλιν πέρασαν ξανά μπροστά 17-19. Η Κηφισιά «απάντησε» άμεσα και με νέο σερί τριών πόντων πέρασε μπροστά με 20-19 με τον προπονητή του Φοίνικα Όσκαρ Κασμαρτζίκ να καλεί τάιμ άουτ.

Ο Ιγκόρ Ντε Σόουζα συνέχισε να χαλάει την υποδοχή των φιλοξενούμενων και με νέο άσο διαμόρφωσε το 21-19. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πέρασαν ξανά μπροστά με 22-23. Ο Γάτσης έδωσε σετ μπολ στους φιλοξενούμενους 23-24. Στην επόμενη φάση ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ με κόντρα επίθεση έδωσε το σετ στον Φοίνικα με 23-25.

Η Αθηναϊκή ομάδα ήταν αυτή που ξεκίνησε καλά στο δεύτερο σετ και με τους Χαντ και Ντε Σόουζα να τελειώνουν επιθέσεις προηγήθηκε με 10-6. Η διαφορά έφτασε στο +6 για την Κηφισιά 12-6 με τον προπονητή του Φοίνικα να καλεί τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με επίθεση του Χήρα μείωσαν 14-11 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ. Ο Νικόλας Παπαγγελόπουλος με επίθεση έστειλε στους πάγκους τις δύο ομάδες με το σκορ στο 16-11. Η Κηφισιά μετά από λάθος των φιλοξενούμενων και στη συνέχεια άσο του Παπαγγελόπουλου πήρε διαφορά ασφαλείας 21-13. Η Κηφισιά κατέκτησε το δεύτερο σετ με 25-15 μετά από επίθεση του Χαντ.

Η ομάδα των Κυκλάδων ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα στο τρίτο σετ και με μπλοκ του Λίντζ πάνω στον Χαντ μπήκε μπροστά στο σκορ με 3-5. Στην καλύτερη φάση του αγώνα που είχε μεγάλη διάρκεια ο Νικήτας Εφαριμίδης με κερδισμένο μπλοκ άουτ ισοφάρισε 6-6. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 1ο τεχνικό τάιμ άουτ με 6-8. Με μπλοκ του Χεπμπορν πάνω στον Πέτερλιν η Κηφισιά ισοφάρισε 8-8.

Οι δύο ομάδες πήγαν «χέρι-χέρι» μέχρι το 11-11. Εκεί ο Φοίνικας με δύο συνεχόμενους πόντους του Γιορντάνοφ προηγήθηκε 11-13. Η διαφορά έφτασε στο +4 για τον Φοίνικα 12-16 μετά από άουτ επίθεση του Ντε Σόουζα. Οι γηπεδούχοι με δύο συνεχόμενους πόντους του Χεπμπορν μείωσαν 15-17. Ο Μπαχαμέζος κεντρικός της Κηφισιάς στην εξέλιξη του σετ έφερε την Κηφισιά στο -1 (17-18). Ο Νικήτας Εφραιμίδης στη συνέχεια με έξυπνο πλασέ ισοφάρισε 20-20. Οι φιλοξενούμενοι με άσο του Μαρούλη έφτασαν σε διπλό σετ μπολ 22-24. Η Κηφισιά με επίθεση του Χαντ «έσβησε» το 1ο σετ μπολ του Φοίνικα. Στην επόμενη φάση το σερβίς του Εφραιμίδη πήγε στο φιλέ και ο Φοίνικας πήρε το σετ με 23-25.

Η ομάδα των βορείων προαστίων στο τέταρτο σετ «χάλασε» την υποδοχή του Φοίνικα και με προηγήθηκε με 8-5. Με μπλοκ του Χαντ πάνω στον Γιορντάνοφ οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 11-7. Με άσο του Σονάρι Χέπμπορν και «πέναλτι» του Ντε Σόουζα η Κηφισιά πήρε «αέρα» 6 πόντων 14-8. Η Κηφισιά προηγήθηκε στο 2ο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-12. Ο Φοίνικας Σύρου με άσο του Λιντζ μείωσε17-14 αναγκάζοντας τον Κώστα Αρσενιάδη να καλέσει τάιμ άουτ. Στη συνέχεια του σετ ο Χέπμπορν με επίθεση σε πρώτο χρόνο διαμόρφωσε το 20-16. Ο Φοίνικας αντέδρασε και με άσο του Πέτερλιν μείωσε

20-18, ενώ λίγο αργότερα ο Παπαγγελόπουλος διαμόρφωσε το 23-20. Ο ίδιος παίκτης έδωσε τριπλό σετ μπολ στην Κηφισιά 24-21. Οι φιλοξενούμενοι «έσβησαν» το πρώτο όμως ο Χεπμπορν διαμόρφωσε το 25-22 οδηγώντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Εκεί οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Μπλοκ του Παπαγγελόπουλου στον Γιορντάνοφ έδωσε προβάδισμα στην Κηφισιά 4-3. Οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» και με επίθεση του Γιορντάνοφ πέρασαν μπροστά με 5-6. Η «μάχη» συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να αλλάζουν πλευρές με τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 8-7 μετά από επίθεση του Χαντ.

Με επίθεση του Ντε Σόουζα η Κηφισιά προηγήθηκε 11-10, ενώ στη συνέχεια ο Γιορντάνοφ ισοφάρισε 11-11. Η Κηφισιά με μπλοκ από τους Χαντ και Χεπμπορν πάνω στον Χήρα έφτασε σε διπλό ματς μπολ 14-12 βάζοντας «φωτιά» στο Ζηρίνειο. Ο αρχηγός της Κηφισιάς Δημήτρης Νικολάκης με άσο διαμόρφωσε το τελικό 15-12.Διαιτητές: Βουδούρης - Γεωργουλέας

1ο σετ: 8-6, 14-16, 19-21, 23-25
2ο σετ: 8-6, 16-11, 21-13, 25-15
3ο σετ: 6-8, 12-16, 20-21, 23-25
4ο σετ: 8-5, 16-12, 21-18, 25-22
5ο σετ: 4-5, 10-8, 12-11, 15-12

Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 11 άσσους, 65 επιθέσεις 8 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 6 άσσους, 64 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 26 λάθη αντιπ[αλων.

Τα σετ: 3-2 (23-25, 25-15, 23-25, 25-22, 15-12)

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 5 (3 άσσοι, 2 μπλοκ), Χαντ 26 (23/49 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ντε Σόουζα 16 (12/24 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 55% υπ -35% άριστες), Παπαγγελόπουλος 15 (12/15 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σονάρι 10 (8/12 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Εφραιμίδης 12 (10/15 επ, 2 μπλοκ, 79% υπ -57% άριστες) / Κάπελλας (λ, 79% υπ - 67% άριστες), Πολυχρονιάδης (λ), Μανίκας, Παπαδόπουλος

ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Κάζμαρτσικ): Χήρας, 5 (4/7 επ, 1 μπλοκ), Μαρούλης 1 (άσσος), Λινζ 16 (13/22, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 58% υπ - 38% άριστες), Γιορντάνοφ 25 (24/44 επ, 1 άσσος), Πέτερλιν 17 (15/26 επ, 2 άσσοι, 42% υπ - 23% άριστες), Γάτσης 9 (8/10 επ, 1 άσσος) / Ζήσης (λ, 65% υπ - 65% άριστες), Στεφανίδης, Ηλίας, Σούρδι.