09-12-2017 23:49

Με Προύσαλη και... 27άρη Αρμενάκη ο Ηρακλής, επέστρεψε στις νίκες

Ο Ηρακλής Πετοσφαίρισης παρότι έχασε το πρώτο σετ νίκησε τον ΑΟΠ Κηφισιάς 3-1 σετ μετά από πολύ καλή εμφάνιση και σημείωσε την τέταρτη νίκη του στο πρωτάθλημα. Η ποιοτική εμφάνιση του «γηραιού» στην ανάπτυξη οφείλεται στην επιστροφή του Κώστα Προύσαλη μετά από τρεις εβδομάδες απουσία λόγω του κατάγματος στο δάκτυλο.
Η Κηφισιά ξεκίνησε καλύτερα στο πρώτο σετ και με πίεση στο σερβίς προηγήθηκε με 5-1. Οι γηπεδούχοι με μπλοκ του Φωτιάδη πάνω στο Νικήτα Εφραιμίδη έφεραν το σετ στα ίσα 8-8. Ο Ηρακλής πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σετ 12-11 με μπλοκ του Φέργκιουσον πάνω στον Χαντ, με τον Κώστα Αρσενιάδη να καλεί τάιμ άουτ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήρε «αέρα» δύο πόντων 16-14 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Η Κηφισιά αντέδρασε και με κερδισμένο μπλοκ άουτ ισοφάρισε 18-18. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο. Η Κηφισιά έφτασε πρώτη σε σετ μπολ 24-23 μετά από λάθος σερβίς του Δημήτρη Εφραιμίδη, το οποίο όμως «έσβησε» ο Αρμενάκης. Ο Ηρακλής έφτασε σε δικό του σετ μπολ με πόντο του Ριζόπουλου (26-25), όμως ο Χέπμπορν ισοφάρισε 26-26. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να τελειώσουν το σετ σε ακόμα τέσσερις ευκαιρίες. Με τον πίνακα να δείχνει 31-31 ο Ντε Σόουζα χάλασε την υποδοχή των γηπεδούχων και η Κηφισιά πέρασε μπροστά 32-31. Στην επόμενη φάση οι γηπεδούχοι έκαναν λάθος και η Κηφισιά πήρε το σετ με 33-31.

Οι παίκτες του Κώστα Αρσενιάδη με την ψυχολογία στα ύψη μπήκαν δυνατά στο δεύτερο σετ. Με τους Χέπμπορν και Χαντ «αιχμή του δόρατος» η Κηφισιά προηγήθηκε 6-3, με τον Γιάννη Ορφανό να καλεί τάιμ άουτ. Με το +3 (5-8) η ομάδα της Αθήνας προηγήθηκε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Ηρακλής αντέδρασε και στη συνέχεια του σετ με επίθεση του Αρμενάκη μείωσε σε 11-10. Με άσο του Τέιλορ Χαντ η Κηφισιά πήγε ξανά στο +3 (10-13). Στη συνέχεια λάθος του Αρμενάκη και μπλοκ του Σουλτανόπουλου διαμόρφωσαν το 16-161

Ο Ηρακλής μπήκε ξανά στην διεκδίκηση του σετ καθώς με μπλοκ του Εφραιμίδη μείωσε 18-16. Επίθεση από τον Χαντ και φιλέ από τον Αρμενάκη έδωσαν ξανά αέρα τριών πόντων στους φιλοξενούμενους 19-16. Οι γηπεδούχοι με μπλοκ του Φέργκιουσον μείωσαν 19-18.

Με άσσο του Γιάννη Παπαδόπουλου η Κηφισιά προηγήθηκε 21-18. Ο Ηρακλής βελτίωσε την απόδοσή του και μείωσε 23-22 με τον Κώστα Αρσενιάδη να καλεί τάιμ άουτ. Στη συνέχεια λάθος υποδοχή των φιλοξενούμενων έδωσε την ευκαιρία στον Ηρακλή να ισοφαρίσει 23-23. Η Κηφισιά έφτασε σε σετ μπολ 24-23. Ο Αρμενάκης με επίθεση ισοφάρισε 24-24 ενώ στη συνέχεια ο Ηρακλής πέρασε μπροστά με 25-24. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήρε τελικά το σετ με 28-26 μετά από άουτ επίθεση του Ντε Σόουζα.

Στο τρίτο σετ ο Ηρακλής με τον φωτιάδη να πιέζει την «Κηφισιώτικη» υποδοχή προηγήθηκε με 4-2. Η Κηφισιά με τον Ντε Σόουζα ισοφάρισε 6-6. Με το σκορ στο 7-6 ο Δημήτρης Σουλτανόπουλος διαμαρτυρήθηκε για διαιτητική απόφαση με αποτέλεσμα να αντικρίσει την κόκκινη κάρτα και το σκορ να γίνει 8-6. Ο Ηρακλής πήγε στο +6 (13-7) μετά από επίθεση του Ριζόπουλου και δύο μπλοκ από τους Φωτιάδη και Αρμενάκη.

Η Κηφισιά αντέδρασε και με δύο συνεχόμενα μπλοκ του Νίκου Μελλέ μείωσε 13-10. Στη συνέχεια λάθος του Αρμενάκη έφερε την Κηφισιά στο -2 (14-12). Με επίθεση σε πρώτο χρόνο ο Φέργκιουσον διαμόρφωσε το 18-14. Στη συνέχεια η Κηφισιά με «όπλο» το μπλοκ μείωσε 18-16 «αναγκάζοντας» τον Γιάννη Ορφανό να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Ντε Σοόυζα με δύο συνεχόμενους άσους ισοφάρισε 18-18. Ο Ηρακλής με δύο συνεχόμενους πόντους προηγήθηκε 20-18. Με επίθεση ο Φέργκιουσον διαμόρφωσε το 24-22 δίνοντας διπλό σετ μπολ στους γηπεδούχους. Με το σκορ στο 24-23 ο Χαντ σέρβιρε άουτ και το σετ κατέληξε στην ομάδα της Θεσσαλονίκης με 25-23.

Με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν «χέρι-χέρι» ξεκίνησε το τέταρτο σετ. Στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ η Κηφισιά προηγήθηκε 8-7 με κερδισμένο μπλοκ- άουτ του Νίκου Μελλέ. Ο Ηρακλής μετά από φάση διαρκείας πέρασε μπροστά με 10-9. Στη συνέχεια ο Χαντ κάρφωσε στο φιλέ το σκορ πήγε στο 11-9 και ο Κώστας Αρσενιάδης κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ. Με δύο συνεχόμενους πόντους ο Χάντ μείωσε 12-11. Η διαφορά για τον «Γηραιό» πήγε στο +4 (15-11) μετά από επίθεση άουτ του Ντε Σόουζα και επίθεση του Αρμενάκη. Με επίθεση ο Τέιλορ Χαντ μείωσε 17-14,

Η ομάδα των βορείων προαστίων πλησίασε ακόμα περισσότερο 19-18 μετά από μπλοκ του Χαντ πάνω στον Αρμενάκη. Άουτ επίθεση του Ντε Σόουζα έδωσε «αέρα» τριών πόντων στον Ηρακλή 23-20. Πόντος από τον Χάντ και άουτ από τον Αρμενάκη διαμόρφωσαν το 23-22. Ο Εφραιμίδης έδωσε διπλό ματς μπολ στον Ηρακλή 24-22. Ο Ντε Σόουζα μετά από επίθεση διαρκείας μείωσε 24-23 όμως το σερβίς του στη συνέχεια δόθηκε άουτ με τον Ηρακλή να κατακτά το σετ με 25-23.

Διαιτητές: Θεμελής - Δανιηλίδου

Διακύμανση
1ο σετ: 6-8, 16-14, 21-20, 31-33
2ο σετ: 5-8, 11-16, 18-21, 28-26
3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-19, 25-23
4ο σετ: 7-8, 16-11, 21-19, 25-23* Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 1 άσσο, 59 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 4 άσσους, 59 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (31-33, 28-26, 25-23, 25-23) σε 132΄

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Ορφανός): Προύσαλης 1 (μπλοκ), Εφραιμίδης Δ. 10 (8/20 επ, 2 μπλοκ, 72% υπ - 44% άριστες), Φέργκιουσον 11 (7/11 επ, 4 μπλοκ), Αρμενάκης 27 (25/50 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Φωτιάδης 12 (8/11 επ, 4 μπλοκ), Ριζόπουλος 12 (11/20 επ, 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 97% υπ - 83% άριστες), Μπουράκης (λ), Μούχλιας,  Ευγενίδης, Ελευθερίου, Τζιουμάκας

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης, Χαντ 29 (25/48 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, Ντε Σόουζα 16 (14/31 επ, 2 άσσο, 83% υπ -73% άριστες), Σουλτανόπουλος 2 (1/5 επ, 1 μπλοκ), Σονάρι 6 (4/11 επ, 2 μπλοκ), Εφραιμίδης Ν. 14 (11/25 επ, 3 μπλοκ) / Καπελλας (λ, 85% υπ -65% άριστες), Χριστοδουλάκης (λ), Λιβαθηνός, Μανίκας Παπαδόπουλος 1 (άσσος), Μελλές 6 (4/6 επ, 2 μπλοκ).