18-11-2017 22:32

Παραλίγο... έμφραγμα για τον Φοίνικα

Ο Φοίνικας Σύρου αναδεικνύεται σε ομάδα των τάι μπρέικ στο εφετινό πρωτάθλημα καθώς για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική παίζει πέμπτο σετ.

Μετά από δύο ήττες από Ηρακλή και Κηφισιά η ομάδα της Σύρου νίκησε με 3-2 την Παναχαϊκή ύστερα από συναρπαστικό όσο και επεισοδιακό αγώνα στο Κουκούλι. Η Παναχαϊκή βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ, ισοφάρισε τον αγώνα αλλά τα πάντα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ όπου ο Φοίνικας παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ μέχρι το 6-5, κατάφερε να πάρει μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα που της έδωσε τη νίκη.

Το εντυπωσιακό είναι πως η Παναχαϊκή κατάφερε να ισοφαρίσει έχοντας ακραίο τον Σαλαβασίδη που η θέση του είναι κεντρικός και κεντρικό τον Κοτσιλιάνο που η θέση του είναι ακραίος. Εντυπωσιακή επιστροφή για τον Κωστόπουλο ο οποίος έκανε εξαιρετική εμφάνιση.

Μετά το τέλος του αγώνα ο Φοίνικας ανακοίνωσε το διαζύγιο με τον Σέρβο προπονητή Σάσα Στεφάνοβιτς.

Ο Φοίνικας στα δύο πρώτα σετ είχε τον έλεγχο στο σκορ και προβάδισμα δύο έως τεσσέρων πόντων που του έδινε την ευκαιρία να ελέγχει τον αγώνα. Οι ρόλοι αντιστράφηκαν από το 3ο σετ όταν η Παναχαϊκή βελτίωσε την υποδοχή της και απογείωσε την επίθεση της στο 71%. Είχε συνέχεια το προβάδισμα με 2-3 πόντους και μείωσε σε 2-1 σετ.

Τα χειρότερα για τους συριανούς ήρθαν στο 4ο σετ όπου οι πατρινοί πιο απελευθερωμένοι και με μεγάλο ενθουσιασμό έκαναν δύο μεγάλα σερί. Το πρώτο 3-0 με το σερβίς του Σαλαβασίδη κάνοντας το σκορ 13-9 και το δεύτερο με τον Νιέβες να σπάει όλα τα κοντέρ με σερί 9-0 και το 14-10 έγινε 23-10.

Ο αγώνας οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ όπου ο Φοίνικας προηγήθηκε 3-1, ο Ρουμελιώτης με τον Κωστόπουλο έκαναν το 4-3 για την Παναχαϊκή και με νέα επίθεση του Κωστόπουλου έγινε το 8-6. Η Παναχαϊκή προηγήθηκε και 11-10, αλλά ο Φοίνικας με δύο καθοριστικά μπλοκ του Χήρα προσπέρασε 12-11 και με επίθεση του Σούρδι έγινε το 13-11. Το χαμένο σερβίς του Γιορντάνοφ, το μπλοκ του Κοτσιλιάνου και η επίθεση του Σαλαβασίδη έκαναν το 14-13 για την Παναχαϊκή που έφτασε πρώτη σε ματς μπολ. Ο Φοίνικας με επίθεση του Σούρδι ισοφάρισε και πήρε την πολύτιμη νίκη με μπλοκ του Χήρα στον Κωστόπουλο και επίθεση του Πέτερλιν. Με αυτή τη νίκη ο Φοίνικας κρατησε το αήττητο στις αναμετρήσεις με τους συριανούς.

Διαιτητές: Βουδούρης – Νικόπουλος