16-01-2021 20:54

«Ραψωδία» Τσάτσιτς και νίκη του Παναθηναϊκού με 3-2 σετ επί του αξιόμαχου Μίλωνα

Ο Παναθηναϊκός τα... χρειάστηκε απέναντι στον αξιόμαχο Μίλωνα στην επανεκκίνηση της Volley League, όμως με πρωταγωνιστή τον Βόγιν Τσάτσιτς στο τάι μπρέικ πήρε σπουδαίο δίποντο με 3-2 σετ στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να χάνει 1-0 σετ, γύρισε το ματς αλλά χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να πάρει δύσκολη νίκη με 3-2 σετ σε αγώνα για την 3η αγωνιστική της Volley League. Ο Τσάτσιτς έκρινε το ματς στο τάι μπρέικ καθώς πήγε στο σερβίς στο 5-7 κι έφυγε στο 12-7, έχοντας 4 άσσους σε αυτό το διάστημα.

Οι δύο ομάδες παρουσίασαν καλό θέαμα, ο αγώνας είχε εναλλαγές στο σκορ και ο Παναθηναϊκός ισοβαθμεί με τον Φοίνικα στην κορυφή της βαθμολογίας με 8 βαθμούς. Ο Μίλων πήρε τον πρώτο του βαθμό στο πρωτάθλημα.

Κορυφαίοι του Παναθηναϊκού ο Τσάτσιτς και ο Ανδρεόπουλος, ενώ από το Μίλωνα εντυπωσίασε ο Σπύρος Χανδρινός, ενώ ο Ανδρεάδης κέρδισε τη μάχη του κέντρου.

Σε λίγο περισσότερα...

Διαιτητές: Πρέντζας, Βουδούρης, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Αρβανίτης, Βαρατάσης, Γραμματεία: Παπασηφάκη.

1ο σετ: 8-4, 16-14, 21-19, 24-26
2ο σετ: 8-5, 16-10, 21-15, 25-17
3ο σετ: 7-8, 16-14, 20-21, 27-25
4ο σετ: 8-5, 16-13, 21-19, 23-25
5ο σετ: 3-5, 10-7, 12-7, 15-8

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 67 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Μίλωνα προήλθαν από 2 άσσους, 58 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (24-26, 25-17, 27-25, 23-25, 15-08) σε 130'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτστις 22 (17/33 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 60% υπ. - 36% άριστες), Γιάκομπσεν 1 (1/2 επ.), Ρανγκέλ 14 (7/12 επ., 7 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 20 (15/28 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 62% υπ. - 52% άριστες), Ράπτης 19 (18/38 επ., 1 άσσος), Πελεκούδας 9 (9/11 επ.) / Στεφάνου (λ, 79% υπ. - 53% άριστες), Πανταλέων.

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χανδρινός Σπ. 17 (13/27 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 53% υπ. - 21% άριστες), Μάζιαρζ 12 (6/15 επ., 6 μπλοκ), Χαντ 24 (24/56 επ.), Δρογκάρης 1 (1/1 επ.), Ανδρεάδης 13 (9/12 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Λάππας 7 (5/16 επ., 2 μπλοκ, 68% υπ. - 26% άριστες) / Δαρίδης (λ, 58% υπ. - 46% άριστες), Μαντέκας (0/5 επ., 38% υπ. - 15% άριστες),Κανελλόπουλος.