04-03-2023 23:13

Ο Νανόπουλος υπέγραψε την ιστορική επιτυχία του Μίλωνα στην Σύρο

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αλέξανδρο Νανόπουλο ο Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων σημείωσε ιστορική νίκη στη Σύρο επί του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ. Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα επικράτησε με 3-1 σετ εξασφαλίζοντας για πρώτη φορά θέση στην πρώτη 4αδα της κανονικής περιόδου και των ημιτελικών των πλέι άοφ αφήνοντας τους συριανούς εκτός 4αδας για πρώτη φορά μετά το 2017.
Ο Μίλωνας σημείωσε παράλληλα την πρώτη του νίκη στην έδρα του Φοίνικα ΟΝΕΧ, κλείδωσε την 4η θέση και μαθηματικά ελπίζει και για την τρίτη θέση. Αυτό θα συμβεί εάν την τελευταία αγωνιστική ο Μίλωνας νικήσει 3-0 ή 3-1 σετ τον Άθλο Ορεστιάδας και ο Παναθηναϊκός ηττηθεί 3-0 ή 3-1 στην Κηφισιά από την τοπική ομάδα.

Το εντυπωσιακό είναι πως ο Μίλωνας κατάφερε να πάρει τα δύο πρώτα σετ με το ίδιο σκορ (25-22) κλειδώνοντας την 4η θέση καθώς ήθελε μόλις ένα βαθμό για να τα καταφέρει. Από εκεί και πέρα ο αγώνας είχε διαδικαστικό χαρακτήρα αλλά ο Μίλωνας δεν άφησε την ευκαιρία να δώσει πανηγυρικό τόνο στην επιτυχία του.

Ο αγώνας ήταν πραγματικό ντέρμπι στα δύο πρώτα σετ με τον Μίλωνα να έχει τον τελευταίο λόγο, καλύτερη ποιότητα υποδοχής και αποτελεσματικότερο σερβίς αλλά και επίθεση. Μετά το ράλι στο πρώτο μισό του 1ου σετ ο Γιορντάνοφ με επίθεση και ο Νανόπουλος με άσσο έκαναν το 16-14 για τον Μίλωνα ο οποίος με νύχια και με δόντια κράτησε το πολύτιμο προβάδισμα και έφτασε στο 25-22 με μπλοκ του του Μπράιαν στον Φρομ.

Στο 2ο σετ ο Φοίνικας μπήκε δυνατά με το σερβίς του Ιερεζουέλο αποκτώντας προβάδισμα 7-3. Ο Μίλωνας ροκάνισε τη διαφορά και ισοφάρισε 16-16 με τον Μολίνα. Ακολούθησε πάλι μάχη πόντο πόντο μέχρι το 21-21 που έγινε με το μπλοκ του Τζούριτς. Ο Μιχάλοβιτς έχασε το σερβίς (21-22) και ο Στράτος με κόντρα επίθεση έκαναν το 23-21. Μείωσε ο Μιχάλοβιτς (22-23) αλλά με το χαμένο σερβίς του Φρομ και το μπλοκ του Γιορντάνοφ στον Παπαδόπουλο τελείωσε το σετ 25-22 για το 2-0 σετ.

Έχοντας εξασφαλίσει την 4η θέση μετά την κατάκτηση των δύο πρώτων σετ, ο Μίλωνας χαλάρωσε και ο Φοίνικας με τους Φουρτάδο, Μιχάλοβιτς έκαναν το 6-0. Το σετ κύλησε άνετα για τον Φοίνικα και έκλεισε 25-26 με το μπλοκ του Φουρτάδο.

Η αντεπίθεση του Φοίνικα βρήκε σθεναρή αντίσταση στο 4ο σετ καθώς ο Μίλωνας με πρωταγωνιστή τον εξαιρετικό Νανόπουλο πήρε τον απόλυτο έλεγχο. Με τρεις συνεχόμενους άσσους του Νανόπουλου ο Μίλωνας προηγήθηκε 10-7, απάντησε ο Φοίνικας με τους Παλαιολόγο, Φρομ και ισοφάρισε 17-17. Αυτή τη φορά μίλησε η εμπειρία του Γιορντάνοφ ο οποίος πήρε δύσκολες μπάλες και μαζί με τον Μπράιαν κράτησαν τον Μιλωνα μπροστά με ένα πόντο μέχρι το 23-22. Ο Νανόπουλος έκανε το 24-22, ο Χερ έχασε το σερβίς και ο Γιορντάνοφ έβαλε την υπογραφή του κάτω από την ιστορική νίκη του Μίλωνα με 25-23 για το 3-1 σετ.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Βελώνης, Παρατηρητής: Ανδρονικίδης, Επόπτες: Παπαδημητρίου, Μπαρμπούνης, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

1ο σετ: 8-7, 14-16, 19-21, 22-25
2ο σετ: 8-4, 16-14, 20-21, 22-25
3ο σετ: 8-2, 16-12, 21-15, 25-16
4ο σετ: 7-8, 13-16, 19-21, 23-25

*Οι πόντοι του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν: 5 άσσοι, 55 άσσοι, 6 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ οι πόντοι προήλθαν: 4 άσσοι, 49 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (22-25, 22-25, 25-16, 23-25) σε 105΄.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Αλεξάνταρ Σένσιτς): Μιχάλοβιτς 15π. (15/22επ.), Χαραλαμπίδης 2 (2/4επ.), Ιερεζουέλο 3 (1/2επ.), Τζούριτς 14 (7/10επ., 6 μπλοκ, 1 άσσος), Φρομ 4 (4/16επ., 77%υπ., 31%αρ.), Παπαδόπουλος Π. 5 (5/14επ., 44%υπ., 38%αρ.) / Κωνσταντινίδης (λ. - 75%υπ., 33%αρ.), Σωνάκης (λ), Ρουμελιωτάκης 2 (1/6επ., 1 άσσος, 55%υπ., 14%αρ.), Γαλιώτος 1 (1/2επ.), Παλαιολόγος 4 (4/5επ.), Εμανουέλ Φουρτάδο 11 (9/10επ., 2 μπλοκ).

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μπράιαν 15π. (12/16επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ανδρεάδης 9 (7/9επ., 2 μπλοκ), Γιορντάνοφ 15 (14/28επ., 1 μπλοκ), Νανόπουλος 15 (11/18επ., 4 άσσοι, 52%υπ., 32%αρ.), Μολίνα 10 (9/31επ., 1 μπλοκ, 55%υπ., 33%αρ.), Χερ 1 (1/1επ.) / Χανδρινός (λ. - 71%υπ., 43%αρ.), Δημητούλης, Θεοδόσης, Στράτος 1 (1/2επ.), Εφραιμίδης.