03-12-2022 23:54

Λίγκ Καπ: Ο Μίλωνας με αποκάλυψη τον Θεοδόση νίκησε 3-0 τον Πήγασο και έκανε βήμα πρόκρισης

Ο Μίλωνας έκανε αλάνθαστη εμφάνιση και με πρωταγωνιστές τους Μολίνα, Γιορντάνοφ και Χανδρινό νίκησε τον Πήγασο Πολίχνης 3-0 σετ και πατάει με το ένα πόδι στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς. Την Τετάρτη στην Πολίχνη θα γίνει η ρεβάνς και η ομάδα της Νέας Σμύρνης θέλει δύο σετ για την πρόκριση.

Ο Μίλων είχε όλα τα συστατικά της ομάδας που έχει τον έλεγχο. Δυνατό και στοχευμένο σερβίς, σταθερή υποδοχή και επίθεση με αποτελεσματικότητα 55%. Βασικός κεντρικός ξεκίνησε ο Δημήτρης Θεοδόσης που άφησε άριστες εντυπώσεις και αναδείχτηκε στο πρόσωπο του αγώνα. Πήρε τη θέση του Ανδρέα Ανδρεάδη που λόγω πένθους για την απώλεια της μητέρας του απουσίασε. Ο Γιορντάνοφ με 11/17 τελειωμένες επιθέσεις ήταν μαζί με τον Θεοδόση (5/7) οι πιο παραγωγικοί παίκτες του Μίλωνα.

Ο Πήγασος είχε κενά αέρος στην υποδοχή και κανείς παίκτης του δεν είχε διψήφιο αριθμό πόντων στην επίθεση.

Μέχρι το 9-9 του 1ου σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο αλλά το μπλοκ του Μπράιαν και η κόντρα επίθεση του Χερ ανέβασαν το σκορ στο 11-9 και με το μπλοκ του Θεοδόση έγινε το 15-12. Ο Πήγασος "έσπασε" από το σερβίς του Μολίνα. Ο Πορτορικανός με τρεις άσσους και μία επίθεση και επιθέσεις των Μπράιαν, Εφραιμίδη έκαναν συνολικό σερί 3-0 και εκτόξευσαν τη διαφορά στο 23-15. Το σετ έληξε 25-19 με επίθεση του Εφραιμίδη.

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί μέχρι το 11-11 αλλά ο Μίλων με την επίθεση του Γιορντάνοφ, το μπλοκ του Χερ, το λάθος του Κομητούδη και τη νέα επίθεση του Γιορντάνοφ έκανε σερί 4-0 για το 15-11. Η διαφορά συντηρήθηκε και ο Μπράιαν έκλεισε το σετ 25-21 για το 2-0.

Στο ξεκίνημα του 3ου σετ ήταν σειρά του Γιορντάνοφ να δείξει την ισχύ του στο σερίς. Με σερί 4-0 και έναν άσσο ο Μίλων ξέφυγε 5-1 και κάπου εκεί κρίθηκε και ο αγώνας. Ο Θεοδόσης και ο Γιορντάνοφ άνοιξαν τη διαφορά στο +6 κάνοντας το 10-4. Ο Πήγασος δεν είχε απαντήσεις αλλά κατάφερε να ισορροπήσει το σκορ κυρίως με τον Μαυροβουνιώτη. Το +6 διατηρήθηκε μέχρι το τέλος και ο αγώνας έκλεισε εμβληματικά με το μπλοκ του Θεοδόση (25-18) που πραγματικά αναδείχτηκε στη μορφή του αγώνα.

Διαιτητές: Ονόπας, Κυριοπούλου, Παρατηρητής: Ανδρονικίδης, Επόπτες: Χατζηβασιλείου, Αρβανίτης, Γραμματεία: Μπίτσικα.

1ο σετ: 8-7, 16-13, 21-15, 25-19

2ο σετ: 8-6, 16-13, 21-18, 25-21

3ο σετ: 8-3, 16-12, 21-15, 25-18

*Οι πόντοι του Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων προήλθαν: 6 άσσοι, 41 επιθέσει, 6 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων και του Πήγασου Πολίχνης προήλθαν: 1 άσσος, 31 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Θεοδόσης 9π. (5/7επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Μπράιαν 9 (7/13επ., 2 μπλοκ), Γιορντάνοφ 12 (11/17επ., 1 άσσος), Μολίνα 13 (10/18επ., 3 άσσοι, 82%υπ., 47%αρ.), Εφραιμίδης 7 (6/15επ., 1 άσσος, 88%υπ.), Χερ 3 (2/2επ., 1 μπλοκ) / Χανδρινός (λ. - 73%υπ., 64%αρ.), Μαντελίδης, Δημητούλης, Νανόπουλος.

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Ηρακλής Θεοδόρου): Κομητούδης 1π. (1/2επ.), Μπαρέτο 6 (6/14επ., 62%υπ., 38%αρ.), Μαυροβουνιώτης 9 (8/20επ., 1 μπλοκ, 55%τπ., 18%αρ.), Μίλης 6 (5/12επ., 1 άσσος), Αρμενάκης 4 (3/8επ., 1 μπλοκ), Κανέλλος 7 (5/6επ., 2 μπλοκ) / Τσιράκης (λ. - 73%υπ., 40%αρ.), Σακόγλου 3 (2/4επ., 1 μπλοκ), Γραμμενούδης, Τερζόγλου, Μπουράκης (33%υπ΄., 27%αρ.), Κεσεσίδης 1 (1/2).