22-01-2022 22:40

Με όπλο το μπλοκ ο Παναθηναϊκός επικράτησε δύσκολα 3-1 του μαχητικού Φίλιππου

Ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε την 9η νίκη του στο πρωτάθλημα της Volley League απέναντι στο μαχητικό Φίλιππο Βέροιας. Οι πράσινοι έκαναν τα εύκολα δύσκολα και στο τέλος λαχτάρησαν απέναντι στον βελτιωμένο Φίλιππο. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε εύκολα 2-0 σετ αλλά νίκησαν δύσκολα 3-1 σετ που τον ανέβασε στους 27 βαθμούς, δύο μπροστά από τον ΠΑΟΚ που νίκησε το Μίλωνα και τρεις από τον Ολυμπιακό που ηττήθηκε από τον Φοίνικα ΟΝΕΧ.

Ο Παναθηναϊκός ;ηταν σαρωτικός στο  μπλοκ με 18 και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σάσο Στάλεκαρ που σκέπασε το μπλοκ και πήρε 9 πόντους από μπλοκ και συνλικά 11. Οι καλές επιδόσεις στο μπλοκ μετρίασαν τη χαμηλή πτήση στην αποτελεσματικότητα της επίθεση ενώ ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος έδωσε ευκαιρία στον Μάρκου να πάρει τη θέση του Βαν ντε Ντρις και να πάρει χρόνο στο ματς. Καλή εμφάνιση έκανε και ο Ρουσσόπουλος στην πάσα καθώς μετά το 1ο σετ πήρε τη θέση του Γιάκομπσεν. Ξεχώρισαν ακόμα ο Ρανγκέλ με 9 και ο Ράπτης με 13. Απο τον Φίλιππο ο Στουζίνσκι με 10, Σονάρι με 10 και Βαρβετσιώτης με 9.

Ο Φίλιππος παρουσιάστηκε βελτιωμένος σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα με τον Ολυμπιακό. Εκμεταλεύτηκε τις αλλαγές του Παναθηναϊκού και είχε καλή επίδοση στο μπλοκ αλλά και στο σερβίς που τον βοήθησε να πιέσεις τον Παναθηναϊκό στο 3ο σετ σετ.

Ο Παναθηναϊκός πίστεψε πως θα νικήσει πιο εύκολα αλλά από το ξεκίνημα του 1ου σετ ο Φίλιππος πάλεψε τον αγώνα και έδειξε διαβασμένος. Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 17-13 με μίνι σερί Ρανγκέλ, Ανδρεόπουλου, Γιάκομπσεν, ενώ Ράπτης και Στάλεκαρ με μπλοκ άνοιξαν τη διαφορά στο +5 (22-17). Ο Βαν ντε Ντρις έκλεισε το σετ 25-20 για το 1-0.

Σχεδόν ίδια εικόνα και στο 2ο σετ. Ο Ράπτης και ο Μάρκου μονοπώλησαν τις επιτυχημένες επιθέσεις του Παναθηναϊκού ξεφεύγονταν με 10-7 και 13-9. Η μεγαλύτερη διαφορά ήταν το +8 (19-11) όταν ο Ράπτηες πήγε στο σερβίς και πήρε άσσο δίνοντας και δύο επιτυχημένα μπλοκ στον Στάλεκαρ. Με νέο σερί 3-0 έκλεισε το σετ 25-17 για το 2-0.

Με τους Βαρβεσιώτη, Στεφανίδη να βρίσκουν ρυθμό και καλό μπλοκ ο Φίλιππος προηγήθηκε με δύο πόντους από την αρχή του 3ου σετ. Η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +6 (18-12) όταν ο Στεφανίδης διέλυσε την υποδοχή του Παναθηναϊκού και έδωσε ξεκάθαρο προβάδισμα στην ομάδα του. Παρά τις προσπάθειες του Πρωτοψάλτη ο Βαρβεσιώτης έκλεισε το σετ 25-21 και ο Φίλιππος πανηγύρισε το πρώτο σετ επί των πρασίνων.

Ο Φίλιππος έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό μέχρι τα μέσα του 4ου σετ. Στο 13-13 ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 3-0 με τον Στάλεκαρ και δύο λάθη των φιλοξενουμένων.

Ο Φίλιππος ισοφάρισε πάλι 17-17 με τον Βαρβεσιώτη και με σερί 4-0 από μπλοκ και κόντρα επιθέσεις από Ρανγκέλ, Στάλεκαρ και Βαν ντε Ντρις που επιστρατεύτηκε για να αποφευχθούν οι περιπέτειες ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 23-18 και εκεί κρίθηκε ο αγώνας. Με πόντους από Ρανγκέλ και Ράπτης έκλεισε το ματς με 25-19.

Διαιτητές: Νικάκης Βασίλης, Βουδούρης Κώστας.

1ο σετ: 8-7, 16-13, 21-17, 25-20

2ο σετ: 8-6, 16-11, 21-13, 25-17

3ο σετ: 6-8, 12-16, 16-21, 21-25

4ο σετ: 8-4, 16-13, 21-18, 25-19 *

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 5 άσσοι, 18 μπλοκ, 46 επιθέσεις, 27 λάθη αντιπάλων και του Α.Π.Σ.Φίλιππου Βέροιας οι πόντοι προήλθαν: 3 άσσοι, 8 μπλοκ, 34 επιθέσεις, 36 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-20, 25-17, 21-25, 25-19) σε 95΄. ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 1π. (1/1επ.), Ρανγκέλ 9 (3/9επ., 5 μπλοκ, 1 άσσος), Ανδρεόπουλος 2 (2/11επ., 90%υπ., 60%αρ.), Ράπτης 13 (10/26επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι,  75%υπ., 12%αρ.), Βαν ντε Ντρις 7 (7/10υπ.), Στάλεκαρ 11 (2/5υπ., 9 μπλοκ) / Συναδινός (λ. - 90%υπ., 40%αρ.), Γκαράς (λ.- 89%υπ., 44%αρ.), Σερεμέτης 1 (1 μπλοκ), Ρουσσόπουλος 1 (1/1επ.), Πρωτοψάλτης 10 (9/13επ., 1 άσσος, 83%υπ., 50%αρ.), Μάρκου 14 (11/22, 2 μπλοκ, 1 άσσος).

Α.Π.Σ.ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Δημήτρης Χριστοφορίδης): Στεφανίδης 7π. (6/15επ., 1 άσσος, 69%υπ., 27%αρ.), Γραμμενούδης 4 (2/3επ., 2 άσσοι), Μπέρριο 5 (2/6υπ., 3 μπλοκ), Βαρβεσιώτης 9 (9/30επ.), Σονάρι 10 (5/10επ., 5 μπλοκ), Στουτζίνσκι 10 (10/28επ., 76%υπ., 38%αρ.) / Μιχελάκης (λ. - 74%υπ., 42%αρ.), Γιάγκος, Σιούτης.