14-02-2021 19:16

Έκανε το... θαύμα του ο Μίλωνας, 3-1 τον Παναθηναϊκό

Την έκπληξη της φετινής σεζόν έκανε ο Μίλωνας, ο οποίος παρόλο που αγωνίστηκε χωρίς τον βασικό του πασαδόρο, Γιώργο Δρογκάρη, πήρε τεράστια νίκη με 3-1 σετ επί του πρωταθλητή Παναθηναϊκού.
Η ομάδα της Νέας Σμύρνης προηγήθηκε 2-0 σετ και με αντεπίθεση στο 4ο σετ κατάφερε να πάρει το τρίποντο με το οποίο ανέβηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας έχοντας 8 βαθμούς. Αντίθετα ο Παναθηναϊκός έμεινε στους 20 βαθμούς και στο -5 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό έχοντας μάλιστα και έναν αγώνα περισσότερο. Υπενθυμίζεται πως ο Μίλωνας είχε κόψει βαθμό στον Παναθηναϊκό και στον Α΄γύρο.

Ο Μίλωνας έκανε την καλύτερη εμφάνιση της χρονιάς που άριστη τακτική στο σερβίς και στο μπλοκ αλλά και με επιθετική αιχμή τον Τέιλορ Χαντ. Αποκάλυψη ο 23χρονος πασαδόρος Γιώργος Κανελλόπουλος που διαχειρίστηκε τις διαθέσιμες λύσεις που είχε η ομάδα του στην επίθεση.

Ο Παναθηναϊκός ήταν νευρικός, με πολλά λάθη στην ανάπτυξη και στην τελική προσπάθεια.

Στο 1ο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε καλά με προβάδισμα 10-6, αλλά με το σερβίς του Λάππα ο Μίλωνας μείωσε τη διαφορά και με τους Χαντ, Μαζιαρζ και Χανδρινό ισοφάρισε 14-14. Οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι το 20-20 αλλά ο Χαντ με δύο επιθέσεις έδωσε πολύτιμο προβάδισμα 22-20 και τελικά ο Μίλωνας με τον Χανδρινό και το λάθος του Ανδρεόπουλου έκλεισε το σετ 25-22.

Στο 2ο σετ ο Μίλωνας πίστεψε στη σπουδαία νίκη. Με καλό σερβίς και ελεύθερο παιχνίδι προηγήθηκε ακόμα και με 18-11 ύστερα από τρία σερί 3-0 σε μπλοκ και κόντρα επιθέσεις. Ο Παναθηναϊκός δεν αντέδρασε και με ρεσιταλ του Χαντ το σετ έκλεισε 25-17.

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε στο 3ο σετ. Παρότι ο Μίλωνας ήταν πάλι μπροστά 13-11 ο Παναθηναϊκός απάντησε με μπλοκ και με τον Γιάκομπσεν στο σερβίς και ισοφάρισε 14-14. Με σερί 4-0 προσπέρασε 18-14 και πήρε το σετ 25-20 με δύο λάθη των γηπεδούχων.

Όλοι πίστεψαν σε ανατροπή, αλλά ο Μίλωνας είχε διαφορετική άποψη. Ο Λαππας και ο Χανδρινός κράτησαν την υποδοχή του Μίλωνα και σταδιακά η ομάδα της Νέας Σμύρνης οικοδόμησε διαφορά +3 (13-10). Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε για τελευταία φορά ισοφαρίζοντας 18-18. Το χαμένο σερβίς του Ράπτη και το εξαιρετικό σερβίς του Κανελλόπουλου έφεραν σερί 5-0 για το 23-18. Μετά ανέλαβε ο Χαντ να τελείωσει το σετ και να ολοκληρώσει τον θρίαμβο του Μίλωνα.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Πρέντζας, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Κατσιάρας, Παπαγιαννόπουλος, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

1ο σετ: 4-8, 16-15, 21-20, 25-22
2ο σετ: 8-7, 16-11, 21-14, 25-17
3ο σετ: 8-4, 14-16, 17-21, 20-25
4ο σετ: 8-7, 16-13, 21-18, 25-20

*Οι πόντοι του Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων προήλθαν: 4 άσσοι, 45 επιθέσεις, 15 μπλοκ, 31 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού Α.Ο. προήλθαν: 4 άσσοι, 50 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-22, 25-17, 20-25, 25-20) σε 110΄

ΜΙΛΩΝ Α.Ο.Ν.Σ. (Σάκης Ψάρρας): Χανδρινός 12π. (7/30επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι, 69%υπ., 51%αρ.), Μαζιάρζ 10 (5/10επ., 5 μπλοκ), Χαντ 26 (22/56επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Δορδοκίδης 5 (2/3επ., 3 μπλοκ), Κανελόπουλος 1 (1/1επ.), Λάππαςς 10 (8/23επ., 53%υπ., 27%αρ.) / Δαρίδης (λ. - 76%υπ., 43%αρ.), Κάβουρας, Μαντέκας.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 13 (12/29ε., 1 μπλοκ, 77%υπ., 34%αρ.), Γιάκομπσεν 2 (1/2επ., 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 11 (5/19επ., 3 μπλοκ, 3 άσσοι), Ανδρεόπουλος Χαρ. 9 (8/22επ., 1 μπλοκ, 70%υπ., 45%αρ.), Ράπτης 17 (16/41επ., 1 ασσος), Πελεκούδας 7 (7/12επ.) / Στεφάνου (λ. - 83%υπ., 45%αρ.), Μάρκου 1 (1/2επ.), Πανταλέων.