07-05-2017 18:37

Χάλκινο μετάλλιο ο Μίλωνας

O Μίλωνας κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Final 4 του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων που διεξάγεται στην Καρδίτσα. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης επικρατώντας με 3-0 σετ επί του ΣΠΑΚ κατέκτησε την τρίτη θέση σε ένα παιχνίδι που διεξήχθη παρουσία πάρα πολύ κόσμου.
Ο ΣΠΑΚ όπως και στον ημιτελικό με την ΕΑΠ δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα. Αρκετά λάθη στο σερβίς και για τις δύο ομάδες αλλά επιθετική αποτελεσματικότητα και καλό μπλοκ από τον Μίλωνα του επέτρεψαν από την αρχή να έχει το προβάδισμα (5-8, 9-13, 11-19, 12-21) για να κλείσει το σετ με επίθεση του Χρήστου.

Στο δεύτερο σετ το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο καθώς ο ΣΠΑΚ βελτιώθηκε στην επίθεση με αποτέλεσμα το σετ να πηγαίνει στον πόντο ως το 21-21, με την ομάδα της Νέας Σμύρνης να τρέχει ένα σερί 3-0 και να το κατακτά με 25-22.

Στο τρίτο σετ το καλό ξεκίνημα του Μίλωνα έφερε το σκορ στο 7-1 με την ομάδα της Καρδίτσας να κάνει την ανατροπή και να ισοφαρίζει σε 11-11, όμως λίγο αργότερα ένα σερί από λάθη έφερε τον Μίλωνα στο 14-19 για να τελειώσει το ματς με επίθεση του Χάκα.

Τα σετ: 0-3 (14-25, 22-25, 19-25)

ΣΠΑΚ (Παπαγεωργίου) Σφακιανάκης 7 (7/16 επ., 37% υπ. – 26% άριστες), Παπατσιμούλης, Κοντοκώστας 10 (9/11 επ., 1 μπλοκ), Αντωνίου 3 (3/11 επ., 45% υπ. – 27% άριστες), Βαϊόπουλος 11 (7/12 επ., 4 μπλοκ), Καρράς 4 (3/18 επ., 1 μπλοκ), Χειμωνέττος –λ (50% υπ. – 50% άριστες) / Τσιανάβας –λ, Γεωργίου, Ντούρλιας, Ντόμπρα, Λοΐζος 2 (1/1 επ., 1 άσο), Φατόλας.
ΜΙΛΩΝ (Γεωργούτζος) Παπαδόπουλος 6 (3/4 επ., 3 μπλοκ), Χρήστου 8 (7/15 επ., 1 άσο, 59% υπ. – 47% άριστες), Χάκας 18 (14/25 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Σπυριούνης 3 (3/3 επ.), Κανασάρος 8 (8/17 επ., 50% υπ. – 50% άριστες), Σαλωνίτης 6 (3/4 επ,, 3 άσοι), Φιλίππου –λ (55% υπ. – 40% άριστες) / Μοϊάνος, Φελέκης, Κατσικάς, Ιωάννου.