13-10-2021 20:52

Τσάμπιονς Λιγκ: Με 2/2 ο ανώτερος Ολυμπιακός προκρίθηκε πανηγυρικά στον δεύτερο γύρο

Με δυο νίκες σε ισάριθμα ματς και χωρίς να χάσει σετ, η ανδρική ομάδα του Ολυμπιακού, ξεπέρασε το εμπόδιο της νταμπλούχου Βοσνίας, Μλάντοστ Μπρτσκο με 3-0 σετ (25-16, 25-21, 25-17) στο  Ρέντη  kαι εξασφάλισε την πρόκριση στο β’ προκριματικό γύρο του Champions League.Πλέον αύριο Πέμπτη (14/10) θα μάθουν τον αντίπαλο που θα αντιμετωπίσουν στον επόμενο γύρο, ο οποίος θα προκύψει από το ζευγάρι UVC Holding Graz (Αυστρία)- Rieker UJS Komárno (Σλοβακία).

Οι Σλοβάκοι έχουν το προβάδισμα καθώς επικράτησαν με 3-0 σετ στο πρώτο παιχνίδι. Από κει και πέρα στη σημερινή αναμέτρηση, πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού, ήταν ο Χέρμανς Έγκλεσκαλνς με 12 πόντους ενώ αναδείχθηκε και ΜVP και ακολούθησαν οι Πάβλε Πέριτς και Άλεν Παγένκ που σημείωσαν αμφότεροι από 11 πόντους.

Πρόκριση σε… 48 λεπτά!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε αποφασιστικά στην αναμέτρηση και με επιθέσεις των Πέριτς, Ζουπάνη και Έγκλεσκαλνς προηγήθηκε στο σκορ με 4-0. Οι Πειραιώτες διατήρησαν το προβάδισμα τους και έφτασαν στο 7-2 με μπλοκ του Πέριτς. Ο άσσος του Έγκλεσκλανς έφερε το 10-3, ενώ λίγο αργότερα ένα σερί τεσσάρων πόντων έφερε τον Ολυμπιακό στο +8 και το σκορ στο 18-10.

Στο τελευταίο κομμάτι του 1ου σετ, ένα μπλοκ του Μιγιαήλοβιτς και ένας άσσος του Πέριτς ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 23-14, με τους φιλοξενούμενους να απαντούν με δύο κερδισμένους πόντους για το 23-16. Ο Ζουπάνη με επίθεση στη διαγώνιο έφερε τον Ολυμπιακό στο σετ μπολ, με τον Μιγιαήλοβιτς να σημειώνει το 25-16 και να βάζει τους Πειραιώτες με 1-0 στα σετ.

Το 2ο σετ ήταν πιο ισορροπημένο, με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 10-7 αλλά οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στη διεκδίκηση του σετ, μειώνοντας σε 19-18 στη συνέχεια. Στο σημείο αυτό ο Ολυμπιακός παρέμεινε συγκεντρωμένος πήγε στο 22-18 με τον Πάβλε Πέριτς και διατήρησε το προβάδισμα για το 25-21 που του εξασφάλισε την πρόκριση φτάνοντας στο 2-0 στα σετ σε 48 λεπτά.

Άνετα στο 3-0!

Με δεδομένο ότι η πρόκριση είχε κριθεί, το 3ο σετ απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, ωστόσο οι Πειραιώτες ήταν αυτοί που συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και το προβάδισμα. Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη πήγε στο 15-10 και διαχειρίστηκε το υπέρ της σκορ, για το 21-16 και το 22-16 με άσσο του αρχηγού Κώστα Στιβαχτή. Ο Χέρμανς Έγκλεσκαλνς σημείωσε το 23-17 και ο Νίκος Ζουπάνη έδωσε το πρώτο ματς μπολ στο 24-17 πετυχαίνοντας ο ίδιος το 25-17 για την τελική επικράτηση με 3-0 σετ!

Ολυμπιακός (Δημήτρης Καζάζης): Παγένκ 11 (7/9επ., 4 μπλοκ), Στιβαχτής 1 (1 άσσος), Μιγιαήλοβιτς 8 (8/16 επ., 73% υπ.-36% αρ.), Ζουπάνη 7 (6/9 επ., 1 μπλοκ), Έγκλεσκαλνς 12 (11/18 επ., 1 άσσος), Πέριτς 11 (9/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 33% υπ.-22% αρ.), Τζιάβρας -λ (30% υπ.-20% αρ.)/ Δαλακούρας 2 (1/3 επ., 1 άσσος, 100% υπ.-50% αρ.

)Μλαντοστ Μπρτσκο (Μπράνκο Μίσιτς): Κίσιτς 2 (2 άσσοι), Μίρκοβιτς 7 (5/14 επ., 2 μπλοκ, 40% υπ.- 33% αρ.), Τάνιτς 5 (2/5 επ., 3 μπλοκ), Ντίβλιαν 7 (7/20 επ.), Χουκίσεβιτς 8 (7/19 επ., 1 άσσος, 32% υπ.-16% αρ.), Εμίνοβιτς 5 (2/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λούκιτς -λ (40% υπ.- 33% αρ.)