23-02-2020 20:12

H Ελπίδα πήρε ιστορική νίκη στους Αμπελόκηπους και έστειλε μήνυμα στον Ο.Φ.Η. ενοψει πλέι άουτ

Την πρώτη της ιστορική νίκησε στο κλειστό γυμναστήριο «Ι. Λεμονίδης» στους Αμπελοκήπους Θεσσαλονίκης πανηγύρισε η Ελπίδα Αμπελοκήπων και δεύτερη συνολικά στη Volley League.

Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση κατάφερε να επικρατήσει με 3-1 σετ του Ο.Φ.Η. στο ντέρμπι για την παραμονή στην κατηγορία και να πάρει ένα τρίποντο που έχει σημασία για τη μάχη της κατάταξης και το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι άουτ.

Επίσης έδειξε πολλά για την περίπτωση που οι δύο ομάδες βρεθούν αντίπαλες στα πλέι άουτ. Η Ελπίδα μετά τις προσθήκες στη χειμερινή μεταγραφική περίοδο έδειξε πολύ βελτιωμένη και πήρε «καθαρή» νίκη που την κάνουν να ελπίζει βάσιμα για την παραμονή της στην Volley League ειδικά εάν αντιμετωπίσει την ομάδα της Κρήτης στα πλέι άουτ. Ο ΟΦΗ έμεινε καθηλωμένος στους 11 βαθμούς ενώ η Ελπίδα ανέβηκε στους 7 βαθμούς και απομένουν 4 αγωνιστικές.  Η ομάδα της Κρήτης ξεκίνησε δυνατά και πήρε το πρώτο σετ αλλά στη συνέχεια η Ελπίδα βρήκε ρυθμό σε υποδοχή και σερβίς και με αντεπίθεση διαρκείας πήρε τη νίκη. Ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά στον αγώνα, προηγήθηκε 1-0 σετ και είχε μεγάλο προβάδισμα στο 2ο και στο 3ο σετ που όμως δεν αξιοποίησε καθώς η Ελπίδας έκανε δύο μεγάλες ανατροπές.

Προβάδισμα του ΟΦΗ

Με σερβίς του Ρουμελιωτάκη και διαδοχικές κόντρα επιθέσεις από Λουκούμι, Σαρικεΐσογλου, Καρατζά πήρε προβάδισμα 10-4. Ο εκρηκτικός Ρουμελιωτάκης ήταν ασταμάτητος και έφτασε τη διαφορά στο +9 (20-11). Η Ελπίδα προσπάθησε να σταματήσει τον ξέφρενο ρυθμό των κρητικών και το κατάφερε ισορροπώντας την υποδοχή της. Μάζεψε την διαφορά με Φερέλ, Χαριδήμου και με το χαμένο σερβίς του Φερέλ έκλεισε το σετ 25-20 για τον ΟΦΗ.

Η πρώτη ανατροπή της Ελπίδας

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο ξεκίνημα του 2ου σετ με τον ΟΦΗ να προηγείται 6-3. Τα μπλοκ των Μάτζιου, Χαριδήμου και η κυριαρχία του Ιλουόνι έβαλαν την Ελπίδα στον αγώνα και με δύο σερί 3-0 οι πράσινοι προηγήθηκαν 9-8. Ο ΟΦΗ απάντησε με δικό του σερί χάρις το σερβίς του Σαρικεΐσογλου που έκανε το σκορ 9-11. Ο ΟΦΗ κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 13-15. Από εκεί και πέρα Φερέλ και Χαριδήμου κυριάρχησαν πλήρως, η Ελπίδα προσπέρασε 18-16 αλλά το ματς ήρθε και πάλι στα ίσια (21-21) με την επίθεση του Ρουμελιωτάκη. Ο ΟΦΗ  με τον πόντο του Καρατζά και τον άσσο του Καραμπαλί έφτασε στο 23-21 αλλά εκεί ήρθαν τα πάνω κάτω. Ο Καπετανίδης μείωσε 22-23, ο Ρουμελιωτάκης και ο Λουκούμι έκαναν τραγικά λάθη, δίνοντας δύο πόντους στην Ελπίδα (24-23) και ο Φερέλ με μπλοκ στον Λουκούμι έκλεισε το σετ 25-23 και 1-1.

Από το -5 στο 2-1 σετ

Ίδια εικόνα και στο 3ο σετ με τον ΟΦΗ να μπαίνει και πάλι δυνατά με προβάδισμα 12-7 χάρις το σερβίς του Λουκούμι αλλά και πάλι η Ελπίδα βρήκε λύσεις. Οι πράσινοι ροκάνισαν σταδιακά τη διαοφορά και με πόντους από Χαριδήμου και Ιλουόνι ισοφάρισαν 20-20. Με το σερβίς του Ιλουόνι και διαδοχικά μπλοκ του Ιλουόνι σε Καραμπαλί και Λουκούμι η Ελπίδα έκανε συνολικό σερί 5-0 και το 18-20 έγινε 23-20 για τους πράσινους οι οποίοι με δύο εύστοχες επιθέσεις του Καπετανίδη έκλεισαν το σετ 25-22 και προηγήθηακν 2-1.

Χαριστική βολή

Στο 4ο σετ και έχοντας πλεονέκτημα ψυχολογίας η Ελπίδα μπήκε δυνατά και με το σερβίς του Ιλουόνι προηγήθηκε 4-0. Ο ΟΦΗ πάλεψε με τον Λουκούμι και μείωσε 10-9. Οι γηπεδούχοι απελευθερωμένοι και έχοντας πιστέψει στη νίκη έτρεξαν πιο γρήγορα στο φιλέ και με τους Ιλουόνι, Φερέλ να παίζουν χωρίς αντίπαλο ξέφυγαν 16-11 και έκλεισαν τον αγώνα με επίθεση του Καπετανίδη.

Διακύμανση
1ο σετ: 4-8, 9-16, 14-21, 20-25
2ο σετ: 8-7, 16-15, 21-18, 25-23
3ο σετ: 4-8, 13-16, 21-20, 25-22
4ο σετ: 8-4, 16-11, 21-13, 25-16

*Οι πόντοι του Α.Σ.Ελπίς Αμπελοκήπων προήλθαν: 1 άσσος, 48 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλων και του Ο.Φ.Η. προήλθαν: 7 άσσοι, 43 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (20-25, 25-23, 25-22, 25-16) σε 100΄

Α.Σ.ΕΛΠΙΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (Σπύρος Γκολίτσης): Μάντζιος 4π. (2/5επ., 2 μπλοκ, 30%επ., 20%αρ.), Χαριδήμου 17 (15/27επ., 2 μπλοκ), Καπετανίδης 14 (14/21, 62%υπ., 46%αρ.), Φερέλ 9 (4/6επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Ιλουόνι 17 (12/15επ., 5 μπλοκ) / Αντωνίου (λ. - 65%υπ., 48%αρ.), Μανωλάκης, Επιτροπάκης, Ποχάνης, Παπαδόπουλος, Σταυρίδης (λ).

Ο.Φ.Η. (Ανέστης Γιαννακόπουλος): Ρουμελιωτάκης 6 (6/17επ., 41%υπ., 24%αρ.), Κομητούδης 4 (1/1επ., 3 μπλοκ), Λουκούμι 18 (15/30επ., 3 άσσοι), Καρατζάς 11 (9/12επ., 2 μπλοκ), Καραμπαλί 9 (6/13επ., 3 άσσοι), Σαρικεΐσογλου 6 (5/20επ., 48%υπ., 24%αρ.) / Γκαράς (λ. - 69%υπ., 54%αρ.), Κοσκινάς, Τσέλιος 1 (1/3επ.).