22-02-2021 00:19

«Πράσινη» απόδραση από την Πυλαία με Τσάσιτς και Ρανγκέλ

O Παναθηναϊκός νίκησε με 3-2 τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη σετ το ντέρμπι κορυφής της 12ης αγωνιστικής και μπήκε και πάλι στο δρόμο των επιτυχιών μετά την ήττα σοκ από το Μίλωνα στη Νέα Σμύρνη.  Ο ΠΑΟΚ παρότι προηγήθηκε με 2-1 σετ δεν κατάφερε να αξιοποιήσει το προβάδισμα καθώς ο Παναθηναϊκός με περισσότερες αντοχές και κυρίως ενέργεια σε επίθεση και μπλοκ, κατάφερε να γυρίσει το σκορ και να πάρει τη νίκη έχοντας κορυφαίους τους Τσάτσιτς, Ράνγκελ και Γιάκομπσεν.

Αντίθετα ο ΠΑΟΚ για άλλο ένα ντέρμπι δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, γνώρισε την τέταρτη συνεχόμενη ήττα από τον Παναθηναϊκό σε αγώνα πρωταθλήματος και πλέον στρέφει το ενδιαφέρον του στα υπόλοιπα ματς της κανονικής περιόδου για να μαζέψει βαθμούς ώστε να κάνει το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα ενόψει του β΄γύρου.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στον αγώνα και με αποτελεσματικότητα 61% στην επίθεση (έναντι 45% του ΠΑΟΚ) κυριάρχησε στο φιλέ. Αρχικά έκανε νταμπλ σκορ (4-8) με το μπλοκ του Ρανγκέλ και στη συνέχεια με το σερβίς του Τσάτσιτς (πήρε και έναν άσσο) αλλά και το μπλοκ του πολύ καλού Πελεκούδα έφτασε στο 7-14. Ο ΠΑΟΚ δεν απάντησε, η διαφορά δεν έκλεισε και με το χαμένο σερβίς του Κουμεντάκη έγινε το 19-25 και το 0-1 σετ. Με τους δύο άσσους του Τακουρίδη και το συνολικό σερί 5-0 ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 8-5 στο 2ο σετ και μπήκε στη θέση του οδηγού.

Οι θεσσαλονικείς κράτησαν το μικρό προβάδισμα μέχρι το 16-13 το οποίο και «έσβησε» σερί 3-0 του Παναθηναϊκού με επίθεση Ράπτη και λάθη των γηπεδούχων. Και ενώ ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 16-16 ο ΠΑΟΚ με νέο σερί 4-0 κυρίως από λάθη των πρασίνων προηγήθηκε 20-16 και εκεί κρίθηκε το σετ το οποίο και έκέισε 25-21 με τον Εβάντρο.

Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε και το 3ο σετ όπου ο ΠΑΟΚ κυρίως με τους κεντρικούς του Τακουρίδη, Αγκάνιτς πήρε καθοριστικές μονομαχίες απέναντι στον νευρικό Παναθηναϊκό. Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 13-8 και 18-13 χάρις το μπλοκ του Τακουρίδη και την επιθεση του Κουμεντάκη. Το σετ κύλησε γρήγορα για τον ΠΑΟΚ και τον Αγκάνιτς να βάζει την υπογραφή του στο 25-16.

Από το 4ο σετ παρουσιάστηκε ένας διαφορετικός Παναθηναϊκός που επέστρεψε σε υψηλά ποσοστά στην επίθεση, λιγότερα λάθη και καλύτερη ποιοτικά υποδοχή.Οι "πράσινοι" προηγήθηκαν 6-12 με Τσάτιτς και Ρανγκέλ να κυριαρχούν. Ο ΠΑΟΚ στο καλύτερο σημείο του μείωσε στον πόντο 15-16 όταν Κουμεντάκης και Αγκάνιτς είχαν συνεχόμενους πόντους. αλλά το σετ καθάρισε ο Τσάσιτς με τρεις συνεχόμενους πόντους (2 άσσοι και μία επίθεση) που σε συνδυασμό με πόντους από Πελεκούδα, Ανδρεόπουλο άνοιξαν τη διαφορά και με 18-25 έκαναν το 2-2 σετ.

Ο Παναθηναϊκός στο τάι μπρέικ "κλείδωσε" με άνεση τη νίκη, όταν ο Ρανγκέλ με δύο μπλοκ και ο Τσάιτς με κόντρα επίθεση έδωσαν μεγάλο προβάδισμα 8-3 το οποίο μέχρι και το τέλος διευρύνθηκε απέναντι στον ΠΑΟΚ που χωρίς τον Βαν ντε Ντρις (ένιωσε ενοχλήσεις στο γόνατο) στην πρώτη γραμμή πέταξε λευκή πετσέτα. Ο αγώνας τελείωσε με επίθεση Ράπτη για το 7-15

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Γεωργιάδης, Παρατηρητής: Δεληκωστίδης, Επόπτες: Λούμσι, Σταυρίδης, Γραμματεία: Κουμπλή.

1ο σετ: 4-8, 10-16, 15-21, 19-25

2ο σετ: 8-5, 16-13, 21-17, 25-21

3ο σετ: 8-5, 16-13, 21-14, 25-16

4ο σετ: 3-8, 14-16, 16-21, 18-25

5ο σετ: 2-5, 5-10, 5-12, 7-15

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 6 άσσους, 46 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 55 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (19-25, 25-21, 25-16, 18-25, 07-15) σε 120'

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Κομητούδης, Άγκανιτς 9 (4/11 επ., 5 μπλοκ), Κουμεντάκης 13 (11/28 επ., 2 άσσοι, 62% υπ. - 46% άριστες), Τακουρίδης 9 (5/6 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Εβάντρο 11 (10/25 επ., 1 μπλοκ, 63% υπ. - 30% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 17 (16/35 επ., 1 άσσος) / Κοκκινάκης (λ, 64% υπ. - 52% άριστες), Πριγιέ, Καπετανίδης 1 (1 άσσος).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 16 (13/23 επ., 3 άσσοι, 62% υπ. - 42% άριστες), Γιάκομπσεν 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 14 (8/14 επ., 6 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 7 (7/16 επ., 48% υπ. - 33% άριστες), Ράπτης 20 (16/39 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πελεκούδας 10 (9/15 επ., 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 80% υπ. - 70% άριστες), Μούχλιας (64% υπ. - 27% άριστες), Πανταλέων 1 (1/2 επ.).