26-03-2017 20:41

Νίκησε και πρώτο εμπόδιο ο Ηρακλής για τον Ολυμπιακό

Με διαγώνιο τον φορμαρισμένο Τσούπκοβιτς, ακραίους Κοκκινάκη, Φράγκο και κεντρικό τον Ζουπάνι ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 τη Κύζικο Νέας Περάμου στο κλειστό των Αγίων Θεοδώρων και ολοκλήρωσε τη κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος με ρεκόρ 21-1.

Στα πλέι οφ ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει τον Ηρακλή. Η Κύζικος Νέας Περάμου πάλεψε για να πάρει το σετ που θα την κράταγε στον αγώνα αλλά δεν τα κατάφερε. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Ματσιέλ και πλέον η ομάδα του Νίκου Νεόφυτου θα μπει στα πλέι άουτ με αντιπάλους την Παναχαϊκή και τον Ηρακλή Χαλκίδας.

Ο Ολυμπιακός πήρε εύκολα το 1ο σετ, ενώ στο 2ο σετ είχε συνέχεια προβάδισμα 1-2 πόντων. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 24-22, αλλά ο Ματσιέλ με επίθεση και ο Σονάρι με πρώτο χρόνο η Κύζικος ισοφάρισε 24-24. Ο Ολυμπιακός είχε όλα τα σετ μπολ και με το χαμένο σερβίς του Σονάρι και την επίθεση του Κοκκινάκη έγινε το 29-27 και το 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ η Κύζικος ξέφυγε με +4 (12-8) και με τον Ματσιέλ έφτασε τη διαφορά στο +5 (15-10). Ο Ολυμπιακός με καλό σερβίς από τον Στιβαχτή και αποτελεσματικό μπλοκ έκανε σερί 4-0 και προσπέρασε 22-19 φτάνοντας στην κατάκτηση της νίκης.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Μουλά Λ.

1ο σετ: 4-8, 8-16, 12-21, 15-25
2ο σετ: 7-8, 13-16, 19-21, 27-29
3ο σετ: 8-5, 16-10, 19-21, 22-25

*Οι πόντοι της Κυζίκου προήλθαν από 3 άσσους, 37 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 41 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (15-25, 27-29, 22-25) σε 76'

ΚΥΖΙΚΟΣ (Νεόφυτος): Κατσανεβάκης 5 (4/5 επ, 1 άσσος), Σονάρι 5 (3/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκούλακ 7 (6/16 επ, 1 άσσος, 62% υπ - 24% άριστες), Κρέτσης, Ματσιέλ 12 (11/21 επ, 1 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 12 (12/20 επ, 53% υπ - 29% άριστες) / Πολυχρονιάδης (λ, 71% υπ - 43% άριστες), Αχιλλεόπουλος (λ, 62% υπ - 54% άριστες), Δρογκάρης 1 (1/2 επ), Θεοδωρόπουλος, Κογκαλίδης, Λυκούρεσης 2 (2 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Ζουπάνι 7 (3/4 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Στιβαχτής 2 (2 άσσοι), Κοκκινάκης 12 (12/16 επ, 60% υπ - 40% άριστες), Φράγκος 13 (9/16 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 57% υπ - 30% άριστες), Άθος Κόστα 6 (3/7 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 17 (14/24 επ, 3 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 54% υπ - 15% άριστες).