19-02-2017 22:01

Μήνυμα παραμονής από Κύζικο

Μεγάλη νίκη στη προσπάθεια της να έχει όσ οτο δυνατόν καλύτερο πλασάρισμα ενόψει των πλέι άουτ πήρε η Κύζικος. Η ομάδα της Νέας Περάμου έκανε ανατροπή απέναντι στη Παναχαϊκή και με το 3-2 έφτασε τους 10 βαθμούς, όσους και οι πατρινοί.

Η ομάδα του Νίκου Νεόφυτου αν και βρέθηκε πίσω με 2-1 κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να δείξει ότι μπορεί να πάρει τις νίκες που χρειάζεται στα πλέι άουτ για να κερδίσει την παραμονή της.

Η Παναχαϊκή μπήκε δυνατά και με καλό μπλοκ αλλά και τον Ρουμελιώτη σε μεγάλα κέφια είχε συνέχεια προβάδισμα 3-4 πόντων και έφτασε στο 1-0 σετ.

Η απάντηση της Κυζίκου ήρθε στο 2ο σετ από το σερβίς. Με συνολικά 5 άσσους ξέφυγε στο σκορ 16-11 και έφτασε στην ισοφάριση 1-1 σετ.

Η Παναχαϊκή απάντησε με το ίδιο νόμισμα στο 3ο σετ. Με επίθεση που έφτασε 61% εντός του σετ η Παναχαϊκή ξέφυγε 10-1 και πολύ εύκολα έκανε το 2-1 σετ.

Καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το 4ο σετ. Η Παναχαϊκή είχε προβάδισμα 5-3 και 10-9 αλλά η Κύζικος πέρασε μπροστά 12-9 με σερί 3-0. Η ομάδα του Νίκου Νεόφυτου είχε το προβάδισμα 2-3 πόντων αλλά η Παναχαϊκή ισοφάρισε 22-22 και έδειξε πως έχει δυναμική για την ανατροπή του σετ και το τρίποντο. Ο Ματσιέλ έκανε το 23-22 για την Κύζικο, αλλά στην επόμενη φάση έκανε διπλή μπαλιά ο Ρεκ. Η Παναχαϊκή μείωσε με τον Ρουμελιώτη αλλά το σετ τελείωσε με μπλοκ στον διαγώνιο της Παναχαϊκής που έδειξε κουρασμένος από την υπερποσπάθεια.

Στο 5ο σετ η Κύζικος με το σερβίς του Γκούλακ πήρε προβάδισμα 5-0 και ουσιαστικά τελείωσε τον αγώνα καθώς μέχρι το τέλος διατήρησε την διαφορά.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Φραγκάκης

1ο σετ: 8-5, 16-12, 21-19, 25-20
2ο σετ: 3-8, 11-16 14-21, 17-25
3ο σετ: 8-1, 16-9, 21-13, 25-20
4ο σετ: 8-7, 13-16, 19-21, 23-25
5ο σετ: 0-5, 5-10, 6-12, 7-15

*Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 5 άσσους, 62 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και της Κυζίκου προήλθαν από 9 άσσους, 55 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-20, 17-25, 25-20, 23-25, 7-15) σε 105'

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπαδόπουλος): Ρεκ 17 (15/21 επ, 2 μπλοκ), Κοτσιλιάνος 6 (6/16 επ, 63% υπ - 16% άριστες), Λιβαθηνός 1 (άσσος), Ρουμελιώτης Ν. 27 (21/52 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Μαυραγάνης 17 (7/12 επ, 1 άσσος, 9 μπλοκ), Κωστόπουλος 14 (13/23 επ, 1 μπλοκ, 66% υπ - 38% άριστες) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 46% υπ - 29% άριστες), Μουσλία (λ), Ντονάς, Καραμπέρης, Γεωργάτος.

ΑΠΣ ΚΥΖΙΚΟΣ (Νεόφυτος): Κατσανεβάκης 11 (6/12 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Σονάρι 10 (5/8 επ, 5 μπλοκ), Γκούλακ 11 (6/22 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 82% υπ - 42% άριστες), Κρέτσης 1 (άσσος), Ματσιέλ 24 (23/38 επ, 1 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 13 (10/16 επ, 3 άσσοι, 43% υπ - 21% άριστες) / Αχιλλεόπουλος (λ, 71% υπ - 33% άριστες), Πολυχρονιάδης (λ), Δρογκάρης 3 (1/2 επ, 2 μπλοκ), Ντε Σόουζα 5 (4/10 επ, 1 μπλοκ, 60% υπ - 20% άριστες), Λυκούρεσης, Θεοδωρόπουλος.