14-01-2017 22:46

Με MVP Γιορντάνοφ και Πούλκο κεντρικό η Κηφισιά 3-1 την Κύζικο (photos)

Με τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ να πραγματοποιεί άλλη μία μεγάλη εμφάνιση και με «κλειδί» τον Πούλκο που μάλιστα στο 1ο σετ αγωνίστηκε και κεντρικός η Κηφισιά νίκησε με 3-1 σετ την Κύζικο Νέας Περάμου στο γυμναστήριο των Αγίων Θεοδώρων για την 13η αγωνιστική της Volley League.

Ήταν από τα πιο αμφίρροπα ματς της αγωνιστικής με την Κηφισιά να κερδίζει δίκαια και την Κύζικο να μένει με την ικανοποίηση της καλής εμφάνισης σε όλους τους τομείς. Μάλιστα εάν η ομάδα του Γιάννη Λάιου ήταν πιο προσεκτική στην υποδοχή στα δύο πρώτα σετ θα μπορούσε να είχε πάρει βαθμό ή βαθμούς αλλά στο τέλος μίλησε η ταχύτητα και η εμπειρία της Κηφισιάς.

Η Κύζικος στο 1ο σετ είχε προβάδισμα μέχρι τα μισά με 17-14, αλλά η είσοδος του Πούλκο έδωσε λύσεις στο μπλοκ. Ο Γιορντάνοφ πίεσε στο σερβίς και η Κηφισιά προσπέρασε 20-19 και πήρε δύσκολα το σετ με 25-23. Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ. Η Κηφισιά προηγήθηκε 17-15, η Κηφισιά προσπέρασε 21-19 αλλά πάλι το σερβίς του Γιορντάνοφ χάλασε την υποδοχή των γηπεδούχων και η Κηφισιά επικράτησε 25-22 για το 2-0.
Η ομάδα του Γιάννη Λάιου ξέσπασε στο 3ο σετ όπου παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 9-7 κατάφερε να κάνει δύο σερί 4-0 και να προσπεράσει 16-11 και τελικά να πάρει το σετ 25-20.

Στο 4ο σετ η εμπειρία της ομάδας του Κώστα Αρσενιάδη αλλά και η παρουσία του Μπόγιαν Γιορντάνοφ έπαιξε καθοριστικό ρόλο. Η διαφορά άνοιξε στο +5 από τα μισά του σετ και η Κηφισιά πήρε το τρίποντο και πλέον ισοβαθμεί μαζί με Φοίνικα και Ηρακλή στους 22 βαθμούς.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Μουλά Ειρ.

1ο σετ: 6-8, 16-13, 20-21, 23-25
2ο σετ: 8-6, 15-16, 21-19, 22-25
3ο σετ: 6-8, 16-11, 21-14, 25-20
4ο σετ: 6-8, 10-16, 15-21, 18-25

*Οι πόντοι της Κυζίκου προήλθαν από 7 άσσους, 56 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 6 άσσους, 50 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (23-25, 22-25, 25-20, 18-25) σε 100'

ΚΥΖΙΚΟΣ (Λάιος): Κατσανεβάκης 11 (7/12 επ, 4 μπλοκ), Σονάρι 8 (7/15 επ, 1 άσσος), Γκούλακ 18 (16/25 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 66% υπ - 38% άριστες), Κρέτσης, Ματσιέλ 19 (14/27 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 16 (11/17 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 41% υπ - 14% άριστες) / Αχιλλεόπουλος (λ, 58% υπ - 42% άριστες), Πολυχρονιάδης (λ), Μπεκιάρης, Δρογκάρης, Τομίλιν 1 (1/4 επ), Θεοδωρόπουλος, Κογκαλίδηγς, Λυκούρεσης

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Χριστοφιδέλης 13 (11/20 επ, 2 μπλοκ, 61% υπ - 32% άριστες), Μουρούτης, Παπαγγελόπουλος 8 (7/11 επ, 1 άσσος), Γιορντάνοφ 23 (20/36 επ, 3 άσσοι), Εφραιμίδης 7 (5/12 επ, 2 μπλοκ, 45% υπ - 27% άριστες) / Ταμπουρατζής (λ, 61% υπ - 6% άριστες), Γιωτάκης (λ), Καρατζάς 1 (1/1 επ), Πούλκο 7 (4/7 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λάππας 2 (2/2 επ).