23-10-2016 21:21

Τρίποντο του Παναθηναϊκού με... αποκάλυψη Ανδρεόπουλο

Σκληρή μάχη έγινε στο Λουτράκι με τον Παναθηναϊκό να φεύγει αλώβητος παίρνοντας το τρίποντο απέναντι στην Κύζικο Νέας Περάμου. Το τελικό 3-1 έχει μεγαλύτερη αξία αν σκεφτεί κανείς ότι αγωνίστηκε χωρίς δύο αστέρες του. Εκτός από τον Αργεντινό διαγώνιο Γκονζάλες, οι πράσινοι στερήθηκαν και των υπηρεσιών του Κουβανού Μεργκαρέχο που έπαθε θλάση στους κοιλιακούς και θα μείνει εκτός γηπέδων 15-20 ημέρες.

Οι «πράσινοι» είχαν δύο μεγάλες απώλειες καθώς εκτός από τον Αργεντινό διαγώνιο Γκονζάλες στερήθηκαν και των υπηρεσιών του Κουβανού Μεργκαρέχο που έπαθε θλάση στους κοιλιακούς και θα μείνει εκτός γηπέδων 15-20 ημέρες. Ωστόσο η απουσία του Κουβανού, έδωσε την ευκαιρία στον Ανδρεόπουλο Τζούνιορ, τον 15χρονο Χαράλαμπο που μαζί με τον Θωμά Δημητριάδη κάλυψαν τη θέση με επιτυχία.

Η Κύζικος πάλεψε για να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ αλλά έκανε λάθη στην τελική προσπάθεια των κρίσιμων φάσεων ωστόσο ικανοποίησε τους οπαδούς της με τη μαχητικότητα που έδειξε στον πρώτο της αγώνα στη μεγάλη κατηγορία.

H Kύζικος μπήκε δυνατά στον αγώνα και από την αρχή πήρε προβάδισμα με 9-4 το οποίο και διατήρησε σε όλη τη διάρκεια του σετ χάρις τα καλά ποσοστά σε επίθεση και σερβίς. Από το 2ο σετ οι πράσινοι ισορρόπησαν τον αγώνα και με δύο πόντους από Πανταλέων, Τσίροβιτς ξέφυγαν 10-7. Η Κύζικος με σερί 3-0 προσπέρασε σε 16-14 και κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 22-21, αλλά έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 2-0 σετ. Οι πράσινοι με καλές άμυνες και δύο λάθη των γηπεδούχων γύρισαν το σκορ και πήραν το σετ 25-23 ισοφαρίζοντας 1-1.

Στο 3ο σετ ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 12-10 και 15-12 και κράτησε το +3 μέχρι το τέλος του σετ παρά τις αλλαγές των ακραίων που έκανε ο Γιάννης Λάιος.

Μεγάλη μάχη με εναλλαγές στο σκορ είχαμε στο 4ο σετ όπου ο Λάιος έβαλε τον Τομίλιν διαγώνιο και πέρασε τον Σαρικεΐσογλου ακραίο μαζί με τον Σονάρι. Το 6-3 για την Κύζικο έγινε 8-7 για τον Παναθηναϊκό, 13-10 για την Κύζικο και 16-15 για τον Παναθηναϊκό. Οι εναλλαγέσ το σκορ συνεχίστηκαν μέχρι που η Κύζικος ισοφάρισε με τον Τομίλιν σε 23-23. Με επίθεση από τον Μπέλο και ένα άουτ του Γκούλακ τελείωσαν ο αγώνας.

Θερμή ατμόσφαιρα δημιούργησαν στο γήπεδο και οι οπαδοί του Παναθηναϊκού, ενώ κίτρινη κάρτα χρεώθηκε ο Ρανγκέλ.

Διαιτητές: Ονόπας, Κουτσούλας.

* Οι πόντοι της Κύζικου Νέας Περάμου προήλθαν: 4 άσσοι, 54 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν: 5 άσσοι, 47 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 34 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-21, 23-25, 22-25, 23-25)

ΚΥΖΙΚΟΣ ΝΕΑΣ ΠΕΡΑΜΟΥ (Λάιος): Κατσανεβάκης 6π., (4/9, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Σονάρι 6 (2/4, 4 μπλοκ), Γκούλακ 13 (12/33, 1 άσσος, 65% υπ., 38αρ.), Δρογκάρης, Τομίλιν 18 (16/31, 1 μπλοκ, 1 άσσο, 57% υπ., 86% αρ.), Μάξον 16 (14/34, 2 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ. 60%υπ., 28%αρ. ), Αχιλλεόπουλος (λ. - 43% υπ., 29αρ.), Μπεκιάρης 1 (1/1), Κρέτσης, Θεοδωρόπουλος, Κογκαλίδης, Λυκούρεσης 2 *1/3, 1 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 5 (4/8, 1 μπλοκ, 57% υπ., 43% αρ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος Δ.): Μαρούλης 2π. (2 μπλοκ), Τσίροβιτς 16 (13/32, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 48% υπ., 41% αρ.), Δημητριάδης 3 (1/6, 1 μπλοκ, 1 άσσο, 47% υπ., 40% αρ.), Μπέλος 16 (16/37), Ρανγκέλ 7 (4/11, 2, μπλοκ, 1 άσσο), Πανταλέων 10 (6/10, 3 μπλοκ, 1 άσσος) / Δαρίδης (λ. - 63% υπ., 42% αρ.), Ανδρεόπουλος Χαρ. 7 (7/11, 36%υπ., 21%αρ.), Χαραλαμπίδης 1 (0/2, 1 άσσος), Ρεζκ.