17-10-2021 19:38

Mε φοβερό Βαν Ντε Ντρις ο Παναθηναϊκός «κλείδωσε» το πρώτο τρίποντο της σεζόν

Με τον Βαν ντε Ντρις να αγγίζει την τελειότητα στην πρώτη επίσημη εμφάνιση του με το τριφύλλι ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-0 σετ τον Α.Ο.Π.Κηφισιάς και έκανε ιδανικό ξεκίνημα για το πρωτάθλημα της Volley League. Ο Βέλγος διαγώνιος άγγιξε το εντυπωσιακό 85% στην επίθεση με 17/20 τελειωμένες επιθέσεις, ενώ το κλειδί της επιτυχίας για τους πράσινους ήταν η υποδοχή που έφτασε στο ομαδικό το 72%.

Η Κηφισιά πιέστηκε, δε μπόρεσε να οργανώσει το παιχνίδι της και μόνο ο Κωτσάκης έπιασε τους 10 πόντους.

Στο πρώτο σετ του αγώνα ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πιέζοντας στο σερβίς και με κόντρα μπάλες από Ράπτη και Βαν Ντε Ντρις προηγήθηκε 4-1. Με εκατέρωθεν λάθη στο σερβίς φτάσαμε στο 8-5 για τους γηπεδούχους. Στη συνέχεια ο Πρωτοψάλτης με μπλοκ πάνω στον Κωτσάκη έδωσε «αέρα» τεσσάρων πόντων στο τριφύλλι 10-6, ενώ ο ίδιος παίκτης με άσο διαμόρφωσε το 12-7.

Οι γηπεδούχοι δεν κοίταξαν πίσω και στηριζόμενοι στο καλό σερβίς και την κόντρα επίθεση έφτασαν μέχρι και στο +10 (20-10). Η Κηφισιά έδειξε «σφυγμό» και με τον Ντε Βάιερ στο σερβίς και το Μίχαλι να τελειώνει μπάλα μείωσε 21-15. Ο Παναθηναϊκός ανέβασε ξανά «στροφές» και έφτασε στο 24-17, όμως η Κηφισιά με συνεχόμενους πόντους από Μαρκς και Κωστόπουλου έμεινε ζωντανή μειώνοντας 24-20. Στην τέταρτη ευκαιρία του ο Παναθηναϊκός έκλεισε το σετ 25-20 με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Βαν Ντε Ντρις.

Με «όπλο» το σερβίς το 2-0 για τους γηπεδούχους

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με το «γκάζι πατημένο» και στο 2ο σετ και μετά το αρχικό 4-4, έτρεξε σερί 6-0, με 3 άσος του Ράπτη διαμορφώνοντας το 10-4. Ο Αμπράο πέρασε στη θέση του Κωτσάκη και ο Σωνάκης στου Κοντοστάθη , όμως η εικόνα των «μπλε» δεν άλλαξε. Ο Πρωτοψάλτης με εκπληκτικό πλασέ διαμόρφωσε το 13-6 δίνοντας ουσιαστικά πρόωρο τέλος στο σετ. Η διαφορά έφτασε μέχρι το +12 (24-12) ενώ το σετ ολοκληρώθηκε 25-13 με επίθεση του Βαν Ντε Ντρις.

«Πράσινο» 3-0
Οι «πράσινοι» ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα στο 3ο σετ πιέζοντας στο σερβίς και χαλώντας την υποδοχή της Κηφισιάς. Ο Παναθηναϊκος προηγήθηκε 7-4 με τον Βαν Ντε Ντρις, η Κηφισιά μείωσε 7-6 όμως με μπλοκ ο Σταλεκαρ διαμόρφωσε το 10-7. Ο Κωτστάκης με δύο κερδισμένα μπλοκ άουτ έφερε ξανά την Κηφισιά σε «απόσταση αναπνοής» 10-9. Στην εξέλιξη του σετ ο Ρανγκελ νίκησε το στο φιλέ τον Μίχαλι κάνοντας το 12-9.

Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου με συνεχόμενους πόντους έφτασαν τη διαφορά στο +5 (14-9) παίρνοντας σαφές προβάδισμα. Το πρώτο «Κηφισιώτικο» μπλοκ ήρθε στο 15-11 του σετ από τον Μίχαλι, όμως δεν ήταν αρκετό για να ανατρέψει την κατάσταση. Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +7 (19-12), η Κηφισιά μείωσε με τον Κωτσάκη 20-16, όμως οι γηπεδούχοι έκλεισαν το παιχνίδι κατακτώντας το σετ 25-18 με τον Βαν Ντε Ντρις.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Πρέντζας, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Βαρατάσης, Κατερλή, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.

1ο σετ: 8-5, 16-9, 21-11, 25-20

2ο σετ: 8-4, 16-8, 21-10, 25-13

3ο σετ: 8-5, 16-11, 21-16, 25-18

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 40 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 1 άσσο, 26 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-13, 25-18)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 11 (5/10 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ, 62% υπ. - 15% άριστες), Γιάκομπσεν 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 7 (6/7 επ., 1 μπλοκ), Ράπτης 12 (8/10 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 50% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 21 (17/20 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Στάλεκαρ 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 87% υπ. - 27% άριστες), Ανδρεόπουλος 1 (1 μπλοκ, 75% υπ. - 50% άριστες).

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Γιάννης Ορφανός): Ντε Βάιερ 2 (2/2 επ.), Κωτσάκης 10 (9/17 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. - 22% άριστες), Λινάρδος 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Μιχάλ 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Μαρκς 9 (9/26 επ.), Κωστόπουλος 3 (3/9 επ., 67% υπ. - 33% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 61% υπ. - 11% άριστες), Σωνάκης (λ, 67% υπ. - 50% άριστες), Αμπράο 1 (1/3 επ.), Παπαδόπουλος.