28-01-2016 01:47

Ιστορική πρόκριση της Δραπετσώνας στους «16» του κυπέλλου

Μεγάλη επιτυχία για την Δραπετσώνα που πανηγυρίζει την πρόκριση της στη φάση των «16» του κυπέλλου ανδρών. Η ομάδα του Χατζημιχάλη νίκησε με 3-1 σετ την ΧΑΝΘ και το πρωί της Πέμπτης (11.00) θα μπει στην κληρωτίδα της Γ΄φάσης του Κυπέλλου μαζί με την Καλαμάτα 80, την Κύζικο Νέας Περάμου, τη Νίκη Αιγινίου και τις 12 ομάδες της Volley League.

Σύμφωνα με τον πρόεδρος του συλλόγου Γιώργο Κογκαλίδη «πρόκειται για μία από τις μεγαλύτερες επιτυχίες στην ιστορία του συλλόγου»

Η Δραπετσώνα μπήκε πολύ καλά στον αγώνα και με πολύ πάθος προηγήθηκε με 7-3. Η ΧΑΝΘ, όμως ισορρόπησε τον αγώνα και με ένα μεγάλο σερί 0-8, πήρε το προβάδισμα με 7-11, το οποίο στη συνέχεια έγινε 10-17. Ήταν όμως η σειρά της Δραπετσώνας για να κάνει τη δική της αντεπίθεση και με δικό της σερί 8-1, ισοφάρισε σε 18-18. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη, καθώς η ΧΑΝΘ εκμεταλεύτηκε τα λάθη και ολιγωρίες μας και πήρε ισχνό προβάδισμα για να το κρατήσει, μέχρι το 0-1.

Το 2ο σετ, κύλησε με τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο - πόντο, με μεγαλύτερη διαφορά το 9-12 και τις ομάδες να εναλλάσονται στην πρωτοπορία, μέχρι που η πιο ψύχραιμη και παθιασμένη Δραπετσώνα, να ισοφαρίσει σε 1-1.

Στο 3ο σετ, η ΧΑΝΘ ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 4-8. Η Δραπετσώνα ανέβασε την απόδοση της και αργά αλλά σταθερά ροκάνιζε τη διαφορά μέχρι να ισοφαρίσει σε 19-19, να πάρει άμεσα την πρωτοπορία και να πηγαίνει στο σετ - μπολ, το οποίο το είχε συνέχεια για 4 συνεχόμενες φορές, μέχρι που με έναν άσσο του Παυλίδη, με τη βοήθεια του φιλέ έγινε το 28-26 και το σετ σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 4ο σετ. Η ΧΑΝΘ προηγήθηκε 16-15, ενώ μετά το 19-19 η Δραπετσώνα με σύνολο πόντων 6-2 πήρε την ιστορική πρόκριση.

Διαιτητές: Τσιμπινός, Βελώνης

Τα σετ: 3-1 (22-25, 25-23, 28-26, 25-21)

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ: (Χατζημιχάλης): Μπαλτάσης, Μαρμαρινός, Κλώνος, Παυλίδης, Μπουλγάρου, Κογκαλίδης, Αντωνιάδης (λ), Τζαννετουλάκος (λ), Γιωτάκης.

ΧΑΝΘ: (Δράμπας): Τερζόγλου, Νικολακάκης, Παραδεισάνος, Παπαπαναγιώτου, Χρυσάφης, Αλεξίου, Πάντσιος (λ), Τσοπάνογλου, Δημητρίου.