06-12-2019 03:39

Η Χαλκίδα έκοψε βαθμό στην Κερατέα σε επεισοδιακό αγώνα

Η ΑΓΕ Χαλκίδας του Παναγιώτη Ρουμελιώτη έκοψε βαθμό στον Γ.Σ.Κερατέας στο ντέρμπι όπως αποδείχτηκε της 9ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Β΄κατηγορίας της ΕΣΠΑΑΑ, ενώ ο κερδισμένος της αγωνιστικής ήταν ο Πανελλήνιος που πήρε τρίποντο και έμεινε μόνος στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Η Αγία Παρασκευή είχε ρεπό λόγω του αγώνα της με την Πολιτεία που αποχώρησε, ο Φοίβος πέτυχε εύκολη εκτός έδρας νίκη επί της ΑΕ Αμπελοκήπων, ο Παπάγος πέρασε νικηφόρα από του Ζωγράφου και ο Πανελλήνιος νίκησε την Ενωση Γαλατσίου. Στη δεύτερη θέση έχουμε τριπλή ισοβαθμία.

Η ομάδα της Κερατέας προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ των σετ με 1-0 και 2-1 σετ αλλά ισοφαρίστηκε ισάριθμες φορές από τη μαχητική ΑΓΕ Χαλκίδας.

Ο αγώνας οδηγήθηκε στο 5ο σετ όπου οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη. Στο τέλος του 4ου σετ και πριν αρχίσει το τάι μπρέικ σημειώθηκαν επεισόδια. Οπως έγραψαν και οι διαιτητές στο φύλλο αγώνα όλα ξεκίνησαν όταν ο έφορος της Κερατέας Τάσος Μωραΐτης ζήτησε άδεια να πάει τουαλέτα. Ο Μωραίΐτης κατευθυνόμενος στα αποδυτήρια δέχτηκε φραστική επίθεση από τον πρόεδρο της ΑΓΕΧ που ήταν στην κερκίδα. Απειλήθηκε σύρραξη όταν επενέβησαν οι αθλητές των δύο ομάδων για να τους χωρίσουν. Το ματς έγινε... ροντέο για λίγα λεπτά. Κλήθηκε η αστυνομία να επέμβει για την αποκατάσταση της τάξης. Ο αγώνας ξεκίνησε με αρκετά λεπτά καθυστέρηση με νίκη της Κερατέας χωρίς στο τελος να γίνει το παραμικρό.

Διαιτητές: Χρήστος Χρηστίδης, Γιώργος Τουμπανάκης. Γραμματεία: Σοφία Καρατζογλίδου.

Τα σετ: 2-3 (19-25, 28-26, 14-25, 25-13, 09-15).

ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Ντεγιάννης): Μάρκου, Βαχαβιώλος, Φραγκιαδάκης (λ), Μητρόπουλος, Κοντούλης, Σπύρου, Μωυσίδης, Ρουμελιώτης Π., Σαλέμης, Σκούφας, Γκατζόγιας, Πνευματικός, Κωντσιλίδης (λ).

ΓΣ ΚΕΡΑΤΕΑΣ (Ζιντζόβας): Μωραΐτης, Παπασιδέρης Δ., Παπασιδέρης Γ., Μπινιός, Παπαδόπουλος Χ., Κουμουνδούρος Παπανικολάου, Σιώλας, Κανέλος, Δημητριάδης, Μανουσάκης, Κουτσούμης.