17-11-2019 02:43

Ο Πανερυθραϊκός πήρε το θρίλερ κόντρα στον Κέρκη με 3-2, νίκες για Καλαμάτα, Μίλωνα, Αιγιαλέων, Πανιώνιο

Μετά από έναν αγώνα που κράτησε 2,5 ώρες, ο Πανερυθραϊκός παίζοντας κατά διαστήματα καλό βόλεϊ κατάφερε να κερδίσει την μαχητική ομάδα του Κέρκη Σάμου με 3-2 (24-26, 26-24, 25-19, 22-25,15-12) στο ντέρμπι της 5η αγωνιστικής της Α2 ανδρών.

Η ομάδα του Χατζηπέρρου πέρασε τρίτη με 11 πόντους ενώ ο Κέρκης υποχώρησε στην 5η θέση με 7 βαθμούς.Το πρώτο σετ κύλησε με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ (16-19, 21-23, 23-23, 24-25), αλλά καμία από τις δυο ομάδες δεν κατάφερνε να πάρει σημαντικό προβάδισμα στο σκορ.

Τελικά μετά από ένα σοβαρό λάθος του διαιτητή σε επίθεση του Τσικάτου, το σετ πήγε στον Κέρκη (24-26), παρά τις έντονες διαμαρτυρίες όλων των παικτών της Ερυθραίας για καταφανέστατο μπλοκ-άουτ από τα χέρια των αντιπάλων παικτών. Να σημειωθεί ότι νωρίτερα δεν είχε δοθεί άσσος του Βασίλη Μανδηλάρη, με τον οποίο το σετ θα είχε λήξει νωρίτερα.

Το δεύτερο σετ κύλησε στον ίδιο ρυθμό με τις ομάδες να κάνουν πολλά λάθη εκατέρωθεν, συνολικά 30(!) αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που βρήκαν το τρόπο να το κερδίσουν στις λεπτομέρειες (19-22, 23-23, 24-24) με 26-24 και να ισοφαρίσουν σε 1-1 σετ.

Το 3ο σετ ήταν ένας διαρκής μονόλογος της ομάδας του Χατζηπέρρου, η οποία με ανεβασμένη ψυχολογία μετά την κατάκτηση του 2ου σετ, επικράτησε εύκολα σε 24′ με 25-19 και πήρε προβάδισμα με 2-1 σετ

Και ενώ όλα έδειχναν ότι η νίκη γέρνει προς την ομάδα της Νέας Ερυθραίας, κόντρα στη ροή του ματς, η ομάδα της Σάμου με εκπληκτικό σέρβις διαρκείας κατάφερε να ξεφύγει 12-7, 18-11, 24-19 και να διατηρήσει ένα σταθερό προβάδισμα με το οποίο έφερε την επικράτηση με 25-22 και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Το 5ο σετ βρήκε τις ομάδες να αλλάζουν γήπεδα με 7-8 υπέρ του Κέρκη, όμως ο Πανερυθραϊκός με μεγάλο απόθεμα ψυχικών δυνάμεων, κατάφερε να πέρασει μπροστά με 10-9, 10-10, 14-11 για να το κερδίσει τελικά 15-12 μέσα σε έξαλους πανηγυρισμούς παικτών και φιλάθλων.

Να σημειωθεί ότι από την χθεσινή νίκη ο Πανερυθραϊκός “κέρδισε” και δυο παίκτες, τον Στέφανο Μανδηλάρη ο οποίος κλήθηκε να καλύψει την απώλεια του τραυματία Κώστα Μήττα αλλά και τον ταλαντούχο λίμπερο Λευτέρη Φωλιά που στάθηκε πολύ καλά στα κρίσιμα σημεία του ματς. Εκτός από τον βαθμό, ο Κέρκης είδε δύο παίκτες του να αφήνουν θετικό πρόσημο στο παρκέ και αυτοί είναι ο Νίκος Βασιλακόπουλος και ο Κωνσταντίνος Παύλου.

Τα σετ 3-2 (24-26, 26-24, 25-19, 22-25, 15-12).

Πανερυθραϊκος (Χατζηπέρρος) Καραγιώργος, Κωστόπουλος, Βήττας, Τσικάτος, Παπαδόπουλος, Αδαμόπουλος , Πλεμμένος (λ), Σταφυλοπάτης (λ), Μανδηλάρης Σ, Μήττας, Φωλιάς, Φάκας

ΑΟ Κέρκης ( Ντόζης): Αλεξάκης, Μανδηλάρης Β, Μπαλτάσης, Παύλου, Καπίρης, Βουλουδάκης (λ), Κογκαλίδης (λ), Βασιλακόπουλος, Πανούσος, Παπασπύρος.

Στα υπόλοιπα αποτελέσματα, με νίκες προχώρησαν η πρωτοπόρος Καλαμάτα 80, ο δεύτερος Μίλωνας και ο τρίτος Αιγιαλέων. Στον Β΄ομιλο ο πρωτοπόρος και αήττητος Φίλιππος ξέφυγε στην βαθμολογία με +4 (15β) από τον δεύτερο Άρη (11β) που ηττήθηκε από την Κομοτηνή εντός έδρας με 0-3