27-10-2019 02:17

Α2 ανδρών: Απόδραση Πανερυθραϊκού απο το Μετς, νίκες για Μίλωνα, Κέρκη, 'Αρη, Φίλιππο Βέροιας

Τεράστια ανατροπή είχαμε στο Μετς καθώς ο Πανερυθραϊκός αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0,κατόρθωσε με αντεπίθεση διαρκείας να επικρατήσει 2-3 (2-3 (25-17, 25-22, 23-25, 23-25, 10-15) και να φύγει με το δίποντο της νίκης από ένα ματς που φαινόταν χαμένο.

Από την άλλη ο Πανιώνιος πίστεψε ότι το παιχνίδι τελείωσε στο 2-0, χαλάρωσε, έχασε αρκετά σερβίς και έκανε πολλά λάθη στα κρίσιμα σημεία των σετ, τα οποία αξιοποίησε η νικήτρια ομάδα της Ερυθραίας.

Στο πρώτο σετ ο Πανιώνιος επικράτησε εύκολα με 25-17, στο δεύτερο οι ομάδες ήταν ισόπαλες μέχρι το 18-18 αλλα στην εξέλιξη του σετ οι «κυανέρυθροι» με σερί 7-4 κατάφεραν και πήραν το σετ με 25-22.

Στο τρίτο σετ ξεκίνησε η ανατροπή της ομάδας του Χατζηπέρρου καθώς οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και είχαν ένα σταθερό προβάδισμα στο σκορ 3-4 πόντων. Ο Πανιώνιος μείωσε σε 22-23 αλλά ο Πανερυθραϊκός κατάφερε και επικράτησε στις λεπτομέρειες με 23-25.

Στο τέταρτο σετ η ομάδα των βορείων προαστίων ξαναμπήκε με ψυχολογία και πίστη για την ισοφάριση και τα κατάφερε. Οι δύο ομάδες μονομάχησαν πόντο πόντο με τον Πανιώνιο από 17-19 να περνάει μπροστά με 20-19 αλλά και πάλι τους φιλοξενούμενους να  είναι αυτοί  που επικράτησαν στις λεπτομέρειες με 23-25.

Στο τάι μπρέικ ο Πανερυθραϊκός προηγήθηκε με 6-8 αλλάοι φιλοξενούμενοι έδειξαν ότι το ήθελαν περισσότερο και με μπροστάρη τον Κρέτση εκαναν σερί 4-7 και «κλείδωσαν» το σετ με 10-15 και το παιχνίδι με 2-3.

Τα σετ 2-3(2-3 (25-17, 25-22, 23-25, 23-25, 10-15)

Πανιώνιος (Οικονόμου) : Λιόντας, Κούνας, Χατζηνικολάου, Κωνσταντινίδης, Δημόπουλος, Τασάκος, Κουτσούρης (λ) / Μαυραγάνης (λ), Γιαννόπουλος, Σιώπης

Πανερυθραϊκός (Χατζηπέρρος): Κρέτσης, Κωστόπουλος, Καραγιώργος, Βήτας, Μήττας, Αδαμόπουλος, Πλεμμένος (λ) / Μανδηλάρης, Τσικάτος, Σεβδαλής, Παπαδόπουλος

Νίκες για Μίλωνα, Κέρκη, Καλαμάτα, ΑΕ Αρμενίων, Άρη, Φίλιππο Βέροιας

Στα υπόλοιπα παιχνίδια  του Ά ομίλου είχαμε νίκες για ΑΕ Αεμενίων, Κέρκη,Μίλωνα,Καλαμάτα ενω στο Β΄ έκαναν παρέλαση, Άρης, Φίλιππος Βέροιας, στο τάι μπρέικ νίκησαν  Αριστοτέλης και Ερμογένης. Τα αποτελέσματα: