29-03-2019 02:25

ΕΣΠΑΑ Β΄Ανδρών: Προβάδισμα πρόκρισης για Γ.Σ.Κερατέας και Α.Σ.Π.Ιωνες

Μεγάλες επιτυχίες για τον Γ.Σ. Κερατέας και τον Α.Σ.Π.Ιωνες απόψε στους πρώτους αγώνες των πλέι οφ του πρωταθλήματος Β΄κατηγορίας ανδρών της ΕΣΠΑΑΑ καθώς σημείωσαν σπουδαίες εκτός έδρας νίκες και έκαναν το δεύτερο βήμα για πρόκριση στον τελικό.

Ειδικά ο Γ.Σ.Κερατέας αν και μπήκε ως τέταρτος στα πλέι οφ νίκησε με 3-2 σετ την πρωτοπόρο ομάδα του Α.Ο.Πολιτείας και πλέον την Κυριακή στην Κερατέα θα έχει την ευκαιρία να πάρει νίκη - πρόκριση μπροστά στο κοινό του.

Η ομάδα της Κερατέας προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ με 1-0 και 2-1 σετ, η Πολιτεία οδήγησε τον αγώνα στο τάι μπρέικ κατακτώντας το 4ο σετ 30-28 και τελικά η αναμέτρηση κρίθηκε στο 5ο σετ όπου η ομάδα του Σιντζόβα επικράτησε με 15-9 και πήρε το πολύτιμο προβάδισμα. Η ρεβάνς θα γίνει την Κυριακή (19.30) στην Κερατέα η οποία προηγείται 2-1 στις νίκες και χρειάζεται άλλη μία για την πρόκριση. Στο πλευρό του Γ.Σ.Κερατέας βρέθηκαν και φίλαθλοι του συλλόγου που μετακινήθηκαν στην Πολιτεία με πούλμαν.

Διαιτητές: Φώτης Μαρκάτης, Παναγιώτα Ράντσιου.

Γραμματεία: Ιωάννα Κρητικού.

Τα σετ: 2-3 (17-25, 25-22, 18-25, 30-28, 9-15)

Α.Ο.ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ (Μίμης Μπαΐλης): Χριστίδης, Παπακωστόπουλος, Μανιάτης, Καζαράς, Τουφέκουλας, Μάντζιος / Σαμουήλης (λ), Γεωργάκης (λ), Κώτσος, Γιώτης.

Γ.Σ.ΚΕΡΑΤΕΑΣ (Χρήστος Σιντζόβας): Δαλέκος, Καλύνης, Κουτσούμης, Μανουσάκης, Ορφανός, Μπίνιος / Σιόλας (λ), Μπρουσιάνος, Χριστόπουλος.

Στο άλλο ντέρμπι ο Α.Σ.Π.Ιωνες νίκες στην Αγία Παρασκευή την τοπική ομάδα με 3-1 σετ και απέκτησε πλεονέκτημα πρόκρισης στον τελικό. Η ρεβάνς θα γίνει την Κυριακή (16.30) στη Νέα Ιωνία και η ομάδα των Ιώνων προηγείται 2-1 στις νίκες και χρειάζεται άλλη μία για την πρόκριση.

Τα σετ: 1-3 (21-25, 25-17, 21-25, 22-25)

Α΄ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ (1-4)

Α.Ο.Πολιτείας - Γ.Σ.Κερατέας (νίκες 1-2)