27-01-2019 14:09

Μεγάλη ανατροπή ο Απόλλωνας που έσπασε το αήττητο του πρωτοπόρου Κέρκη

Εντυπωσιακός ο Απόλλωνας στο κλειστό της Ριζούπολης, επικράτησε μετά από ανατροπή-θρίλερ, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του Α2 υποομίλου της Α2 ανδρών του ΑΣ Κέρκης με 3-2, αν και έχανε με 0-2.
Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό με πολλές εναλλαγές στο σκορ και τους παίκτες των δύο ομάδων να παλεύουν με μεγάλο πάθος και πείσμα για τη νίκη. Η Ελαφρά Ταξιαρχία με την σπουδαία αυτή νίκη, αρχικά έσπασε το αήττητο του Κέρκη στο φετινό πρωτάθλημα και σε συνδυασμό με την ήττα της Δραπετσώνας με 3-0 από τους Νέους Βύρωνα, πλησίασε στον έναν βαθμό από την δεύτερη θέση. Από την άλλη πλευρά η φιλοξενούμενη ομάδα της Σάμου, έφυγε με τον βαθμό αλλα παρέμεινε μόνη στην κορυφή στο +6 (31-25) από την δεύτερη θέση.

Αγωνιστικά έγιναν δύο διαφορετικά παιχνίδια. Στα δύο πρώτα σετ οι παίκτες του Αντώνη Παπαδόπουλου πίεσαν στο σερβίς, με καλό μπλοκ, αποτελεσματική επίθεση και καθαρό μυαλό στα κρίσιμα σημεία των σετ, κατόρθωσαν να πάρουν προβάδισμα με 0-2 (18-25, 20-25).

Από την άλλη η ομάδα του Τάσου Κουμπλή, αρνήθηκε να χάσει και με αντεπίθεση διαρκείας κατόρθωσε να φτάσει στην ανατροπή. Χαρακτηριστικό είναι ότι στο τρίτο σετ οι γηπεδούχοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 18-21 και 21-23, μπόρεσαν να περάσουν μπροστά και να πάρουν το σετ με 25-23 με τον Κουτσομύτη.

Στο τέταρτο σετ με την ψυχολογία στα ύψη ο Απόλλωνας μπήκε δυνατά, διατήρησε το προβάδισμα του σκορ από την αρχή, ξέφυγε με 17-13 και 22-17 και «κλείδωσε» το σετ με 25-21, έκανε το 2-2 και έστειλε το ματς στο τάι μπρεικ.

Στο πέμπτο σετ οι νικητές προηγήθηκαν με 11-8, ο Κέρκης ισοφάρισε σε 11-11 και λιγο αργότερα σε 13-13 οπου με τον Τασάκο πήρε το σετ και το ματς με 15-13. Από τον Απόλλωνα όλοι οι παικτες που έδωσαν τα παντα για τη νίκη, ενώ από τον Κέρκη, Αλεξίου, Αγγέλης, Γεωργίου, Χατζηνικολάου.