16-12-2018 10:48

Εκπληκτικός Κόροιβος πέρασε με 3-0 απο τη Ριζούπολη

Σε πολύ μεγάλη βραδιά ο Κόροιβος Αμαλιάδας έκανε την μεγάλη έκπληξη και επικράτησε με 0-3 (23-25, 20-25, 22-25) του Απόλλωνα Σμύρνης στη Ριζούπολη για την 7η αγωνιστική του Α2 υποομίλου της Α2 ανδρών, η οποία ηταν και το φινάλε του πρώτου γύρου.

Με το διπλό αυτό η ομάδα της Αμαλιάδας βρίσκεται στην τέταρτη θέση με 10 πόντους ενώ ο Απόλλωνας έμεινε τρίτος με 13.Οι νικητές ηταν εντυπωσιακοί στην επίθεση, είχαν αποτελεσματικό μπλοκ, πίεσαν πολύ στο σερβίς , έκαναν λιγότερα λάθη στα κρίσιμα σημεία του αγώνα και έβγαλαν περισσότερη ενέργεια στο τερέν από τον Απόλλωνα.

Από την άλλη πλευρά, η Ελαφρά Ταξιαρχία είχε πολλά προβλήματα στην υποδοχή, έχασε αρκετά σερβίς ενώ και επιθετικά οι παίκτες της δεν μπόρεσαν να τελειώσουν καθοριστικές μπάλες.

Χαρακτηριστικό είναι ότι στο πρώτο σετ, ο Απόλλωνας βρέθηκε μπροστά με 23-19 (!) αλλα ο εκπληκτικός Κόροιβος με 6-0 σερί από πόντους του κορυφαίου Σταυρακάκη, έκανε την ανατροπή και πήρε το σετ με 23-25.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες ηταν κοντά στο σκορ μέχρι το 16-18, ο Κόροιβος όμως βρήκε τις λύσεις στην επίθεση και πήρε προβάδισμα με 16-22, 18-23 και «καθάρισε» το σετ με 20-25.

Στο τρίτο σετ ο Κόροιβος πήρε προβάδισμα με 9-14, ο Απόλλωνας στην συνέχεια ισοφάρισε σε 18-18 αλλά οι παίκτες του Ανδρέα Γκρουμούσια ξέφυγαν με 19-22 και «κλείδωσαν το σετ με 22-25 και διαμόρφωσαν το τελικό 0-3.

Από τους φιλοξενούμενους δεν μπορει να βρεις παίκτη που να υστέρησε ενώ από τον Απολλωνα, Μάρκου και Μπαρμπούνης προσπάθησαν να κρατήσουν όρθια την Ελαφρά Ταξιαρχία.