03-04-2017 15:39

Νίκη παραμονής για τα Χανιά

Ένα ακόμη 3ποντο πέτυχε η ανδρική ομάδα των Χανίων αυτή την φορά με αντίπαλο την Καλαμάτα 80 στο κατάμεστο Ε.Α.Κ. Χανίων. Η επικράτηση με σκορ 3-1 σετ έδωσε του πολυπόθητους βαθμούς για να εξασφαλιστεί και μαθηματικά η παραμονή της ομάδας στην Α2 Εθνική κατηγορία μία αγωνιστική πριν το φινάλε του πρωταθλήματος.

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για την γηπεδούχο, παίζοντας καλό βολεϊ με λίγα λάθη και πολλές λύσεις στην επίθεση κατέκτησε εύκολα το 1ο σετ με σκορ 25-20. Στο ίδιο μοτίβο κυλούσε και το 2ο σετ, όπου προηγήθηκε με 17-13. Σε αυτό το σημείο ο ΣΦΠ Χανίδων έχασε την συγκέντρωση του και με ένα σερί της Καλαμάτας βρέθηκε πίσω στο σκορ με 17-20, για να χάσει τη σετ με 25-21.

Η απώλεια του 2ου σετ ξύπνησε του παίκτες των Χανίων, μπήκαν συγκεντρωμένοι στο 3ο σετ και μετά τους πρώτους 10 πόντους όπου οι 2 ομάδες σχεδόν συμβάδιζαν στο σκορ, ο ΣΦΠΧ «ξέφυγε» στο σκορ με 20-15. Το 25-18 ήρθε φυσιολογικά και έδειξε το δρόμο για την τελική επικράτηση.

Στο 4ο σετ η Καλαμάτα έδειξε ότι δεν θα εγκαταλείψει την μάχη, και με δυνατό ξεκίνημα προηγήθηκε με 6-10. Σταδιακά τα Χανιά ανέβασαν την απόδοση της στο μπλοκ και την άμυνα και με σωστές επιλογές στην επίθεση προηγήθηκε με 19-16. Το τελικό 25-21 έγραψε τον επίλογο στην σημαντική νίκη και έδωσε το έναυσμα για πανηγηρισμούς στο παρκέ και στην κερκίδα

Τα σετ 3-1 (25-20, 21-25, 25-18, 25-21)

Σ.Φ.Π.Χανιά (Μπουρμπάκης Δήμος): Μποτζολάκης, Στέφος, Κουτρουμπάκης, Μπουρμπάκης Γιώργος, Γλυνιαδάκης, Παπαδόπουλος, Χαραλαμπίδης (λιμπερο) Παπαγεωργίου, Πάτερος Γιάννης, Μαρινάκης, Ίτσιος, Βαραρεάν