22-11-2016 02:31

«Έσπασε το ρόδι» η ΑΕ Κομοτηνής

Το πρώτο τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα πήρε η ΑΕΚομοτηνής που επικράτησε με 3-1 (17-25, 25-21, 25-15, 25-18) της ΓΕ Αλεξανδρούπολης στο κλειστό γυμναστήριο της Κομοτηνής.

Την αναμέτρηση με την οποία έπεσε και η αυλαία της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 ανδρών, η ομάδα της Κομοτηνής έχοντας γνώση των αδυναμιών της Αλεξανδρούπολης κατάφερε να «σπάσει» το ρόδι σημειώνοντας την πρώτη της νίκη.

Στην αρχή του πρώτου σετ η ΑΕΚομοτηνής ήταν φανερά «μουδιασμένη» και έχανε στα σημεία από τους φιλοξενούμενους με αποτέλεσμα να κάνουν το 1-0 (17-25).

Άλλαξε η εικόνα στο 2ο σετ, με τους Κομοτηναίους να επανέρχονται δυναμικά και να υπερισχύουν δύσκολα φέρνοντας το ματς στην ισοπαλία 1-1 (25-21).

Στο 3ο και 4ο σετ η ΑΕΚομοτηνής έδειξε το πραγματικό της πρόσωπο, διόρθωσε τα προηγούμενα λάθη και επικράτησε εύκολα της ΓΕ Αλεξανδρούπολης με 3-1 (25-15) (25-18).

Τα σετ: 3-1 (17-25, 25-21, 25-15, 25-18)

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Γιαννακόπουλος): Λιοτάτης, Χρηστουηλίας, Δημόπουλος, Φάκας, Δαλδαβερένης, Λαχτάρας/ Παπαϊωάννου (λ), Τερζόγλου, Χρυσοστόμου, Βαργεμετζίδης (λ)

ΓΕ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Δήμητσας): Κεσκίνης, Τσάκας, Μπουφίδης, Φλετούρης, Γατέλας, Πετρίδης/ Μπαξεβανιδης (λ), Τεκτονίδης, Ζαχαρούλης, Αλεξάκης

Ανέστης Γιαννακόπουλος: «Λίγο αγχωτική η πρώτη νίκη. Τα παιδιά ήταν σφυγμένα στο πρώτο σετ αδικαιολόγητα, αλλά εφάρμοσαν αυτά που κάναμε στη προπόνηση με αποτέλεσμα τα πράγματα να κυλήσουν καλύτερα και ευνοϊκότερα για την ομάδα».