Τέλος, στον πρώτο όμιλο μεγάλο παιχνίδι έγινε στη Νέα Σμύρνη, με τον Πανιώνιο να παίρνει στο τέλος την νίκη με 3-2 απέναντι στον αξιόμαχη Μυτιλήνη.
Με νίκες συνέχισαν στον 2ο όμιλο Εθνικός Πειραιώς, Ηρακλής Χαλκίδας και ΑΕΚ που επικράτησαν με το ίδιο σκορ (3-0) τους Ακρίτα Καλαμάτας, Αργυρούπολη και Πανερυθραϊκό αντίστοιχα.
Στην δεύτερη θέση ανέβηκε έστω και προσωρινά η Ελπίδα (ισόβαθμη με τον Πήγασο αλλά η ομάδα της Πολίχνης έχει παιχνίδι λιγότερο) που επικράτησε με 3-1 των Ιωαννίνων. Βαθμολογική ανάσα πέτυχε και η Ένωση Τούμπας που νίκησε τον Αίαντα με 3-1, αφήνοντας τον προτελευταίο.
1ος όμιλος - 13η αγωνιστική
ΓΣ Πανιώνιος - ΑΟ Μυτιλήνης 3-2 (25-16, 32-34, 25-20, 19-25, 16-14)
Πανιώνιος (Ψάρρας): Τσέργας, Καντιώτης, Φελερής, Κωνσταντινίδης, Κουντούρης, Στυλιανού, Κουτσούρης(λ)/ Κλειδόπουλος, Κουφόπουλος, Βλαβιανός
Μυτιλήνη (Γιακουμής): Αγγέλου, Περτσέλης, Ζιάκας, Βλάχος, Σύντρος, Σωτηράκης, Τσάτσος (λ) / Κοντάρης, Μπούρους, Παπασταύρου
ΓΣ Πανελλήνιος - ΑΟΝΣ Μίλων 0-3 (16-25, 16-25, 18-25)
Πανελλήνιος (Κουμπλής): Δεληπρίμης, Παύλου, Μανίκας, Λαμπρινός, Δάκος, Παπανικολάου, Καρράς (λ) / Καλιντέρης, Κουμανταρέας, Μιχαλόπουλος, Ρεγκούσης
Μίλωνας (Ντόζης): Βαρδής, Κεχράς, Σπυριούνης, Περγαμαλής Στ., Πανούσος, Ιωάννου, Μουσικάς (λ) / Σαλονίτης, Κοβάτσεφ, Παπασταματάτος, Περγαμαλής Γ., Αθανασόπουλος
ΑΟ Παλλήνη - ΟΦΗ 3-1 (21-25, 25-16, 26-24, 25-21)
2ος όμιλος - 15η αγωνιστική
ΑΟ Ακρίτας - Εθνικός ΟΦΠΦ 0-3 (10-25, 16-25, 23-25)
Ακρίτας (-): Βραχνάς, Κουλιέρης, Τσολάκος, Καρούνος, Μητρόπουλος, Θεοδώρου, Πράττης (λ)
Εθνικός (Κλαρούδας): Τουρνάκης, Τοκάνης, Ψάρρας, Λουκάς, Μπάσης, Παπακυριακού, Βολουδάκης (λ) / Αδαμόπουλος, Δημητρίου
ΑΟΝ Αργυρούπολης - ΑΠΦΣ Ηρακλής Χαλκίδας 0-3 (15-25, 18-25, 24-26)
Αργυρούπολη (Αρέτας): Ιατρόπουλος, Ρουμελιωτάκης, Πολυχρόνου, Ρομπότσης, Κισκίρας, Καρράς, Κυριακουλάκος (λ) / Νασκιντασβίλι, Κώτσης, Νταουντάκης
Ηρακλής Χαλκίδας (Γκολίτσης): Γεωργόπουλος, Γκόρτσανιουκ, Αδαμόπουλος, Φϊνος, Αντιφάκος, Κολτσιάκης, Κοντοστάθης (λ) / Αλεξάκης, Κουτρουμάνος
ΑΣ Πανερυθραϊκός - ΑΕΚ 0-3 (15-25, 17-25, 17-25)
3ος όμιλος - 18η αγωνιστική
ΑΟ Σερρών - ΧΑΝΘ 1-3 (25-19, 22-25, 17-25, 21-25)
Σέρρες (Σαμαρά): Γλάπκος, Κομητούδης, Καραγκιόζης, Λαζαρίδης, Παναγιώτου, Κόκκινος, Κάτος (λ) / Αλεξανδρίδης Χ., Ελεμές, Αλεξανδρίδης Δ.
ΧΑΝΘ (Δράμπας): Τερζόγλου, Νικολακάκης, Παραδεισιάνος, Ζαλίδης, Χρυσάφης, Αλεξίου, Πάντσιος (λ) / Ξένος (λ), Παπαπαναγιώτου, Σπανουδάκης, Καλέργης, Τσομπάνογλου
ΑΣ Γιάννενα - ΑΣ Ελπίς 1-3 (26-28, 24-26, 25-22, 22-25)
Γιάννενα (Τσιούπης): Χρηστάρας, Παπανικολάου, Αποστόλου, Κλούρας, Στουγιάννος, Λαγός, Σαντσαρίδης (λ)
Ελπίδα (Καραβιδόπουλος): Χατζηχρηστάκης, Βουλγαρίδης, Παντίρης, Σταυρακάκης, Χριστόφας, Βασιλειάδης, Καραντάκης (λ) / Ακριτίδης, Μπατσάρας, Ταλαμπίρης
Ενωση Τούμπας - ΑΠΣ Αίας 3-1 (25-19, 27-29, 25-22, 25-20)
Ένωση Τούμπας (Μπρουκς): Γεωργιάδης, Μουράτης, Αντωνίου, Μωυσίδης, Κουτσονίκας, Χριστοφορίδης, Αντωνιάδης (λ) / Τολπίδης, Κολτσιάκης, Αβγιτίδης, Τσάρας
Αίαντας (Νανάς): Βαφέας, Καμαριώτης, Κουντουρέτης, Ιωακειμίδης, Χριστινίδης, Κερτικίδης, Μιχελάκης (λ) / Μπερμπέρογλου (λ), Κεσογλίδης, Αρτακιανός, Κόκας
Με νίκες συνέχισαν στον 2ο όμιλο Εθνικός Πειραιώς, Ηρακλής Χαλκίδας και ΑΕΚ που επικράτησαν με το ίδιο σκορ (3-0) τους Ακρίτα Καλαμάτας, Αργυρούπολη και Πανερυθραϊκό αντίστοιχα.
Στην δεύτερη θέση ανέβηκε έστω και προσωρινά η Ελπίδα (ισόβαθμη με τον Πήγασο αλλά η ομάδα της Πολίχνης έχει παιχνίδι λιγότερο) που επικράτησε με 3-1 των Ιωαννίνων. Βαθμολογική ανάσα πέτυχε και η Ένωση Τούμπας που νίκησε τον Αίαντα με 3-1, αφήνοντας τον προτελευταίο.
1ος όμιλος - 13η αγωνιστική
ΓΣ Πανιώνιος - ΑΟ Μυτιλήνης 3-2 (25-16, 32-34, 25-20, 19-25, 16-14)
Πανιώνιος (Ψάρρας): Τσέργας, Καντιώτης, Φελερής, Κωνσταντινίδης, Κουντούρης, Στυλιανού, Κουτσούρης(λ)/ Κλειδόπουλος, Κουφόπουλος, Βλαβιανός
Μυτιλήνη (Γιακουμής): Αγγέλου, Περτσέλης, Ζιάκας, Βλάχος, Σύντρος, Σωτηράκης, Τσάτσος (λ) / Κοντάρης, Μπούρους, Παπασταύρου
ΓΣ Πανελλήνιος - ΑΟΝΣ Μίλων 0-3 (16-25, 16-25, 18-25)
Πανελλήνιος (Κουμπλής): Δεληπρίμης, Παύλου, Μανίκας, Λαμπρινός, Δάκος, Παπανικολάου, Καρράς (λ) / Καλιντέρης, Κουμανταρέας, Μιχαλόπουλος, Ρεγκούσης
Μίλωνας (Ντόζης): Βαρδής, Κεχράς, Σπυριούνης, Περγαμαλής Στ., Πανούσος, Ιωάννου, Μουσικάς (λ) / Σαλονίτης, Κοβάτσεφ, Παπασταματάτος, Περγαμαλής Γ., Αθανασόπουλος
ΑΟ Παλλήνη - ΟΦΗ 3-1 (21-25, 25-16, 26-24, 25-21)
2ος όμιλος - 15η αγωνιστική
ΑΟ Ακρίτας - Εθνικός ΟΦΠΦ 0-3 (10-25, 16-25, 23-25)
Ακρίτας (-): Βραχνάς, Κουλιέρης, Τσολάκος, Καρούνος, Μητρόπουλος, Θεοδώρου, Πράττης (λ)
Εθνικός (Κλαρούδας): Τουρνάκης, Τοκάνης, Ψάρρας, Λουκάς, Μπάσης, Παπακυριακού, Βολουδάκης (λ) / Αδαμόπουλος, Δημητρίου
ΑΟΝ Αργυρούπολης - ΑΠΦΣ Ηρακλής Χαλκίδας 0-3 (15-25, 18-25, 24-26)
Αργυρούπολη (Αρέτας): Ιατρόπουλος, Ρουμελιωτάκης, Πολυχρόνου, Ρομπότσης, Κισκίρας, Καρράς, Κυριακουλάκος (λ) / Νασκιντασβίλι, Κώτσης, Νταουντάκης
Ηρακλής Χαλκίδας (Γκολίτσης): Γεωργόπουλος, Γκόρτσανιουκ, Αδαμόπουλος, Φϊνος, Αντιφάκος, Κολτσιάκης, Κοντοστάθης (λ) / Αλεξάκης, Κουτρουμάνος
ΑΣ Πανερυθραϊκός - ΑΕΚ 0-3 (15-25, 17-25, 17-25)
3ος όμιλος - 18η αγωνιστική
ΑΟ Σερρών - ΧΑΝΘ 1-3 (25-19, 22-25, 17-25, 21-25)
Σέρρες (Σαμαρά): Γλάπκος, Κομητούδης, Καραγκιόζης, Λαζαρίδης, Παναγιώτου, Κόκκινος, Κάτος (λ) / Αλεξανδρίδης Χ., Ελεμές, Αλεξανδρίδης Δ.
ΧΑΝΘ (Δράμπας): Τερζόγλου, Νικολακάκης, Παραδεισιάνος, Ζαλίδης, Χρυσάφης, Αλεξίου, Πάντσιος (λ) / Ξένος (λ), Παπαπαναγιώτου, Σπανουδάκης, Καλέργης, Τσομπάνογλου
ΑΣ Γιάννενα - ΑΣ Ελπίς 1-3 (26-28, 24-26, 25-22, 22-25)
Γιάννενα (Τσιούπης): Χρηστάρας, Παπανικολάου, Αποστόλου, Κλούρας, Στουγιάννος, Λαγός, Σαντσαρίδης (λ)
Ελπίδα (Καραβιδόπουλος): Χατζηχρηστάκης, Βουλγαρίδης, Παντίρης, Σταυρακάκης, Χριστόφας, Βασιλειάδης, Καραντάκης (λ) / Ακριτίδης, Μπατσάρας, Ταλαμπίρης
Ενωση Τούμπας - ΑΠΣ Αίας 3-1 (25-19, 27-29, 25-22, 25-20)
Ένωση Τούμπας (Μπρουκς): Γεωργιάδης, Μουράτης, Αντωνίου, Μωυσίδης, Κουτσονίκας, Χριστοφορίδης, Αντωνιάδης (λ) / Τολπίδης, Κολτσιάκης, Αβγιτίδης, Τσάρας
Αίαντας (Νανάς): Βαφέας, Καμαριώτης, Κουντουρέτης, Ιωακειμίδης, Χριστινίδης, Κερτικίδης, Μιχελάκης (λ) / Μπερμπέρογλου (λ), Κεσογλίδης, Αρτακιανός, Κόκας