17-01-2016 12:07

Μεγάλη νίκη για τους Ροδίτες

Με τους παίκτες να κάνουν κατάθεση ψυχής και τον κόσμο να σπρώχνει την ομάδα η Ροδίων Άθλησις πήρε τη μεγάλη νίκη απέναντι στον ΟΠΕΡ για τον Α ομιλο της α2 ανδρών.
Το πρώτο σετ ξεκίνησε ισορροπημένα με το σκορ να φτάνει στο 4-4 . Σε εκείνο το σημείο οι ισορροπίες άλλαξαν και η πλάστιγγα έγειρε για τη Ρόδο, που με ένα επιμέρους 6-1 έκανε το 10-5. Το πρώτο τάιμ άουτ του παιχνιδιού κλήθηκε από τον προπονητή του Ρεθύμνου όταν το σκορ ήταν στο 14-8. Σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι με ένα επιμέρους 8-2 έφεραν το παιχνίδι στην ισοπαλία (16-16). Η Ροδίων ξαναπήρε το προβάδισμα με 18-16 και ξέφυγε στο 23-18 με το σετ να λήγει 25-20.

Στο δεύτερο σετ η γηπεδούχος εμφανώς πιο ανεβασμένη ψυχολογικά μπήκε δυνατά κάνοντας το 5-1 αναγκάζοντας τον προπονητή του Ρεθύμνου να χρησιμοποιήσει από νωρίς στο σετ το πρώτο του τάιμ άουτ. Η εικόνα δεν άλλαξε και οι δύο ομάδες πήγαν στο δεύτερο τάιμ άουτ με σκορ 11-4 υπέρ του Ροδίων Άθλησις. Η διαφορά κυμάνθηκε στου 6 με 7 πόντους και το σετ τελείωσε με 25-18.

Στο τρίτο σετ φάνηκε ότι οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να βρίσκουν τα πατήματά τους και εφόσον έκαναν το 3-5 , ο Κ. Αντωνιάδης κάλεσε το πρώτο τάιμ άουτ του σετ. Η διαφορά πήγε 4-7 υπέρ του Ρεθύμνου και με ένα επιμέρους 5-1, η Ρόδος πήρε βραχεία κεφαλή. Το Ρέθυμνο όμως ανάκτησε το προβάδισμα με ένα σερί 4-0 κάνοντας το 9-12. Οι Κρητικοί είχαν το προβάδισμα, που η αύξουσα τιμή του ήταν στους τέσσερις πόντους διαφορά (14-18). Σε εκείνο το σημείο με ένα επιμέρους 7-1 η Ρόδος πήρε κεφάλι στο σκορ με 21-19 και 22-20. Η εικόνα δεν άλλαξε με το σετ να λήγει στο 25-22 .

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-18, 25-22)

ΡΟΔΙΩΝ (Αντωνιάδης): Μακρής, Κάλας, Προδρομίδης, Καβαρατζής, Μοσχούς, Γκένοφ/ Κοκολάκης (λ), Δεληγιώργης (λ), Μαυράκης
ΟΠΕΡ (Σταυρόπουλος): Διαμαντάκης, Παπαδάκης, Κόκκινος, Παλιουδάκης, Μονιάκης, Λαδάκης/ Γαλανάκης (λ), Ντινόπουλος, Γλυνιαδάκης, Ξυλούρης