10-01-2016 15:24

Η Κύζικος βρέθηκε στα σχοινιά αλλά νίκησε 3-2 τον Εθνικό

Η Κύζικος Νέας Περάμου νίκησε με 3-2 τον Εθνικό Πειραιά μετά από σκληρό ντέρμπι που έγινε σε Νέα Πέραμο. Με τη νίκη αυτή η Κύζικος έκανε ένα ακόμα καθοριστικό βήμα για μία από τις δύο προνομιούχες θέσεις του Β΄ομίλου.
Παρά την ήττα καλή εμφάνιση έκανε και ο Εθνικός ο οποίος μάλιστα είχε και ευκαιρία να τελειώσει τον αγώνα με 3-1 σετ αλλά στο 23-23 του 4ου σετ ο Τοκάνης δεν τελείωσε καθοριστική κόντρα επίθεση. Σημαντικό ρόλο έπαιξε ο Λουκάς που πήρε τη θέση του Σιώπη από το τέλος του 1ου σετ. Η Κύζικος ήταν εντυπωσιακή στο ξεκίνημα του αγώνα με 7 τελειωμένα μπλοκ μόνο στο 1ο σετ. Στη συνέχεια οι παίκτες του Γιάννη Λάιου έριξαν τα ποσοστά τους στην επίθεση και από το φινάλε του 4ου σετ εκμεταλεύτηκαν τα λάθη των αντιπάλων τους.

Τα σετ: 3-2 (25-17, 21-25, 21-25, 25-23, 15-10)

ΚΥΖΙΚΟΣ ΝΕΑΣ ΠΕΡΑΜΟΥ (Λάιος): Κατσανεβάκης 11 (6/9, 4 μπλοκ, 1 άσσος), Μπεκιάρης 12 (11/23, 1 μπλοκ), Κούνας 15 (11/25, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Κρέτσης 3, Λυκούρεσης 8 (2/7, 3 μπλοκ, 3 άσσοι), Ασπιώτης 15 (13/32, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ.- 57% υπ., 43% αρ.), Δρογκάρης, Πεφάνης 10 (7/15), Θεοδορόπουλος, Νικηφορίδης.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Κλαρούδας): Τουρνάκης 11π., Τοκάνης 15 (13/24), Ψάρρας 3, Μπάσης 15 (10/35, 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Σιώπης 2, Παπακυριάκου 8 / Βολουδάκης (λ. – 71% υπ., 47% άρ.), Μαμάης, Λιόντας, Αλεξίου, Λουκάς 19 (12/19, 6 άσσοι, 1 μπλοκ).