25-10-2015 23:45

Εντυπωσιακή ανατροπή της... τελευταίας στιγμής στη Ρόδο

Σε ματς αυστηρώς ακατάλληλο για καρδιακούς έγινε στο Ροδίων παιδεία, η Ροδίων Άθληση επικράτησε με 3-2 του Ιωνικού, παρυχαίνοντας μα μεγάλη ανατροπή στο τέλος.
Στο πρώτο σετ το Ροδίων είχε το προβάδισμα και με ένα σερί 7-0 από το 14-11, έκανε το 21-11 με το σετ να λήγει 25-16. Το δεύτερο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες , με την ομάδα από την Νέα Φιλαδέλφεια να το κατακτά με 25-27. Το σετ κυλούσε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον Ιωνικό να παίρνει σημαντική διαφορά 2 πόντων στο 20-22, αλλά η γηπεδούχος ανέτρεψε τα δεδομένα κάνοντας το 24-23 χωρίς να καταφέρνει να εκμεταλλευτεί το προβάδισμα και να ισοφαρίζεται με 1-1 σετ.

Παρόμοια έκβαση είχε και το 3ο σετ. Με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον Ιωνικό να έχει ένα ισχνό προβάδισμα. Τελικά κατάφερε και πήρε το σετ με ένα 0-2 σερί από το 23-23 κάνοντας το 23-25. Να σημειώσουμε ότι στα μέσα του σετ αποχώρησε με διάστρεμμα ο Δημήτρης Γιώτης, σε μια προσπάθειά του πάνω στο φιλέ.
Το τέταρτο σετ έσπασε καρδιές… Ο Ιωνικός είχε συνέχεια το προβάδισμα, άλλοτε μεγαλύτερο (3-7,17-21, 20-23) και άλλοτε οριακό. Η Ροδίων Άθλησις στο τέλος του σετ έφτασε σε μια μεγάλη ανατροπή. Βρισκόταν πίσω στο 20-23 και όλα φαινόντουσαν τελειωμένα, αλλά ένα 5-0 σερί έκανε το 25-23.

Το 5ο σετ ήταν η κορύφωση ενός μεγάλου ντέρμπι. Η διαφορά είχε φτάσει στο 1-8, και παρέμεινε μεγάλη μέχρι το 6-11.Σε εκείνο το σημείο, η γηπεδούχος ομάδα έκανε το 10-12, αλλά ο Ιωνικός ξαναμεγάλωσε την διαφορά στο 10-14 αγκαλιάζοντας την νίκη… Κι όμως το Ροδίων έκανε το 14-14, ξαναβρέθηκε πίσω 14-15 και 16-16 , αλλά τελικά κατάφερε να ολοκληρώσει μια αξιοζήλευτη ανατροπή μετά από μια μεγάλη μάχη, κάνοντας το 19-17.

Τα σετ: 3-2 (25-16, 25-27, 23-25, 25-23, 19-17)

ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ (Αντωνιάδης): Μόσχους, Μακρής, Καβαρατζής, Προδρομίδης, Γκένοφ, Κάλας/ Κοκολάκης -λ, Γιώτης
ΙΩΝΙΚΟΣ (Ηλιόπουλος): Λέπουρας, Νικητάκης,Κάλφας, Γιαννόπουλος, Κουμιώτης, Ρεμούνδος/ Ζαγκανάς -λ, Πεπόνης, Οικονόμου, Κατσακούλας, Παπαδόπουλος