• JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 1734
05-04-2015 21:01

Τρίτη θέση για τον Πανερυθραϊκό

Την τρίτη θέση στο ειδικό τουρνουά ανόδου της Α2 πήρε ο Πανερυθραϊκός μετά τη νίκη με 3-1 επί των Χανίων. Ηρακλής και Παναχαϊκή ήταν οι μεγάλοι νικητές, ο οποίοι θα αγωνίζονται στη Volleyleague από τη νέα σεζόν.

Τα Χανιά μπήκαν πολύ δυναμικά χωρίς άγχος και κατάφεραν να αιφνιδιάζουν τον Πανερυθραϊκό που δε φάνηκε να έχει ρυθμό με αποτέλεσμα να πάρουν προβάδισμα 11-6 και 17-10. Στο φινάλε όμως ο Πανερυθραϊκός μείωσε στον πόντο (24-23) για να τελειώσει το σετ ο Πουλής.

Στο δεύτερο σετ ο Πανερυθραϊκός βελτίωσε την απόδοση του και με πολύ καλό μπλοκ έχτισε μια σημαντική διαφορά φτάνοντας εύκολα στο 1-1, ενώ στο τρίτο σετ μετά το αρχικά αμφίρροπο ξεκίνημα (9-10) η Ερυθραία ξέφυγε και πάλι φτάνοντας στο 1-2.

Τα Χανιά προσπάθησαν να στείλουν το ματς στο τάι μπρέικ και είχαν σε όλο το τέταρτο σετ το προβάδισμα, αλλά προς το τέλος ο Πανερυθραϊκός ισοφάρισε και με μπλοκ στον Φίνο πήρε το σετ και την νίκη.

Τα σετ: 1-3 (25-23, 15-25, 17-25, 24-26)

ΧΑΝΙΑ (Μπουτσουρής): Καπίρης, Παπαδημητρίου, Δεληπρίμης, Ψάρρας, Κουτρουμπάκης, Πουλής / Χαραλαμπίδης (λ), Φίνος, Καλογεράκης, Κατσαούνης, Μιχελάκης

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Λάιος): Μανιόπουλος, Κωστόπουλος Β., Κούνας, Παπακυριάκου, Κρέτσης, Λυκουρέσης / Αχιλλεόπουλος (λ), Toπαλίδης

Παρασκευή 3 Απριλίου
15.00, ΣΦΠ Χανίων – Παναχαϊκή Πετοσφαίριση 0-3 (19-25, 20-25, 16-25)
19.30, ΓΣ Ηρακλής – ΑΣ Πανερυθραϊκός 3-2 (20-25, 14-25, 25-18, 25-23, 15-12)

Σάββατο 4 Απριλίου
17.00, ΓΣ Ηρακλής – ΣΦΠ Χανίων 3-0 (25-17, 25-18, 25-23)
19.30, ΑΣ Πανερυθραϊκός – Παναχαϊκή Πετοσφαίριση 0-3 (22-25, 18-25, 14-25)

Κυριακή 5 Απριλίου
15.00, Παναχαϊκή Πετοσφαίριση – ΓΣ Ηρακλής 2-3 (25-07, 25-27, 25-22, 15-25, 8-15)
17.30, ΣΦΠ Χανίων – ΑΣ Πανερυθραϊκός 1-3 (25-23, 15-25, 17-25, 24-26)