03-04-2015 22:02

Γλίτωσε το.. έμφραγμα ο Ηρακλής

Ξεκίνησε ως ένα από τα φαβορί ανόδου ο Ηρακλής, αλλά ο Πανερυθραϊκός του έβαλε πολύ δύσκολα. Η ομάδα του Γιάννη Λάιου προηγήθηκε με 2-0 αλλά ο γηραιός έκανε την ολική επαναφορά κι επικράτησε με 3-2 στον δεύτερο αγώνα της πρώτης αγωνιστικής των μπαράζ ανόδου.
Η ομάδα της Νέας Ερυθραίας με όπλο το σερβίς και ελαχιστοποιώντας τα λάθη της πήρε το πρώτο σετ (ξέφυγε μετά το 16-17 με 16-20) και με όπλο το σερβίς της που έκανε υποδοχή του Ηρακλή να υποφέρει προηγήθηκε εύκολα με 2-0.
Η συνέχεια ήταν όμ ως εντελώς διαφορετική. Ο Ηρακλής βελτιώθηκε και μείωσε εύκολα σε 2-1 για να ακολουθήσουν δύο δραματικά σετ.

Στο δ’ σετ οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ με τον Ηρακλή να ξεφεύγει 23-21 και στο 24-23 ο Κούνας έχασε το σερβίς για να οδηγηθεί το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο ο Γηραιός προηγήθηκε με 5-2, όμως ο Πανερυθραϊκός ισοφάρισε 6-6 και προσπέρασε με 7-8 και 11-12 αλλά αυτός ήταν ο τελευταίος του πόντους. Οι κυανόλευκοι ισοφάρισαν 12-12 κι η είσοδος του Ηλία για το σερβίς έφεραν ένα σερί 3-0 για την ομάδα της Θεσσαλονίκης που πήρε τη νίκη.

Τα σετ: 3-2 (20-25, 14-25, 25-18, 25-23, 15-12)

ΗΡΑΚΛΗΣ (Πάτρας): Γάτσης, Παλέντζας, Στεφανίδης, Τσολάκος, Μποζίδης, Κολτσιάκης/ Ρωμαλιάδης-λ, Τσιράκης-λ, Κατσιαφλάκας, Tσιάρας Στεφανίδης, Μούχλιας, Ηλίας,
ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Λάιος): Κρέτσης, Παπακυριάκου, Κούνας, Μανιόπουλος, Κωστόπουλος Β., Λυκούρεσης, /, Αχιλλεόπουλος (λ), Κωστόπουλος Γ, Τοπαλίδης, Μπαρούτας, Ρεζκ