09-03-2015 11:43

Νίκη της ΓΕΑ, κλείδωσε την 3η θέση

Η ΓΕΑ επικράτησε της Ελπίδα Αμπελοκήπων με 3-1 σετ στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Α2 Ανδρών.
Στο 1ο σετ οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, προηγήθηκαν με 3-9, όμως οι παίκτες της εβρίτικης ομάδας βελτιώθηκαν σε όλα τα επίπεδα, ανέτρεψαν την κατάσταση, προηγήθηκαν 16-15 φτάνοντας στην κατάκτηση του σετ με 25-23.

Το 2ο σετ είχε επίσης συναρπαστική εξέλιξη με τους φιλοξενούμενους να έχουν προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκειά του (3-6,15-20). Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν ισοφαρίζοντας σε 22-22, όμως δεν ήταν ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία με το σετ να ολοκληρώνεται με σκορ 25-27 υπέρ της ομάδας από τους Αμπελόκηπους.

Στο 3ο σετ οι παίκτες της ΓΕΑ μπήκαν πιο αποφασισμένοι, βρέθηκαν μπροστά με 4-2, με τις δύο ομάδες, στη συνέχεια, να συμβαδίζουν στο σκορ (14-14). Από εκεί και έπειτα, οι Θρακιώτες με όπλα το σερβίς και τα σωστά τελειώματα των επιθέσεων κατέκτησαν το σετ με 25-21.

Το 4ο σετ κύλησε στον ίδιο ρυθμό με τους παίκτες των φιλοξενούμενων να μην μπορούν να ακολουθήσουν τον ρυθμό της ΓΕΑ, καθώς βρέθηκαν από νωρίς πίσω με 7-4 και 17-14, με το σετ να ολοκληρώνεται στο 25-21 και τους παίκτες της ΓΕΑ να εκμεταλλεύονται στον μεγαλύτερο βαθμό τα λάθη της φιλοξενούμενης ομάδας.

Έτσι, η ΓΕΑ διατηρήθηκε στην 3η θέση με 9 πόντους διαφορά από τον τέταρτο Μακεδονικό, ενώ η Ελπίδα παρέμεινε στην πρώτη πεντάδα του βαθμολογικού πίνακα με 31 βαθμούς. Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Κεσκίνης, Ζλατιλίδης και Αμαριανάκης, ενώ από την ομάδα των Αμπελοκήπων πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Γαβριήλ, Βασιλειάδης και Σταυρακάκης.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-27, 25-21, 25-21)

ΓΕΑ (Κρεούζης): Κεσκίνης, Ζλατιλίδης, Δαλδαβερένης, Αμαριανάκης, Μπουφίδης, Κυριακίδης, Αρχοντούδης (λ) / Τασάκος, Κώτας, Κωνσταντινίδης
ΕΛΠΙΔΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (Κυλίτσης): Γαβριήλ, Βασιλειάδης, Αγγελής, Σαχπατζίδης, Πρώμος, Σταυρακάκης, Ταλαμπίρης (λ) / Σταυρίδης, Βουλγαρίδης, Τσάρας