23-11-2014 16:33

Παναχαϊκή για Volleyleague

Νίκη που την φέρνει μόνη στην κορυφή του δεύτερου ομίλου πήρε η Παναχαϊκή, επικρατώντας με 3-1 του Πανερυθραϊκού στο κλειστό «Στέλιος Καλαϊτζής».
Οι πατρινοί έφτασαν εύκολα στην κατάκτηση των δύο πρώτων σετ, ο Πανερυθραϊκός απάντησε και μείωσε σε 2-1 για να φτάσουμε στο θρίλερ του τέταρτου.

Η Παναχαϊκή βρέθηκε μπροστά με 17-13 και ενώ όλα έδειχναν ότι θα φτάσει εύκολα στην κατάκτηση του σετ, οι γηπεδούχοι με αντεπίθεση διαρκείας ισοφάρισαν σε 22-22. Η ομάδα του Γιάννη Λάιου είχε τέσσερις ευκαιρίες να οδηγήσει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ (24-23, 25-24, 26-25 και 27-26), ωστόσο με τους Ντονά και Βλαχοστάθη, η Παναχαϊκή έκανε το 30-28 για να πάρει το τρίποντο και να παραμένει αήττητη στην πρώτη θέση του Β' ομίλου.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Μαρκάτης

Τα σετ: 1-3 (14-25, 22-25, 25-22, 28-30)

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Λάιος): Κρέτσης, Μπαρούτας, παπακυριακού, Κωστόπουλος Β., Κούνας, Λυκουρέσης / Αχιλλεόπουλος (λ), Κωστόπουλος Γ., Μανιόπουλος, Τσαδήμας, Ρεσκ

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Λυκούδης): Μαυραγάνης, Ρουμελιώτης Ν., Ντονάς, Βλαχοστάθης, Λιβαθηνός, Βασιλάκος / Ρουμελιώτης Μ. (λ), Γεωργακόπουλος, Μουρτζής