06-04-2014 15:19

Νίκη με 3-1 του ΣΠΑΚ επί της Καλαμάτας 80 και ετοιμάζεται για τα μπαράζ ανόδου

Τη 17η νίκη του σε 20 αγώνες πέτυχε η ομάδα του ΣΠΑΚ στο φετινό β’ όμιλο της Α2 Ανδρών, καθώς επικράτησε στην αυλαία του πρωταθλήματος του ΑΟ Καλαμάτας με 3-1 σετ, το απόγευμα του Σαββάτου στο κλειστό της Καρδίτσας.

Έτσι, η ομάδα των Σταμάτη Νεδιλάκη και Φώτη Αλεξίου, τερμάτισε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος και περιμένει τη Δευτέρα, 7 Απριλίου για να μάθει την ημερομηνία διεξαγωγής της πρώτης φάσης, των μπαράζ ανόδου στη volleyleague, όπου συμμετέχουν οι τρεις δευτεραθλητές των τριών ομίλων στην Α2 βόλεϊ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι ερυθρόλευκοι λειτούργησαν πολύ καλά στο μπλοκ, ενώ είχαν εξαιρετικές επιδόσεις στα τελειώματά τους. Στο πρώτο σετ, ο ΣΠΑΚ μπήκε από την αρχή δυνατά στο παιχνίδι και είχε σταθερά το προβάδισμα μέχρι το 13-11 (5-2, 8-5, 11-10), όταν η Καλαμάτα ισοφάρισε σε 13-13. Στους επόμενους πόντους, καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ μέχρι το 18-18, όταν ο ΣΠΑΚ ξέφυγε με τρεις πόντους (21-18) και τελικά επικράτησε με 25-22.

Στο δεύτερο σετ, η Καρδιτσιώτικη ομάδα μπήκε το ίδιο δυνατά και πήρε προβάδισμα στην αρχή αρκετές φορές (3-0, 4-1), όμως η Καλαμάτα κατάφερε να μειώσει σε 6-5, ενώ λίγο αργότερα ισοφάρισε σε 10-10 και πέρασε μπροστά με 10-12. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι αύξησαν τη διαφορά υπέρ τους (10-15, 14-19, 17-23) και εν τέλει πήραν το σετ 21-25, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο τρίτο σετ, οι ερυθρόλευκοι δεν άφησαν περιθώριο αμφισβήτησης και με φοβερά τελειώματα, έφτασαν γρήγορα στο 13-8. Η διαφορά στο σκορ αυξανόταν συνεχώς υπέρ του ΣΠΑΚ (17-10, 19-11, 21-12), η οποία τελικά έκλεισε στο 25-13 και έδωσε προβάδισμα ξανά στους γηπεδούχους.

Το τελικό 3-1 υπέρ του ΣΠΑΚ ήρθε μετά από ένα πολύ όμορφο σετ, το οποίο επεφύλασσε μία μεγάλη ανατροπή στην εξέλιξή του. Η Καλαμάτα προηγούταν καθόλη τη διάρκεια του 4ου σετ, χτίζοντας μάλιστα διαφορά ασφαλείας σε κάποιες περιπτώσεις (2-7, 6-13, 9-15, 12-18, 14-20, 17-23), όταν ο ΣΠΑΚ με πρωταγωνιστή τον Χήρα, κατάφερε με ένα σερί 8-0 να πάρει το παιχνίδι, ολοκληρώνοντας μία μεγάλη ανατροπή στο σετ, το οποίο έληξε 25-23 για τους Καρδιτσιώτες.

Στη νίκη του ΣΠΑΚ ξεχώρισαν οι Αλέξανδρος Χήρας, Μάκης Κολτσιάκης και ο Κώστας Βλαχόπουλος, ο οποίος ήρθε από τον πάγκο να προσφέρει ενέργεια και ουσία στους δευτεραθλητές του ομίλου, οι οποίοι θα διεκδικήσουν την άνοδο στην volleyleague μέσω των μπαράζ.

Τα σετ: 3-1 (25-22, 21-25, 25-13, 25-23)

ΣΠΑΚ (Σκανίκα): Θάνος, Νεδιλάκης, Καραγκιόζης, Χήρας, Αλεξίου Φ. Κολτσιάκης / Ντάκουρης (λ), Παπαγεωργίου, Βλαχόπουλος, Αλεξίου Θ.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 (Ντάκουρης): Αποστολόπουλος, Ντάκουρης, Κακαλέτρης, Γιατράκος, Μπλάουελ, Μανιατέας / Δημητρακόπουλος (λ), Μάνα, Μπουσούνης