31-03-2014 20:34

Στο τάι μπρέικ η ΓΕΑ, 3-2 τον Αίαντα

Η ΓΕΑ σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 15η αγωνιστική του 3ου Ομίλου της Ανδρών επιβλήθηκε δύσκολα του Αίαντα με 3-2 στο κλειστό των Φερών.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά, επιβάλλοντας το ρυθμό του απέναντι στην ομάδα της Θεσσαλονίκης, κάτι που είχε ως συνέπεια την εύκολη κατάκτηση του σετ από την ομάδα της Αλεξανδρούπολης με 25-19. Στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και δείχνοντας μεγάλη θέληση κατάφεραν να επικρατήσουν της ΓΕΑ με 19-25. Το τρίτο σετ είχε συναρπαστική εξέλιξη, καθώς η Εβρίτικη ομάδα κέρδίσε στις λεπτομέρειες τον Αίαντα με 25-22.

Οι φιλοξενούμενοι επιβλήθηκαν στο τέταρτο σετ της ΓΕΑ με 21-25, βελτιώνοντας την απόδοσή τους σε όλους τομείς. Έτσι το ματς οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ, όπου οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι και με μεγαλύτερη θέληση, φθάνοντας δίκαια στο τελικό 16-14.

Μ' αυτό το αποτέλεσμα η ΓΕΑ αποκόμισε δύο βαθμούς, ενώ η ομάδα του Ευόσμου πήρε έναν βαθμό από τη σημερινή αναμέτρηση και συνολικά από το διήμερο της παρουσίας της στον Έβρο, αφού το Σάββατο είχαν ηττηθεί με 3-0 και στην Ορεστιάδα από τον τοπικό ΑΟΟ.

Τα σετ: 3-2 (25-19, 19-25, 25-22, 21-25, 16-14)

ΓΕΑ (Κρεούζης): Αρχοντούδης, Τασάκος, Κωνσταντινίδης, Αμαριαννάκης, Χριστόφας, Δαλδαβερένης, Δημητρούδης (λ) / Λαχτάρας, Κώτας, Σταματίου

ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ (Κουτουνίδης): Παπάζογλου, Σκαρλατίδης, Καρασαββίδης, Γκούγκουρας, Παπαπαναγιώτου, Βαφέας, Χαριτωνίδης (λ) / Μπάλλος, Ιωακειμίδης, Κερτικίδης, Τσάρας

Πηγή: thrakisports.gr