24-02-2014 19:00

Πιο κοντά στον στόχο ο ΣΦΠ Χανίων

Ακόμη τρεις βαθμούς πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο ΣΦΠΧ, κερδίζοντας χθες το απόγευμα, στο κλ. Χανίων, τον Οδυσσέα Αμαρουσίου με 3-0 σετ στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 ανδρών και παρέμεινε έναν βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο Αργυρούπολη, την οποία θα υποδεχθεί σε 2 εβδομάδες.

Στο… συνηθισμένο πλαίσιο κυμάνθηκε η απόδοση των γηπεδούχων, που είχαν διαστήματα εξαιρετικής απόδοσης, όμως δεν έλειψαν και τα… κενά, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να μπορέσει ο Οδυσσέας να “γεμίσει” τα σετ.

Πάντως, σε κάθε περίπτωση η ανωτερότητα του ΣΦΠΧ ήταν εμφανής και οι παίκτες του, που έδειξαν μεγάλη διάθεση, εισέπραξαν δικαιολογημένα και σε αυτό το παιχνίδι το χειροκρότημα των θεατών που είχαν γεμίσει το κλειστό.

Εντυπωσιακά άρχισε το ματς η χανιώτικη ομάδα, προηγήθηκε 3-0 και 5-1 και παρότι οι Αθηναίοι μείωσαν 8-6, έλεγχε απόλυτα τον ρυθμό. Μετά το 17-15 ξέφυγε 21-16 και έκανε εύκολα το 1-0 στα σετ. Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο επόμενο, με πολύ καλή άμυνα και σερβίς το 6-2 έγινε 9-4 και 13-7 και μετά το 16-13 δεν ένιωσε ξανά πίεση από τους φιλοξενούμενους.

Το ξεκίνημα του 3ου σετ ήταν από τα καλύτερα που έχει κάνει ο ΣΦΠΧ. Με εξαιρετική άμυνα, άψογο σερβίς και αποτελεσματικό μπλοκ προηγήθηκε 8-1 και μέχρι το 13-6 έδειχνε ότι θα πάει για ένα εύκολο 3-0. Όμως κάπου εκεί φάνηκε να χαλαρώνουν οι γηπεδούχοι, που έκαναν λάθη τα οποία έφεραν το σκορ στο 15-13 και παρότι ξέφυγαν ξανά 20-16 και 21-17, η ομάδα του Αμαρουσίου πλησίασε στον πόντο 22-21, 23-22.

Τελικά οι παίκτες του ΣΦΠΧ έδειξαν ότι δεν είχαν… διάθεση γι” άλλο σετ, με μπλοκ άουτ έκαναν το 24-22 και μετά από καλό σερβίς οι αντίπαλοι έκαναν λάθος και έτσι διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα.

Τη χανιώτικη ομάδα κοουτσάριζε ο Δήμος Μπουρμπάκης, ενώ στο φ.α. δηλώθηκε η προπονήτρια των γυναικών, Σοφία Μπουμπούκη.

Διαιτητές: Κοκοτσάκης, Καρπουζάς

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-19, 25-22)

ΧΑΝΙΑ (Μπουρμπάκης): Γκιρτζίκης, Πλίκας, Ωρολογάς, Φίνος, Παλιουδάκης, Κόκκινος/ Τεφτσής (λ), Χαραλαμπίδης (λ), Μποτζολάκης.
ΟΔΥΣΣΕΑΣ (Φάκας): Σασάτη, Κοντός, Δεληπρίμης, Κουμανταρέας, Κωνσταντινίδης, Γεωργάς/ Ανδριτσάκης, (λ), Παπαδόπουλος, Δανιάς, Μπέλλος.

Πηγή: Χανιώτικα Νέα