10-11-2013 16:33

Πέρασε από τα Γιάννενα η Παλλήνη

Την πρώτη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας γνώρισαν οι άνδρες του ΑΓΣΙ αφού δε τα κατάφεραν απέναντι στην ομάδα της Παλλήνης χάνοντας με 3-1 σετ.
Στο 1ο σετ η ομάδα του ΑΓΣΙ μπήκε δυνατά και γρήγορα έδειξε ποιος θα είναι το αφεντικό του αγώνα. Πήρε προβάδισμα με 4-0 αναγκάζοντας το προπονητή της ομάδας της Παλλήνης Παύλο Καραμαρούδη να πάρει γρήγορα τάιμ άουτ. Αν και ισορρόπησε αρχικά η ομάδα της Παλλήνης έδειχνε πολλά κενά  τα οποία εκμεταλλεύτηκε ο ΑΓΣΙ παίρνοντας μια διαφορά 3 πόντων κάνοντας το 17-14. Καλό μπλοκ, σέρβις και υποδοχή και πολλές τελειωμένες φάσεις έκαναν γρήγορα το σκορ 23-18 για να τελειώσει τελικά το σετ υπέρ του ΑΓΣΙ με 25-20.

Στο 2ο σετ η ομάδα του ΑΓΣΙ μπήκε και πάλι δυνατά στο παιχνίδι συγκεντρωμένη σε άμυνα και επίθεση και κατάφερε με όπλο το σέρβις την άμυνα αλλά και την επίθεση να πάρει μια διαφορά 3 πόντων κάνοντας το 15-12 και 18-16. Μικρή αδράνεια των γηπεδούχων έγινε το 19-19, αλλά  στη συνέχεια ο ΑΓΣΙ παίρνει κεφάλι στο σκορ κάνοντας το 21-19. Στο σημείο αυτό λανθασμένη υπόδειξη του 1ου διαιτητή για μπλοκ άουτ δίνει στην ομάδα της Παλλήνης ένα πόντο κάνοντας το 21-20 αντί για το 22-19. Η συνέχεια δραματική για να κλείσει τελικά το σετ υπέρ της Παλλήνης με 26-24.

Στο 3ο σετ ο ΑΓΣΙ έχασε την ηρεμία του έκανε αρκετά λάθη πλησίασε μόνο στο 5-6, ενώ στη συνέχεια έπαιξε κατά διαστήματα καλό βόλεϊ δίνοντας έτσι την ευκαιρία στην ομάδα της Παλλήνης να πάρει το σετ με 25-18 έχοντας σε πολύ καλή μέρα το πασαδόρο και λίμπερο της ομάδας της.

Στο 4ο σετ είχαμε μια επανάληψη του 3ου. Πολλά λάθη από τον ΑΓΣΙ και πάλι διακυμάνσεις στην απόδοση των παιχτών του,  έδωσαν την ευκαιρία στην Παλλήνη παίζοντας συγκεντρωμένα να το κατακτήσει εύκολα με 25-17 και ταυτόχρονα να κάνει τη τρίτη της συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα.

Τα σετ (1-3): 25-20, 24-26, 18-25, 17-25

Διαιτητές: Μπακλέσης, Σπυρόπουλος.

ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ(Θεοδωράκης): Μάντζιος, Οικονόμου, Κλούρας, Γεωργάκης, Δημητριάδης, Μυλωνάς(λ), Τσουμάνης, Αποστόλου, Τσίρης, Χονδρός, Κυπριανός(λ)

Α.Ο.ΠΑΛΛΗΝΗ (Καραμαρούδης): Βλαχάκης, Τσαδήμας(λ), Κουλοχέρης, Λυκούρεσης, Ανάγνου, Μάρκου, Μανιάτης, Ψαρρής, Αντωνάκης, Χρούσης, Τσικάτος, Μοσχοράκης