01-02-2017 22:55

Πάλεψε με Στάροβιτς ο ΠΑΟΚ, ανοιχτή η πρόκριση στη Γαλλία

O ΠΑΟΚ βρέθηκε κοντά στο να πάρει τη μεγάλη νίκη επί του Τουρ αλλά κάποια δικά του λάθη στο τάι μπρέικ έφερε την ήττα με 3-2, στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων στη φάση των «16» του CEV Cup.

Θετικό ντεμπούτο του Σάσα Στάροβιτς στην εξάδα του ΠΑΟΚ, με τον Σέρβο διαγώνιο να έχει 19 πόντους και να είναι πρώτος σκόρερ για την ομάδα του, ωστόσο θέλει ακόμα χρόνο για να προσαρμοστεί. Στο σκοράρισμα τον ακολούθησε ο Ντάντε με 18 πόντους, ενώ κακή εμφάνιση έκανε ο Σαφράνοβιτς που είχε 8 πόντους αλλά και 7 λάθη από τη γραμμή του σερβίς.

Ο επαναληπτικός είναι προγραμματισμένος για τις 15 Φεβρουαρίου. Ο ΠΑΟΚ για να προκριθεί απευθείας θέλει νίκη με 3-0 ή 3-1, ενώ στη νίκη με 3-2 οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στο χρυσό σετ.

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη με εξαίρεση το πρώτο σετ που δεν μπήκε στο πνεύμα του αγώνα, κοίταξε στα μάτια την γαλλική ομάδα και έδειξε ικανός για την υπέρβαση στην Γαλλία.

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη έκανε κακό ξεκίνημα στον αγώνα, με πολύ κακή υποδοχή που δέχτηκε 5 άσσους στο 1ο σετ το οποίο και φυσικά έχασε με συνοπτικές διαδικασίες.

Από εκεί και πέρα βελτιώσε την άμυνα - μπλοκ και την επίθεση και έχοντας συνέχεια προβάδισμα δύο πόντων πήρε το 2ο σετ.
Στο 3ο σετ η Τουρ με πρωταγωνιστές τους Ζουφρουά, Καμπράλ αλλά και τον Κόνεσνι είχε συνέχεια προβάδισμα 2-4 πόντους και έκανε το 2-1 σετ.

Όσο περνούσε η ώρα ο ΠΑΟΚ ανέβαζε το ρυθμό του. Συναρπαστικό με εναλλαγές στο σκορ ήταν το 4ο σετ, ενώ σημαντικό ρόλο έπαιξε η είσοδος του Τερζή αντί του Πέτκοβιτς στο 2-2. Η Τουρ προηγήθηκε και στα δύο τεχνικά τάιμ άουτ, ενώ το 12-10 για τον ΠΑΟΚ έγινε 14-12 για την Τουρ με τα σερβίς του Ζουφρουά. Μάλιστα με άσσο του έγινε το 13-12 και ο Τερζής δέχτηκε κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία. Ο επόπτης έδειξε άουτ, αλλά ο Σλοβάκος διαιτητής πήρε πάνω του τη φάση και έδειξε άσσο με το τηλεοπτικό ριπλέι να τον δικαιώνει. Ο αγώνας όμως άναψε, ενώ στο 18-19 ο Μασόν έχασε το σερβίς και ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε. Στην επόμενη φάση ο Κόνεσνι κάρφωσε άουτ σε μία φάση που προκάλεσε νέες διαμαρτυρίες και από τις δύο πλευρές, ενώ και με νέο άουτ του εκνευρισμένου Κόνεσνι ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 21-19. Η δύσκολη επίθεση του Ντάαντε και τα δύο μπλοκ του Ανδρεάδη έκλεισαν το σετ 25-21.

Μεγάλη μάχη πόντο πόντο έγινε στο 5ο σετ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί πόντο πόντο και ο Στάροβιτς κράτησε για τελευταία φορά τον ΠΑΟΚ με 11-10. Ο Καμπράλ ισοφάρισε και ο Ζουφρουά μπλοκάρε τον Ανδρεάδη για το 12-11. Η Τουρ ξέφυγε 13-11 με άουτ επίθεση του Στάροβιτς και κράτησε το +2 με δύο επιθέσεις του Κόνεσνι.

Διαιτητές: Χέκφορντ (Αγγλία), Χόγκερ (Σλοβακία)

1ο σετ: 2-8, 6-16, 10-21, 14-25
2ο σετ: 8-6, 16-14, 21-19, 25-23
3ο σετ: 6-8, 13-16, 17-21, 22-25
4ο σετ: 7-8, 15-16, 21-19, 25-21
5ο σετ: 5-4, 10-9, 11-12, 13-15

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 5 άσσους, 52 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και της Τουρ προήλθαν από 8 άσσους, 57 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (14-25, 25-23, 22-25, 25-21, 13-15) σε 133'

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς, Στάροβιτς 19 (15/39 επ, 4 μπλοκ), Ανδρεάδης 9 (6/9 επ, 3 μπλοκ), Σμαραγδής 10 (6/11 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 8 (8/20 επ, 56% υπ - 38% άριστες), Ντάντε 18 (16/43 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 42% υπ - 32% άριστες) / Γκαράς (λ, 59% υπ - 37% άριστες), Παντακίδης 1 (άσσος), Τερζής 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Σωτηρίου 1 (μπλοκ).

ΤΟΥΡ (Μεντέι): Ερνάν 1 (μπλοΚ), Ζουφρουά 12 (5/15 επ, 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Κονέσνι 20 (17/37 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γουάιτ 6 (4/11 επ, 2 μπλοκ, 50% υπ - 33% άριστες), Βαν Ντορν 6 (3/4 επ, 3 μπλοΚ), Καμπράλ 23 (18/45 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 55% υπ - 31% άριστες) / Ενό (λ, 80% υπ - 80% άριστες), Νεβό, Μπαρνς 10 (10/18 επ, 54% υπ - 43% άριστες), Κόλιν, Μασόν.