05-12-2016 21:08

Γλίτωσε το... κάζο η Παναχαϊκή, 3-2 την Ορεστιάδα

Η Παναχαϊκή έκανε μια μέτρια εμφάνιση στο Κουκούλι, αλλά τελικά κατάφερε να επικρατήσει της Ορεστιάδας με 3-2 για την 7η αγωνιστική της VolleyLeague  «Παμε Στοίχημα».
Όμως η Ορεστιάδα μπορεί να έχασε τον αγώνα αλλά πήρε τον πρώτο της πολύτιμο βαθμό στο πρωτάθλημα αναπτερώνοντας το ηθικό των παικτών της. Πάντως, οι εβρίτες θα μπορούσαν να είχαν πάρει και τη νίκη όταν στο 5ο σετ προηγήθηκαν 16-15 με μπλοκ του Λουκούμι αλλά στη συνέχεια με δύο επιθέσεις του Σορμάζ και ένα τραγικό λάθος του Γκριν τελείωσε ο αγώνας με 18-16 για την Παναχαϊκή.

H Παναχαϊκή είχε την ατυχία να έχει τον αρχηγό Νίκο Ρουμελιώτη σε κακή μέρα.  Όμως ακόμα κι έτσι αρχικά εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της Ορεστιάδας και πήρε προβάδισμα με 8-5 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του πρώτου σετ. Ωστόσο στο 12-10 το σερβις του Λουκούμι άλλαξε τα δεδομένα και η Ορεστιάδα πήγε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με το υπέρ της 16-12. Με δύο άσσους του Σορμάζ η Παναχαϊκή επέστρεψε (17-17) και ο Μπαράχας την έβαλε μπροστά (22-18). Τότε ο άσσος του Μορέλος και συνεχόμενα λάθη του Ρουμελιώτη στην επίθεση έφεραν σε δύσκολη θέση τους γηπεδούχους. Ο Λουκούμι έκανε το 20-23, η Παναχαϊκή συνέχισε τα λάθη και η Ορεστιάδα πήρε το πρώτο σετ και πίστεψε ότι μπορεί να πάρει κάτι από το ματς.

Τα πολλά λάθη των δύο ομάδων συνεχίστηκαν και η Ορεστιάδα αρχικά φάνηκε να παίρνει τον αέρα της Παναχαϊκής. Από την αρχή του δεύτερου σετ πήρε το προβάδισμα (4-5 με άσσο του Ρότζερς, 6-8, 8-11), αλλά η Παναχαϊκή ισοφάρισε με πόντο του Σορμάζ (11-11). Οι γηπεδούχοι πήγαν πρώτοι στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (18-16), αλλά το σετ κρίθηκε με ένα λάθος διπλής μπαλιάς του Καραμπαλί. Σε εκείνο το σημείο η Παναχαϊκή πήρε διαφορά δύο πόντων (22-20) που η Ορεστιάδα δεν μπορούσε να καλύψει.

Το τρίτο σετ,  η Ορεστιάδα προηγήθηκε με 8-3 και έμεινε μπροστά μέχρι το 11-14 όταν ο Ράπτης πήρε άσσο. Τότε ο Μπαράχας πήρε τον πόντο και έστειλε τον Μαυραγάνη στο σερβις. Το σερί των γηπεδούχων έφτασε το εντυπωσιακό 8-0 (19-14) και οι φιλοξενούμενοι κατέρρευσαν. Στο τέλος του σετ η Παναχαϊκή έτρεξε ένα επιμέρους 14-2 και πήρε εύκολα το σετ.

Μετά την επικράτηση της Παναχαϊκής στο 3ο σετ πολλοί πίστεψαν ότι θα πάρει και το τρίποντο. Ωστόσο στο τέταρτο σετ είχαμε μεγάλη μάχη με συνεχείς ανατροπές (9-6, 13-14, 17-15 και 18-20). Ο άσσους του Μπαράχας έφερε το ματς στα ίσια (21-21), αλλά με πρωταγωνιστή τον Λουκούμι η Ορεστιάδα κατάφερε να στείλει τον αγώνα στο τάι μπρεικ.

Εκεί η Ορεστιάδα επέστρεψε από το 14-11 και με πόντους των Μορέλος και Καραμπαλί ισοφάρισε (14-14). Μάλιστα οι Εβρίτες προηγήθηκαν 16-15 με μπλοκ του Λουκούμι αλλά στη συνέχεια με δύο επιθέσεις του Σορμάζ και ένα τραγικό λάθος του Γκριν τελείωσε ο αγώνας με 18-16 για την Παναχαϊκή.
Διαιτητές: Φραγκάκης, Κουτσούλας

1ο σετ: 8-5, 12-16, 20-21, 21-25
2ο σετ: 6-8, 16-14, 21-20, 25-23
3ο σετ: 3-8, 16-14, 21-15, 25-16
4ο σετ: 8-5, 16-15, 19-21, 22-25
5ο σετ: 5-3, 10-7, 12-9, 18-16

*Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 8 άσσους, 60 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων και της Ορεστιάδας προήλθαν από 4 άσσους, 49 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 42 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (21-25, 25-23, 25-16, 22-25, 18-16) σε 110'

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπαδόπουλος): Ρεκ 16 (13/20 επ, 3 μπλοκ), Σορμάζ 19 (15/26 επ, 4 άσσοι, 74% υπ - 16% άριστες), Μπαράχας 24 (21/33 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 79% υπ - 21% άριστες), Λιβαθηνός 1 (άσσος), Ρουμελιώτης Ν. 10 (9/30 επ, 1 άσσος), Μαυραγάνης 2 (2/4 επ) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 55% υπ - 19% άριστες), Μούσλια (λ), Δημητριάδης, Βλαχοστάθης 1 (μπλοκ)
ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Μπεκιάρης): Γκριν 6 (2/12 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ράπτης 4 (2/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μορέλος 22 (19/33 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 88% υπ - 15% άριστες), Λουκούμι 19 (16/29 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 50% υπ - 7% άριστες), Καραμπαλί 8 (5/9 επ, 3 μπλοκ), Πεντίδης 5 (5/7 επ) / Αντωνιάδης (λ, 67% υπ - 5% άριστες), Ιωαννίδης