26-11-2016 23:10

Περίπατος στην Ορεστιάδα με «Ζούπα» διαγώνιο

Χωρίς να χρειαστεί να... φορτσάρει ο Ολυμπιακός πέρασε με 3-0 από την Ορεστιάδα στον αγώνα για την 6η αγωνστική της Volley League. Οι ερυθρόλευκοι μπαίνουν αήττητοι στο ρυθμό του ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό που ακολουθεί.
Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Νίκος Ζουπάνης που αγωνίστηκε διαγώνιος στη θέση του Λίμπερμαν Αγκάμεζ και με το εντυπωσιακό ποσοστό του 71% αποτελεσματικότητας στην επίθεση ήταν μακράν ο παίκτης του αγώνα. Ο Ζουπάνης είχε 20 πόντους με 15/21 τελειωμένες επιθέσεις.

Όπως δείχνει και το σκορ η Ορεστιάδα ήταν ανταγωνιστική μόνο στο 2ο σετ όταν έμεινε κοντά στο σκορ μέχρι τον 20ο πόντο. Οι ακρίτες δεν είχαν επιθετικές λύσεις καθώς ο Γκριν δεν είχε σωστή τροφοδοσία και ο Λουκούμι που ήταν και ο μόνος με διψήφιο αριθμό πόντων (10) υστέρησε στην υποδοχή.

Η Ορεστιάδα γνώρισε την έκτη ήττα της σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα και μάλιστα ακόμα δεν έχει πάρει σετ. Το θετικό για την Ορεστιάδα ήταν ότι ο Σωτήρης Μπεκιάρης έδωσε ευκαιρίες στα νέα παιδιά της ομάδας, τον 15χρονο Μποζίδη και στον Κανταρίδη.

Διαιτητές: Τσεπκινλής, Ιωαννίδης

1ο σετ: 2-8, 4-16, 9-21, 9-25
2ο σετ: 6-8, 15-16, 18-21, 21-25
3ο σετ: 5-8, 7-16, 10-21, 11-25

*Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 2 άσσους, 25 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 44 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (09-25, 21-25, 11-25) σε 68'

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Μπεκιάρης): Γκριν 6 (6/22 επ), Ράπτης, Λουκούμι 10 (9/23 επ, 1 άσσος, 66% υπ - 47% άριστες), Καραμπαλί 6 (2/3 επ, 4 μπλοκ), Πεντίδης 5 (5/10 επ), Κανταρίδης 4 (3/8 επ, 1 άσσος, 29% υπ - 21% άριστες) / Αντωνιάδης (λ, 63% υπ - 32% άριστες), Μποζίδης, Τσιουτσιουλούδης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Νταφ 1 (1/2 επ), Ζουπάνης 20 (15/21 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (1/1 επ), Κοκκινάκης 3 (1/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 100% υπ - 0% άριστες), Άθος Κόστα 4 (3/5 επ, 1 άσσος), Τσούπκοβιτς 19 (18/21 επ, 1 μπλοκ, 57% υπ - 43% άριστες) / Στεφάνου (λ, 90% υπ - 70% άριστες), Σουλτανόπουλος 1 (1/3 επ), Ρουμελιωτάκης 5 (4/10 επ, 1 άσσος, 36% υπ - 9% άριστες)