14-10-2016 22:17

Με κορυφαίο τον Σωτηρίου ο ΠΑΟΚ 3-0 την Ορεστιάδα

Με τον Γκόμεζ να παίζει δύο σετ και τον Σακόγλου να κάνει καλή εμφάνιση, ο ΠΑΟΚ με πρώτο σκόρερ τον Σωτηρίου δεν αντιμετώπισε πρόβλημα απέναντι στην Ορεστιάδα, την οποία και νίκησε με 3-0 στην αυλαία του Α' ομίλου του Λιγκ Καπ.
Ο αγώνας είχε πολλά λάθη δείγμα ότι ομάδες βρίσκονται στο ξεκίνημα τους. Ο ΠΑΟΚ είχε αποτελεσματική κόντρα επίθεση καθώς είχε μπλοκάρει την Ορεστιάδα στα άκρα. Οι ακρίτες προηγήθηκαν μόνο στο 3ο σετ μέχρι το 10-9 αλλά στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ με υπεροχή στην επίθεση είχε τις διαφορές και πήρε άνετα τη νίκη.

Διαιτητές: Παπαδογούλας – Δανιηλίδου

Διακύμανση
1ο σετ: 8-4, 16-10, 21-17, 25-17
2ο σετ: 8-5, 16-11, 21-15, 25-16
3ο σετ: 6-8, 16-12, 21-17, 25-21

Τα σετ: 3-0 (25-17, 25-16, 25-21) σε 76΄

* Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 3 άσσους, 31 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 3 άσσους, 23 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων. Τα σετ: 3-0 (25-17, 25-16, 25-21)

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς 3 (2/4 επ, 1 άσσος), Σωτηρίου 11 (8/17 επ, 1 άσος, 2 μπλοκ, 55% υπ -50% άριστες), Γκόμεζ 5 (4/11 επ, 1 μπλοκ), Σμαραγδής, 7 (5/11 επ, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 4 (2/3 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 9 (6/21 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 67% υπ – 33% άριστες) / Γκαράς (λ, 77% υπ – 62% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Σακόγλου 4 (4/9 ςπ), Παπαδόπουλος

Α.Ο.ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Μέρτεν): Αναστασιάδης, Μορέλος 6 (4/16 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ 83% υπ – 55%άριστες), Λουκούμι 6 (5/23 επ, 1 μπλοκ, 67% υπ - 42% άριστες), Καραμπαλί 10 (5/6 επ, 2 άσσοι 3 μπλοκ), Πεντίδης 1 (1/4 επ, 50% υπ -36% άριστες), Μπεσμπές 7 (6/26 επ, 1 μπλοκ) / Καρασαββίδης (λ, 50% υπ - 36% άριστες), Αντωνιάδης (λ), Οικονόμου 1 (1/1 επ), Ράπτης, Ιωαννίδης 1 (1/3 επ).

Α΄ΟΜΙΛΟΣ (Θεσσαλονίκη – Γυμναστήριο PAOK Sports Arena)

Παρασκευή 14 Οκτωβρίου 2016
ΠΑΟΚ – Α.Ο.Ορεστιάδας 3-0 (25-16, 25-16, 25-21)

Σάββατο 15 Οκτωβρίου 2016
20.30: Εθνικός Αλεξανδρούπολης - Ορεστιάδα
Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Βασιλειάδης. Παρατηρητής: Κάλλης. Επόπτες: Κουκουμάκας, Μαυρίδης. Γραμματεία: Καρακούλια.

Κυριακή 16 Οκτωβρίου 2016
17.00: ΠΑΟΚ – ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης
Διαιτητές: Θεμελής, Γεωργιάδης. Παρατηρητής: Βανδώρος. Eπόπτες: Μπουκουβάλας, Κύρκος. Γραμματεία: Παναγιωτίδου.