18-01-2020 23:11

Ο Ρανγκέλ ο... εξολοθρευτής «υπέγραψε» τη νίκη του Παναθηναϊκού επί του ΠΑΟΚ

Μετά από συγκλονιστικό ντέρμπι δύο και πλέον ωρών στο κλειστό του Αγίου Θωμά, ο Παναθηναϊκός επικράτησε του ΠΑΟΚ στο τάι μπρέικ και τον έπιασε στους 21 βαθμούς στη δεύτερη θέση στο φινάλε του Α' γύρου του πρωταθλήματος της Volley League ανδρών.

Με τον Βραζιλιάνο Ρανγκέλ να κάνει εκπληκτική εμφάνιση κόντρα στην παλιά του ομάδα και να αναδεικνύεται ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-2 σετ τον ΠΑΟΚ στο μεγάλο ντέρμπι που προοιωνίζει μεγάλες και σπουδαίες αναμετρήσεις στη συνέχεια του πρωταθλήματος αλλά και του κυπέλλου. Οι πράσινοι παρότι έχαναν με 2-1 σετ πήραν τη σπουδαία νίκη που τους βάζει κι επίσημα στο κάδρο των διεκδικητών του τίτλου.

Ο ΠΑΟΚ παρά την ήττα του άφησε πολύ καλές εντυπώσεις και αγωνίστηκε χωρίς τον Ρώσο Ιλίνκχ αλλά με βασικό ακραίο τον Σωτήρη Σωτηρίου. Νέα πρόσωπα στην ομάδα του Κώστα Δεληκώστα ήταν ο Βέλγος διαγώνιος Βαν ντε Ντρις που ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του αλλά και ο Σέρβος κεντρικός Μπιέλιτσα που πήγε πολύ καλά για πρώτη εμφάνιση.

Ο αγώνας είχε πάθος, ένταση, ανατροπές αλλά και ένα εξαιρετικό φινάλε με τον Παναθηναϊκό να κάνει καθοριστικό σερί 4-0 από το 10-10. Με το σερβίς του Ρανγκέλ ο Παναθηναϊκός πήρε πόντους από κόντρα επιθέσεις των Στάροβιτς, Ράπτη, άσσο του Βραζιλιάνου για το 13-10 και μπλοκ του Πανταλέοντα για το 14-10. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με επίθεση του Γάτση και δύο άσσους τους Βαν ντε Νρις (14-13) και ο αγώνας τελείωσε με την καλύτερη φάση του αγώνα, όπου ο Παναθηναϊκός μετά από τρεις αποτυχημένες προσπάθειες του Ράπτη τελείωσε με την επίεση του Στάροβιτς εν μέσω αποθέωσης. Είχε προηγηθεί προβάδισμα του Παναθηναϊκού 10-7 χάρις τον Ρανγκέλ και ισοφάριση του ΠΑΟΚ 10-10.

Το προβάδισμα του ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ γενικά μπήκε δυνατά στον αγώνα και με τον Βαν ντε Ντρις αιχμή του δόρατος σε σερβίς και επίθεση προηγήθηκε 9-6, ενώ η διαφορά ανέβηκε και στο + 7 στο 20-13 όταν πάλι ο Βέλγος τελείωσε μία δύσκολη φάση. Ο Παναθηναϊκός με σερί 4-0 μείωσε 20-23 αποκτώντας δυναμική στον αγώνα. Ο ΠΑΟΚ πάντως με τον Βαν ντε Ντρις και τον Μπιέλιτσα έκλεισε άνετα το σετ 25-21 για το 1-0.

Πρώτη ισοφάριση Από το 2ο σετ ο Παναθηναϊκός έδειξε να πιστεύει στη νίκη. Με τους Ράπτη, Ανδρεόπουλο να ισορροπούν την υποδοχή και τον Ρανγκέλ να ανοίγει δρόμους ο Παναθηναϊκός πήρε από την αρχή προβάδισμα 6-4 το οποίο και διατήρησε παρά την πίεση του ΠΑΟΚ. Ο Ρανγκέλ και ο Ράπτης άνοιξαν την διαφορά στο 14-9, ο ΠΑΟΚ μείωσε με τους Μάρσαλ, Μπιέλιτσα 20-18 αλλά ο Ρανγκέλ με πραγματικό ρεσιτάλ σε επίθεση και μπλοκ οδήγησε τον Παναθηναϊκό στην κατάκτηση του σετ με 25-21.

Ντέρμπι στο 3ο σετ

Μεγάλο ντέρμπι έγινε στο 3ο σετ με τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει 11-8, 15-13 και 22-20 αλλά τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει και τις τρεις φορές χάρις το μπλοκ και τον ενθουσιασμό του. Στο 23-23 ο Βαν ντε Ντρις έκανε το 23-24, ο Ράπτης ισοφάρισε αλλά το χαμένο σερβίς του Πανταλέοντα και η επίθεση του Γάτση έκλεισαν το σετ 26-24 για τον ΠΑΟΚ.

Δεύτερη ισοφάριση

Ο Παναθηναϊκός τα έδωσε όλα για να πάρει κάτι από τον αγώνα. Ρίσκαρε στο σερβίς, είχε δεμένο μπλοκ και στο 4ο σετ επικράτησε πιο εύκολα απ΄ότι αναμενόταν. Ξέφυγε 8-5 με τον άσσο του Στάροβιτς και αργότερα 16-11 με τον Ανδρεόπουλο να τελειώνει δύσκολες επιθέσεις. Ο ΠΑΟΚ δεν αντέδρασε για να πάρει το τρίποντο και ο Παναθηναϊκός με δύο επιθέσεις του Ανδρεόπουλου έκανε το 25-16 και το 2-2 σετ που στη συνέχεια τον οδήγησε και στη νίκη.

Το καθοριστικό τάι μπρέικ

Στο 5ο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά. Με τον Ρανγκέλ να δίνει πάλι ρεσιτάλ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 10-7 αλλά ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 10-10. Με το σερβίς του Ρανγκέλ ο Παναθηναϊκός πήρε πόντους από κόντρα επιθέσεις Στάροβιτς, Ράπτη, άσσο του Ρανγκέλ και μπλοκ του Πανταλέοντα για το 14-10. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με επίθεση του Γάτση και δύο άσσους τους Βαν ντε Νρις (14-13) και ο αγώνας τελείωσε με την καλύτερη φάση του αγώνα όπου ο Παναθηναϊκός μετά από τρεις αποτυχημένες προσπάθειες του Ράπτη τελείωσε με την επίθεση του Στάροβιτς εν μέσω αποθέωσης.

1ο σετ: 5-8, 10-16, 14-21, 21-25
2ο σετ: 8-6, 16-12, 21-18, 25-21
3ο σετ: 7-8, 15-16, 18-21, 24-26
4ο σετ: 8-5, 16-11, 21-15, 25-16
5ο σετ: 4-5, 10-7, 12-10, 15-13

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού Α.Ο. προήλθαν: 2 άσσοι, 65 επιθέσεις, 16 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν: 7 άσσοι, 52 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (21-25, 25-21, 24-26, 25-16, 15-13) σε 137΄.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 3π. (1/2επ., 2 μπλοκ), Στάροβιτς 12 (9/30επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ρανγκέλ 19 (11/19επ, 7 μπλοκ, 1 άσσος), Ανδρεόπουλος Χ. 19 (18/29επ., 1 άσσος, 47%υπ. 47%αρ.), Ράπτης 20 (18/41επ., 2 μπλοκ, 28%υπ., 15%αρ.), Πελεκούδας 3 (2/4π., 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ. - 65%υπ., 48%αρ.), Πανταλέων 7 (6/7επ., 1 μπλοκ), Μούχλιας.

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Μάρσαλ 16π. (14/27επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 41%υπ., 27%αρ.), Φιλίποβ 1 (1 μπλοκ), Μπιέλιτσα 12 (6/17επ., 4 μπλοκ, 2 άσσοι), Σωτηρίου 9 (6/24επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 72%υπ., 28αρ.), Αρμενάκης 2 (1/4επ., 1 μπλοκ), Βαν ντε Ντρις 26 (20/54επ., 3 μπλοκ, 3 άσσοι) / Στεφάνου (λ. - 61%υπ., 39%αρ.), Κωνσταντινίδης (λ), Χαραλαμπίδης, Τερζής 2 (1/1, 1 μπλοκ), Γάτσης 4 (4/6επ.), Εφραιμίδης.